Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Velikonoce 2026: Kdy je Velikonoční pondělí a velikonoční prázdniny

16. února 2021 | 10:34

Velikonoce se slaví každý rok v jiný den, protože se jedná o jeden z mála pohyblivých svátků v roce. Na kdy připadnou v roce 2026 a kdy se mohou školáci těšit na velikonoční prázdniny?

V roce 2026 připadá Velikonoční neděle na 5. dubna. Školáci mají proto velikonoční prázdniny ve čtvrtek 2. dubna a na Velký pátek 3. dubna. Velikonoční pondělí oslavíme 6. dubna 2026, takže do školy se děti vrátí až v úterý 7. dubna 2026.

Pravoslavné Velikonoce jsou oproti těm klasickým opožděny. Zpravidla o týden, ale někdy i více. Termín pravoslavných Velikonoc v roce 2026 připadá na neděli 12. dubna.

Jak vypočítat termín Velikonoc?

Termín Velikonoc se dá přesně spočítat. Tento Svátek oslavující jaro a vzkříšení Ježíše Krista připadá podle klasického kalendáře na první neděli po prvním jarním úplňku, tedy po úplňku, který nastane po 21. březnu. Pokud je úplněk v neděli, slaví se Velikonoce až neděli následující.

Výpočet je poměrně složitý - jak při něm postupovat se dozvíte ve videu. Pokud vás zajímá, jak při něm přesně postupovat, pusťte si toto video. Celé vám to ve videu vysvětlí farář David Frýdl.

Autor: taj

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!