Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 21°C

Jak se počítají Velikonoce a proč jde o pohyblivé svátky?

2. ledna 2023 | 12:38

Jak vypočítat termín Velikonoc? Tady je návod, podle kterého zjistíte, kdy tento svátek oslavující jaro a vzkříšení Ježíše Krista začíná. A víte, proč jde vlastně o pohyblivé svátky?

K výpočtu přesného termínu Velikonoc je potřeba znát stáří Měsíce a jeho fáze a vědět, kdy nastane první jarní úplněk. Samotný termín Velikonoc se tak u těchto pohyblivých svátků může mezi jednotlivými roky lišit klidně až o jeden měsíc!

Datum Velikonoc se dá přesně spočítat. Tento svátek připadá podle klasického kalendáře na první neděli po prvním jarním úplňku, tedy po úplňku, který nastane po 21. březnu. Pokud je úplněk v neděli, slaví se Velikonoce až neděli následující.

V praxi ale může být výpočet termínu těchto svátků poměrně složitý a pokud je vaší zalibou matematika, přesný vzorec najdete ZDE. 

Kdy budou Velikonoce?

Letos se Velikonoční neděle dočkáme 9. dubna 2023. Velikonoční prázdniny, pro děti školou povinné, budou už od čtvrtka 6. dubna a do školy se děti vrátí až v úterý 11. dubna 2023.

Pravoslavné Velikonoce jsou oproti těm klasickým opožděny. Zpravidla o týden, ale někdy i více. Letošní pravoslavné Velikonoce se slaví v neděli 24. dubna 2022.

V příštím roce bude velikonoční neděle 31. března 2024.. O rok později pak Velikonoce oslavíme 20. dubna 2025.

Postup, jak se každý rok vypočítávají dny Velikonoc, se dozvíte i ve videu. 

Recepty na mazanec, beránka i tipy na to, jak na Velikonoce obarvit vajíčka se dočtete ZDE >>>

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!

Video se připravuje ...