Kdy je Velikonoční pondělí? Vypočítejte si termín Velikonoc

2. prosince 2017 | 12:38

K výpočtu přesného termínu Velikonoc je tedy potřeba znát stáří Měsíce a jeho fáze a vědět, kdy nastane první jarní úplněk. Je to poměrně složitá metoda a samotný termín Velikonoc se může mezi jednotlivými roky lišit klidně až o jeden měsíc! Kdy budou Velikonoce v letošním roce?

Termín Velikonoc se dá přesně spočítat. Tento Svátek oslavující jaro a vzkříšení Ježíše Krista připadá podle klasického kalendáře na první neděli po prvním jarním úplňku, tedy po úplňku, který nastane po 21. březnu. Pokud je úplněk v neděli, slaví se Velikonoce až neděli následující. Výpočet je ale poměrně složitý.

Je butné k němu znát přesnou fázi měsíce a tak vedět, kdy v následujících letech nastane úplněk. Zpravidla je tedy jednodušší se na datum Velikonoc ptát s předstihem maximálně pár let. Pokud přesto hledáte způsob, jak si termín Velikonoc vypočítat sami, vyzkoušejte způsob výpočtu data Velikonoc v Excelu, který najdete ZDE >>>

Kdy budou Velikonoce?

Letos se Velikonoční neděle dočkáme poměrně brzy, a to již na Apríla, tedy 1. dubna 2018. Velikonoční prázdniny, pro děti školou povinné, budou tedy už od čtvrtka 29. března do Velikonočního pondělí 2. dubna 2018.

Pravoslavné Velikonoce jsou oproti těm klasickým, opožděny. Zpravidla o týden, ale někdy i více. Letošní pravoslavné Velikonoce se slaví přesně o týden později, tedy v neděli 8. dubna 2018.

V roce 2019 bude velikonoční neděle 21. dubna 2019. O rok později pak Velikonoce oslavíme 12. dubna 2020.

Recepty na mazanec, beránka i tipy na to, jak na Velikonoce obarvit vajíčka se dočtete ZDE >>>

Autor: red
Diskuse ke článku
.
1080p 720p 360p
DesktopMobile