Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Barvení vajíček cibulí, kávou, gelovými barvami i lakem na nehty. Jak na to?

9. února 2024 | 10:06

Čím obarvit vajíčka? Ať už se rozhodnete pro přírodní barvení nebo zvolíte potravinářské barvy, výsledek bude stát za to. Ještě jste to nikdy nedělali? S naším návodem nešlápnete vedle!

Velký přehled: 5 způsobů, jak obarvit vejce:

1. Přírodní barvení vajíček: cibulí, kurkumou, kávou, kopřivami, vínem
2. Barvení vajec potravinářským barvivem a gelovými barvami
3. Barvení vajíček lakem na nehty.
4. Duhová vejce díky pěně na holení.
5. Další techniky zdobení.

V období Velikonoc jsou nejvíce žádaná bílá vajíčka. Občas je ale problém sehnat je a jsou také nejdražší. Dobře se dají ale obarvit také vejce světle hnědá, takže pokud jste ta bílá nesehnali, vůbec nic se neděje.

Jak odstranit razítko z vajíčka

Na kupovaných vajíčkách každopádně najdete červené razítko, které se dá ale hravě odstranit. Snadno se jej zbavíte vodou a tekutým pískem. Vajíčko pořádně umyjte a octem odmastěte. Nakonec ho pořádně osušte. 

Jak na to, aby vejce při vaření neprasklo?

Barví se vejce uvařená natvrdo.  Aby vám při vaření nepraskla, doporučuje se nechat vajíčka dosáhnout pokojové teploty. Pak je vložte lžící do vroucí osolené vody, nechte povařit zhruba 6–8 minut, podle velikosti vejce.

1. Přírodní barvení vajíček

Dříve se vajíčka zdobila přírodními barvami.Nejdůležitější byla vždy červená barva, která ochraňovala před démony a představovala lásku. Děvče si načerveno obarvené vejce nechalo pro chlapce, kterého mělo rádo. K dalším přírodním barvám pak patřily hnědá, žlutá, zelená a černá. Nejčastěji se vejce barvila pomocí cibule, červené řepy, zelí, dubové nebo olšové kůry nebo lipového květu.

K přírodním materiálům se vždy přidával ocet a sůl. Pro vysoký lesk se používalo domácí sádlo, kterým se hotová vajíčka pomazala. Přírodní barvení má tu výhodu, že se žádná chemie a zdraví škodlivé látky nedostanou skrz skořápku.

Jak získat bez chemie červenou, žlutou, hnědou nebo zelenou?

• Slupky z červené cibule máte na růžová a červená vajíčka.

Z neředěného červeného vína vyjdou vajíčka fialová.

Zelenou skořápku získáte z kopřiv nebo jarní trávy.

Kanárkově žlutá vajíčka získáte barvením v kari nebo kurkumě, výsledná sytost barvy záleží na množství barviva a na skořápce.

Povaříte-li hnědé slupky z cibule (alespoň čtyři plné šálky slupek), dostanete hnědou barvu. Jiný odstín hnědé vykouzlíte z 10 polévkových lžic kávy nebo černého čaje.

Postup: Jak přírodně obarvit vajíčka

Vajíčka se nechají v barvě vařit tak patnáct až dvacet minut, pro sytější odstíny se ponechají v barvicím roztoku několik hodin, musíte je ale obracet. Barvit lze i za studena, sytější barvy však vyjdou z barvení vajec za tepla. Vajíčka by měla být ponořena asi tři centimetry pod hladinou, přidají se dvě až tři polévkové lžíce octa (ustálí barvu) a vše se zhruba čtvrt hodiny mírně povaří. Vyndaná vejce opláchněte čistou vodou a nechte oschnout, pak je můžete dále zdobit.

2. Barvení vajíček potravinářským barvivem i gelovými barvami

Obarvit vejce lze i potravinářskými barvami. Speciální barvy na vajíčka koupíte už za patnáct korun, sáček vystačí určitě na deset vajíček. Zkusit můžete i barvy na vajíčka v tabletách. Jedna tableta na čtvrt litru vody s třemi lžícemi octa obarví uvařená vejce po deseti minutách.

Tekuté barvy na vajíčka se dávkují do čtvrt litru horké vody a přidává se do nich ocet. Do roztoku ponoříte zhruba na minutu vejce a je hotovo. Další možností je prášková barva rozpuštěná ve třech decilitrech horké vody s octem, v ní vařená vajíčka obracíte po dobu dvou až pěti minut.

Novinkou posledních let jsou tekuté gelové barvy s mramorovým efektem. Najdete je v odstínech žluté, modré, zelené, červené a oranžové (nebo i s perleťovým nádechem). Vejce barvěte v rukavicích!

3. Barvení vajíček lakem na nehty

V poslední době je trendem barvení vajíček lakem na nehty. Tato technika je sice velmi jednoduchá a vypadá efektně, ale raději tak barvěte jen vyfouknutá vajíčka. Nikdy ne vařená natvrdo a určená k jídlu. Laky na nehty obsahují spoustu chemických látek, které snadno proniknou skořápkou, a proto byste je neměli konzumovat. Celý postup najdete ve článku níže.

4. Duhová vajíčka díky pěně na holení

 Stačí úplně obyčejná pěna na holení, potravinářské barvivo a několik pomůcek a vytvoříte duhová vajíčka se zajímavými efekty. Pohrát si můžete třeba jen s různými odstíny jedné nebo dvou barev, nebo jich rovnou použít několik. Každé vajíčko bude jiné! Celý postup najdete ve článku níže.

5. Další techniky zdobení kraslic

Odjakživa bylo malování vajíček v režii žen, a muži měli dokonce zakázáno vstupovat do místnosti, kde se zdobilo. Mezi nejčastější techniky patřila například vosková batika, kdy se na odmaštěné vajíčko nanášel včelí vosk z hořící svíčky. Za pomoci špendlíkové hlavičky se vytvářely různé vzory. Navoskované vajíčko se pak ponořilo do studené vody a zaschlý vosk se následně odstranil.

Další technikou je například gravírování. Vejce se obarví anilinovou nebo lihovou barvou a poté se na něm vytváří různé vzory. Některé z nich mohou napodobovat výšivku. Tuto metodu nazýváme také vyškrabováním – používají se nabroušené pilníky a nože.K tradičnímu zdobení patří také zdobení dužinou z jezerní sítiny. Jedná se o techniku více než sto let starou, původem z jižní Moravy. Dužina se lepí na bílá vajíčka a prokládá se látkami nebo sametovými stužkami. Oblíbená je také metoda háčkování, kdy se vajíčka oblékají do háčkovaných košilek. Můžete vyzkoušet také metodu lepení slámy, tu po délce naříznete ostrým nožem, namočíte a rozžehlíte na proužky. Ze stébel pak vystříháte různé tvary, ze kterých sestavíte vzory. Slámu pak nalepíte na vejce lepidlem, které nanesete malým štětečkem. Jde sice o náročnější techniku, ale z výsledku budete nadšeni. 

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!