Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Velikonoční trhy začínají. Vydejte se na ty nejlepší u nás nebo do Drážďan!

9. března 2020 | 06:00

I když svátky jara budou až za měsíc, velikonoční trhy začínají mnohem dřív. Které jarmarky byste si určitě neměli nechat ujít? Podívejte se na naše tipy a naplánujte si, kde nasajete tu pravou velikonoční atmosféru a načerpáte spoustu inspirace.

Kvůli koronaviru jsou letošní velikonoční trhy zrušeny. Situaci sledujte zde.

Velikonoční trhy mají u nás dlouholetou tradici a konají se, stejně jako ty vánoční, ve většině velkých měst. Letošní Velikonoce připadají na pátek 10. 4. až pondělí 13. 4, většina velikonočních jarmarků se koná mnohem dřív. Například jarní  a velikonoční trhy v Praze a Drážďanech dokonce už na konci března. Kam se vypravit?

Trhy v Praze: Nakupte si dekorace i věci na zahrádku

V hlavním městě se chystá akcí nejvíce. Dokonce každá městská část na svém území pořádá nějakou velikonoční událost. Ty největší a nejhezčí ale naleznete v historickém centru, na nejznámějších náměstích, kde se konají tradičně i trhy vánoční.

Staroměstské náměstí

KDY: 28. 3. – 19. 4.

Proč právě sem? Na Staroměstském náměstí se každoročně konají největší a nejznámější velikonoční trhy. Projít se tu můžete mezi stovkou stylově dekorovaných prodejních stánků, které nabídnou typické velikonoční zboží, jarní dárky a speciality. Chybět nebude ani symbol jara – dekorovaný velikonoční strom, kterým je typická bříza. Vyroste tu také pódium pro hudební a kulturní vystoupení. A každý den se tu bude něco dít – vystoupení folklórních souborů, ale i divadelní představení. Pokud s sebou vezmete děti, budou také nadšené. V dílničce se naučí plést pomlázku nebo se dozví něco o velikonočních tradicích. A v mini zoo si zas budou moct hladit a krmit poníky, králíčky, kůzlata a jehňata.

Náměstí Míru

KDY: 28. 3. – 13. 4.

Proč právě sem? Na náměstí Míru se vydejte, pokud je na vás „Staromák“ příliš rušný a nabitý a hledáte v centru nějaký menší trh, přitom s krásnou atmosférou a dobře vybavený. I zde na vás čeká široká nabídka tradičního velikonočního zboží, jakým jsou dekorace, malovaná vajíčka, pomlázky, šperky z přírodních kamenů, nebo výrobky uměleckých řemesel. Budou tu ale nabízet také nejrůznější zahradnické produkty, řezané květiny a sazenice, díky kterým si uděláte doma krásnou jarní výzdobu. Zdější trh také potěší všechny milovníky dobrého jídla a pití - pochutnat si můžete například na palačinkách, trdelníku, velikonočním pečivu nebo specialitách staročeské kuchyně. Ochutnat můžete i slovenské speciality - rezance, párance a harule. Ani na tomto náměstí nebude chybět hudební zábavný program pro děti i dospělé.

Výstaviště Holešovice

KDY: 20. 3. – 22. 3.

Proč právě sem? Na Jarních trzích, které se konají na prostranství mezi vstupní bránou a Průmyslovým palácem, si na své přijdou také nadšení zahrádkáři. Kromě stánků s velikonočními dekoracemi tu totiž seženete potřeby pro zahrádkáře, různé druhy zboží včetně sadby na nadcházející sezónu, řezané i vázané květiny. Připravena je také poradna pro pěstitele a spousta zajímavých workshopů. Myslí tu ve velkém i na děti. Čekají tu na ně dílničky s jarní tématikou, ukázka tkaní na stavu, řezbářství a pletení pomlázky, práce se sklem, pozorování dalekohledem i poznávání rostlin. A pokud toho nebudou mít vy i vaše děti stále dost, můžete se jít ještě vyřádit na přilehlou Matějskou pouť.

Brno: Trhy budou plné tance a zpěvu

KDY A KDE: 3.–12. 4., náměstí Svobody

Proč právě sem? Velikonoční slavnosti na brněnském náměstí Svobody nabídnou čtyři desítky stánků s nabídkou nejrozmanitějšího sortimentu a kromě velikonoční tématiky tu bude připravené bohaté občerstvení i vinařské výrobky. Zabavit se můžete také při bohaté doprovodném programu. Na své si tu přijde opravdu každý. Připravena je spousta tance a zpěvu, kterou předvedou folklórní soubory, cimbálové muziky. A malí i velcí si určitě rádi vyzkouší oblíbené rukodělné dílny.

Plzeň: Ochutnejte nádivku, sýry i klobásy

KDY A KDE: 1. 4. – 12. 4., náměstí Rebubliky

Proč právě sem? Potřebujete doplnit či obměnit vaši velikonoční výzdobu? Pak se vydejte právě na plzeňské náměstí Republiky. Můžete tu vybírat ze spousty pletených a zdobených pomlázek, stejně tak jako z velikého množství pestře vyzdobených kraslic. Velkým lákadlem mohou být také tradiční dobroty, jako je třeba trdelník. Ochutnáte tu i velikonoční nádivku a můžete ji porovnat s tou, co děláte doma vy. Široký bude i výběr sýrů a klobás. A jelikož i tyto trhy doplní tradiční řemesla a lidové tradice, určitě vás zaujme umění šikovných řemeslníků. Přiďte se podívat, jak se plete pomlázka nebo malují kraslice, jak se vyrábí svíčky nebo jak kovář tvoří umělecká díla.

Olomouc: Děti nadchnou živá kuřátka a králíčci

KDY A KDE: 6.–12. dubna 2019 10:00–15:30 hod., Horní náměstí

Proč právě sem? Na řemeslném a farmářském jarmarku se můžete podívat, jak se pletou pomlázky a malují kraslice, ale budete mít možnost ochutnat i místní pivo Chomout, lokální víno či zakoupit některý z tradičních hanáckých produktů. Skvělou atmosféru tam zpestří pásmo hanáckých zvyků, písní a tanců. Pro děti zde bude připravená tvůrčí dílna, kde si pod vedením zkušených instruktorek budou moci vytvořit dárek s velikonoční tematikou pro pondělní koledníky či jen tak pro radost. A nadšené budou jistě také ze živých kuřátek a králíčků.

Trhy v Drážďanech: Velikonoce i výstava orchidejí

Drážďany, které jsou vzdálené jen necelých 50 kilometrů od českých hranic a určitě stojí za návštěvu. A pokud sem jezdíte rádi třeba na adventní trhy, věřte, že i v období Velikonoc tu je krásně. Načerpáte tu nejen skvělou atmosféru, ale také můžete získat spoustu skvělých tipů a potřeb pro vaši zahrádku.

Výstaviště Messe Dresden

KDY A KDE: 2.–5. dubna, výstaviště Messe Dresden, Messering 6

Proč právě sem? Veletrh Dresdner Ostern se koná tradičně před Velikonocemi na výstavišti Messe Dresden. Není typicky velikonoční, ale je rájem a zážitkem pro všechny milovníky jara, květin a zahrádkáře. Pod jednou střechou můžete získat nejen užitečné rady, ochutnat zdravé přírodní produkty nebo si něco vyrobit, ale i nakoupit spoustu nezbytných věcí pro novou sezonu. A že bude určitě z čeho vybírat. Na výstavišti bude zastoupeno na 350 vystavovatelů, kteří předvedou pestrou škálu nabídek pro zahrádkáře od pěstování okrasných květin a léčivých bylin až po kultivaci ovoce a zeleniny. A to není vše. V rámci veletrhu se navíc koná největší a nejkrásnější výstava orchidejí v Evropě, která nadchne snad každého. Pěstitelé ze 4 kontinentů vytvoří fascinující přehlídku 20 000 rostlin a 100 000 květů. Výstava je prodejní, takže si nějakou krásnou květinu můžete dovézt až domů.

Autor: beni

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!