Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Kdy budou Velikonoce podle klasického i pravoslavného kalendáře. A proč je vlastně slavíme?

5. ledna 2023 | 11:29

Kdy budou letos Velikonoce? Vzhledem k tomu, že Velikonoce patří k pohyblivým svátkům, jejich datum se každý rok mění. Jak ale vznikly a proč bychom je vlastně měli slavit i dnes?

  • V roce 2023 připadá Velikonoční neděle na 9. dubna. Školáci mají proto velikonoční prázdniny ve čtvrtek 6. dubna a na Velký pátek 7. dubna. Velikonoční pondělí oslavíme 10. dubna, takže do školy se děti vrátí až v úterý 11. dubna 2023.
  • Pravoslavné Velikonoce jsou oproti těm klasickým, opožděny. Zpravidla o týden, ale někdy i více. Termín letošních pravoslavných velikonoc tak připadá na neděli 16. dubna 2023.

Zjistěte, na jaký den vychází velikonoční neděle v příštích letech.

Proč slavíme Velikonoce?

Proč ale vlastně Velikonoce vůbec slavíme? Jde opravdu o křesťanské svátky, nebo tu byly už mnohem dřív?

Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších křešťanských svátků, který má lidem připomenout vzkříšení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které mělo nastat tři dny po jeho ukřižování.

Už před nástupem křesťanství se ale Velikonoce samozřejmě slavily. Jen šlo o oslavu jara, probouzení přírody a její plodnosti a samozřejmě se tak oslavoval i konec zimy. Velikonoční období trvalo šest neděla a spojily se s ním nejrůznější velikonoční zvyky a tradice. 

TIP NA VIDEO: Postup, jak se každý rok vypočítávají dny Velikonoc, se dozvíte ve videu.

Recepty na mazanec, beránka i tipy na to, jak na Velikonoce obarvit vajíčka se dočtete ZDE >>>

Autor: red, swp

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!

Video se připravuje ...