Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Velikonoce 2023: Kdy je Velikonoční pondělí a velikonoční prázdniny

8. února 2023 | 00:15

Velikonoce se slaví každý rok v jiný den, protože se jedná o jeden z mála pohyblivých svátků v roce. Na kdy připadnou v roce 2023 a kdy se mohou školáci těšit na velikonoční prázdniny?

V roce 2023 připadá Velikonoční neděle na 9. dubna. Školáci mají proto velikonoční prázdniny ve čtvrtek 6. dubna a na Velký pátek 7. dubna. Velikonoční pondělí oslavíme 10. dubna 2023, takže do školy se děti vrátí až v úterý 11. dubna 2023.

Pravoslavné Velikonoce jsou oproti těm klasickým opožděny. Zpravidla o týden, ale někdy i více. Termín pravoslavných Velikonoc tak v roce 2023 připadá na neděli 16. května.

Termín Velikonoc se dá přesně spočítat. Tento Svátek oslavující jaro a vzkříšení Ježíše Krista připadá podle klasického kalendáře na první neděli po prvním jarním úplňku, tedy po úplňku, který nastane po 21. březnu. Pokud je úplněk v neděli, slaví se Velikonoce až neděli následující.

Zjistěte, na jaké dny vychází velikonoční neděle v příštích letech.

Jak vypočítat termín Velikonoc?

Výpočet je poměrně složitý - jak při něm postupovat se dozvíte ve videu. Pokud vás zajímá, jak při něm přesně postupovat, pusťte si toto video. Celé vám to vysvětlí farář David Frýdl.

 

 

Autor: red, inf

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!