Čtvrtek 21. září 2023
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 25°C

Velikonoční trhy 2023: Vydejte se na ty nejlepší u nás! Plus super zahraniční tip

Velikonoce trhy
23. března 2023 | 06:00

Přestože jsou svátky jara ještě daleko, velikonoční trhy začínají zpravidla mnohem dříve. Které jarmarky byste podle nás neměli vynechat? Mrkněte na naše doporučení a naplánujte si, kde si můžete užít autentickou velikonoční atmosféru a najít spoustu inspirace.

Kam na velikonoční jarmarky: Praha   Křivoklát  Pardubice  Plzeň  Sychrov Blatná  Ostrava  Opava  Drážďany

Velikonoční trhy mají u nás dlouholetou tradici a konají se – stejně jako ty vánoční – ve většině velkých měst. Letošní Velikonoce připadají na pátek 7. 4. až pondělí 10. 4. 2023, většina velikonočních jarmarků se koná o něco dřív. Kam se vypravit?

Praha: Velikonoce ve velkém stylu. A zazní i vozembouch!

Kdy a kde: 25. 3. až 16. 4. 2023, Staroměstské náměstí
Proč tam jít: Z množství velikonočních trhů, které se pořádají v Praze, patří mezi nejznámější ty v samotném centru. A jsou ve velkém stylu. Tržiště ozdobí živá bříza s tradičními pentlemi a vajíčky. Ve stáncích vám nabídnou jarní a velikonoční sortiment a samozřejmě všechny možné dobroty. Nebudou chybět oblíbená česká klobása, velikonoční perníčky a svařené víno. Na pódiu se budou střídat dětské i klasické folklorní soubory z Česka i ze zahraničí. Těšte se mj. na Ledeckou dudáckou muziku, která vám kromě houslí a dalších obvyklých nástrojů předvede i dudy a vozembouch. Ve vybrané dny budou pro děti připravené dílničky, na kterých si namalují kraslice a vyrobí i další jarní dekorace.  

Další tipy na velikonoční trhy v Praze:
Václavské náměstí a náměstí Republiky, obojí 25. 3. až 16. 4. 2023
Náměstí míru, 25. 3. až 10. 4. 2023


STŘEDNÍ ČECHY

Křivoklát: Jarmark, komedianti, prohlídky hradu

Kdy a kde: 7. až 9. 4. 2023, areál hradu Křivoklát
Proč tam jít: Akce Knížecí Velikonoce na Křivoklátě nabídne třídenní program včetně tradičního jarmarku.Těšit se můžete např. na kejklíře Vojtu Vrtka, Komedianty na káře, folklorní soubory... Po celou dobu budou na programu i prohlídky interiérů hradu Křivoklát.
Vstupné: 140 Kč, kdo si koupí prohlídku hradu, vstupné na jarmark už neplatí.

Další tipy na velikonoční trhy ve středních Čechách:
Poděbrady, 7. až  9. 4. 2023, Jiřího náměstí
Mělník, 1. 4. 2023, Regionální muzeum Mělník

VÝCHODNÍ ČECHY

Pardubice: Jarmark i vodění Jidáše, které je v UNESCO

Kdy a kde: 2. dubna 2023, areál zámku Pardubice
Proč tam jet: Kromě toho, že nádvoří zaplní stánky s velikonočním zbožím i dobrotami, spatříte tu také ukázku lidového zvyku, který se dokonce dostal na seznam UNESCO. Jde o vodění Jidáše a předvedou ho koledníci ze Stradouně. Nepropásněte ani folklorní tance, pro děti budou připraveny dílničky a soutěže.
Vstupné na trhy je zdarma.

Další tip na velikonoční trhy ve východních Čechách:
Hostinné, 1. 4. 2023, Františkánský klášter Hostinné

ZÁPADNÍ ČECHY

Plzeň: Farmářské produkty, kovář v akci a historický kolotoč

Kdy a kde: 30. 3. až 10. 4. 2023, náměstí Republiky
Proč tam jít: Klasické velikonoční trhy, kde každý den nakoupíte sváteční sortiment, se o sobotách doplní ještě o trhy farmářské s regionálními potravinami a výrobky. Kromě nákupů a gastronomie (pořadatelé lákají např. na tradiční nádivku, medovinu, klobásu a sýry) se na velikonočních trzích dozvíte více o tradicích. Zjistíte, jak se plete pomlázka, malují kraslice nebo vyrábí svíčky, a v akci uvidíte i uměleckého kováře. Pro děti jsou připraveny historický kolotoč a minifarmička se zvířátky.

Další tip na velikonoční trhy v západních Čechách:
Karlovy Vary, 5. až 10. 4. 2023, Smetanovy sady

SEVERNÍ ČECHY

Sychrov: Přes 100 stánků na zámku a pro děti loutky

Kdy a kde: 1. až 2. 4. 2023, areál zámku Sychrov
Proč tam jet: Na zámku vyroste přes sto stánků s opravdu bohatým sortimentem. Nakoupíte různé řemeslné výrobky a samozřejmě produkty vztažené ke svátkům jara, jako jsou věnce, pomlázky, kraslice a dekorace, ale také svíčky s jarními motivy, mýdla a další. Prodávat se budou také ručně šité, pletené nebo zdobené oblečení, medy, čaje, keramika. Lákat vás budou také regionální potraviny a přímo na místě si dáte např. klobásky, teplé sýry, koláče. K tomu zahraje třeba kapela Pouličníci a děti se mohou těšit na loutkovou velikonoční pohádku. Můžete také zajít na prohlídku velikonočně nazdobeného zámku. 
Vstupné: 50 Kč, děti do 5 let zdarma, na prohlídku zámku se vstupné platí samostatně.

Další tipy na velikonoční trhy v severních Čechách:
Liberec, 31. 3. až 9. 4. 2023, nám. Dr. E. Beneše
Trutnov, 3. až  6. 4. 2023, Krakonošovo náměstí

JIŽNÍ ČECHY

Blatná: Po nákupech procházka s alpakami

Termín: 7. až 9. 4. 2023, areál zámku Blatná
Proč tam jet: Blatná je další super místo, kde si Velikonoce užijete v kulisách historické památky. Ve stáncích si nakoupíte velikonoční a jarní produkty, děti si užijí dílničky, a k tomu bude hrát živá hudba. Po nákupech se vydejte do zdejšího rozsáhlého zámeckého parku, kde spatříte daňky. A také se můžete zúčastnit procházky se zámeckými alpakami Bellou, Esmeraldou a Diegem, kdy se během 90 minut s těmito zvířaty pořádně seznámíte. Je ale nutné si místo rezervovat předem. 
Vstupné na trhy je zdarma.

Další tipy na velikonoční trhy v jižních Čechách:
Český Krumlov, 6. až 10. 4. 2023, náměstí Svornosti
Tábor, 1. 4. 2023, Žižkovo náměstí


MORAVA

Ostrava láká na velkolepé trhy: Řezbářská show, kozí taxi a zelené pivo

Kdy a kde: 3. až 7. 4. 2023, Masarykovo náměstí
Proč tam jít: V Ostravě si na velikonočních trzích dávají opravdu záležet. Na nazdobeném náměstí nebudou chybět ani zvonička jara nebo velikonoční vozy. Řemeslníci, kteří budou na trzích osobně prodávat své produkty, jsou pečlivě vybraní. Se svými ručně dlabanými dřevěnými výrobky se představí i Štefan Kanaloš, držitel prestižního ocenění Nositel tradice. Pokud jde o program, vystoupí např. flašinetář, spatříte řezbářskou show, ukázku stříhání ovcí a nepropásněte ani Gajdoše z Oravské polohory. Ti budou před zraky diváků plést korbáčky a vařit halušky. Určitě i ochutnejte zelené pivo, které se tu bude čepovat. Děti se povozí na ponících a pohrají si v hracím koutku, který vlastnoručně vyrobil řezbář Matěj. Ten přiveze svůj legrační kolotoč "kozí taxi", staročeskou houpačku nebo mlátičku neboli siloměr, tam si změříte, jak jste na tom s fyzičkou.

Opava: Velikonoční trhy zakončí slavnostní vynášení Morany


Kdy a kde: 24. až 26. 3. 2023, Horní náměstí
Proč tam jít: Kromě nákupů a dobrého jídla vás čeká pestrý kulturní program (těšte se např. na folkrock v podání Lucie Redlové) a dílničky. Během nich si kromě malování kraslic a pletení pomlázek vyrobíte také malou Mařenku. Právě vynášení Mařeny (neboli Morany či Smrtky), které symbolizuje vítání jara, se můžete poslední den trhů zúčastnit. Mařena poputuje z náměstí k řece Opavě v neděli odpoledne. 


Další tipy na velikonoční trhy na Moravě:
Brno, 31. 3. až 9. 4. 2023, náměstí Svobody
Zlín, 5. až 6. 4. 2023, náměstí Míru  
Luhačovice, 8. 4. 2023, Kulturní a kongresové centrum Elektra a před poštou
Uherské Hradiště, 1. až 2. 4.2023, Masarykovo náměstí

Další inspirace z celé ČR


KAM V ZAHRANIČÍ

Drážďanské Velikonoce: Veletrh a obří výstava orchidejí

Kdy a kde: 30. 3. až 2. 4. 2023, výstaviště Messe Dresden
Proč tam jet: Tenhle jarní veletrh je v Drážďanech největší a zároveň patří mezi nejoblíbenější. Seženete tu všechno, co potřebujete pro novou sezonu. Hlavními tématy jsou zahrada, floristika a ruční práce, letos poprvé sem přijedou vystavovatelé zaměření také na aktivní zdraví a wellness. A navíc: součástí veletrhu je i rozsáhlá výstava orchidejí, která je jednou z největších a nejvýznamnějších v Evropě. Tady si to milovníci floristiky opravdu užijí. Na více než 5000 metrech čtverečních budou k vidění statisíce působivě naaranžovaných květin!

 

 

Autor: taj, inf

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!

Video se připravuje ...