Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 22°C

Velikonoční Velký pátek: Jděte hledat poklady a vstaňte před východem slunce

9. dubna 2020 | 06:00

Velikonoce jsou každoročně v jiném termínu – proto mají označení „pohyblivé svátky". Přesto je v této pohyblivosti pravidelnost. Hod Boží velikonoční vždy připadá na první neděli po prvním jarním úplňku. Zároveň mají jednotlivé dny v předvelikonočním týdnu svá pojmenování. Co bylo typické pro Velký pátek?

Na Velký pátek byl Ježíš Kristus odsouzen, ukřižován a pohřben. Podle evangelií zemřel na kříži ve tři hodiny odpoledne. Na památku jeho utrpení se přibližně v tento čas konají obřady, které mají tři části: bohoslužbu slova, uctívání kříže a přijímání. V mnohých kostelech se také koná pobožnost křížové cesty.

V tento den se nesmělo prát v potoce prádlo, protože by se prý namáčelo místo do vody do Kristovy krve, ale zvykem bylo plavit koně, aby byli zdraví a bujní. Nesmělo se orat, sít ani okopávat. Hospodáři se modlili za stromy, aby dávaly bohatou úrodu. Lidé vstávali před východem slunce a chodili se mýt do potoka, aby byli zdraví.

Velký pátek má v sobě mnoho tajuplného a magického. V Erbenově baladě ze sbírky Kytice se vypráví, že se na Velký pátek na několik hodin otvírají poklady země ve skalách, sklepeních a jeskyních. Pokud se někdo nechá bohatstvím okouzlit tak, že zapomene na čas, skála se zavře a nešťastník v ní zůstane na celý rok uvězněn.

Barvy dnů o Velikonocích

Celý velikonoční pašijový týden vděčí za své pojmenování pašijím – biblickým vyprávěním o utrpení Krista, které sepisovali Ježíšovi apoštolové. První den předvelikonočního týdne je pojmenován Modré pondělí, po něm následuje Šedivé úterý. Neveselé barvy patrně symbolizovaly nadcházející utrpení, kterým prošel Ježíš před svou popravou.

Známější jsou názvy dalších dnů v týdnu: Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Hod Boží velikonoční. Po něm následuje druhý svátek, kterým je Velikonoční pondělí, které letos připadá na 13. dubna 2020.

Recepty na mazanec, beránka i tipy na to, jak na Velikonoce obarvit vajíčka, najdete ZDE >>>

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!