Velikonoce ve světě - zvyky, svátky, tradice | Pro ženy | Blesk.cz

Jak se slaví Velikonoce ve světě? V USA hledají vajíčka, v Německu hází kraslice

4. dubna 2019 | 06:00

Jiný kraj, jiný mrav, a proto se Velikonoce slaví všude na světě trochu jinak. Většinou se setkáváme se stejným základem – velikonoční zajíčci, barevné kraslice, veselá výzdoba. Přesto ale najdeme několik rozdílností, a to hlavně v průběhu oslav. Jak se slaví svátky jara například v USA, Anglii, Německu a dalších zemích?  

Velikonoce v USA

V USA není volno na Velikonoční pondělí, ale pouze na Velký pátek. Vše tedy končí o Velikonoční neděli, kdy si rodiny pochutnávají na tradičních pokrmech, mezi které patří pečená šunka, sladké brambory nebo jehněčí pečínka. Následně začíná lov na vajíčka, která podle pohádky schovává neposedný zajíček všude po domě i zahradě. Všechny domy zdobí bohatá velikonoční dekorace a rodiny s dětmi se věnují barvení kraslic. Mnoho Američanů má k těmto svátkům silný vztah, a tak dodržují tradiční půst a pár dní před Velikonoci chodí rodiny společně do kostela.

Velikonoce v Německu

Němci by si svátky jara nedovedli představit bez malovaných kraslic. Zároveň je spojují se sportovními aktivitami, jakou jsou přenášení, házení, koulení nebo rozbíjení vajec. Mezi oblíbené disciplíny patří hození vejce do dálky nebo co nejvýš, ale pozor: nesmí se rozbít! Zvykem také bývá, že se majitel domu pokouší přehodit vejce přes střechu. Člen rodiny pak chytá na druhé straně. Hod má ochránit stavení před bleskem. 

Velikonoce v Anglii

Stejně jako v Americe je hlavním symbolem Velikonoc hledání vajíček. Malování kraslic není ve Velké Británii tak rozšířené, a proto se hledají vajíčka čokoládová. Svátky zde začínají Masopustním úterkem, který je známý jako palačinkový den. Tyto svátky jsou věnované dětem, a proto se pořádají dětské slavnosti a večírky a ve školách se nosí velikonoční klobouky. K jídlu se podává jehněčí pečeně se sladkými bramborami a jarní zeleninou.

Velikonoce v Polsku

V katolickém Polsku si většina lidí nechává své sváteční pokrmy na Bílou sobotu posvětit. Mezi tradiční jídla patří klobásy, šunky a ke všemu se přidává křen, který slouží jako symbol zdraví, ale zároveň utrpení. Pečou se bábovky z kynutého těsta, beránci z cukru a tradičním pokrmem je mazurek – plochý moučník s různými náplněmi. Na Velikonoční pondělí se lidé polévají vodou, což jim má zajistit zdravý a dlouhý život. 

Velikonoce v Itálii

Italskou tradicí je karneval, který začíná už počátkem ledna a trvá až do Popeleční středy. Jeho součástí jsou pestré průvody, maškarády, tance a hudba. Důležitou součástí karnevalu jsou masky. Největší událostí je takzvaná smrt karnevalu. V Benátkách je například slaměné tělo Krále karnevalu naplněno výbušnými žabkami a o půlnoci je spáleno na Piazza San Marco. 

Děti dostávají postavičku staré ženy, která má sedm nohou, a symbolizuje tak sedm týdnů půstu. V polovině postavičku rozpůlí, jednu polovinu zahodí a druhou si nechají do konce půstu. Tradice a oslavy Velikonoc prožívají lidé v Itálii velice silně, pořádají veliká procesí a modlí se. Za největší lahůdku je považováno pečené jehněčí a velikonočním pokrmem jsou také preclíky. Zkroucený tvar má symbolizovat založené ruce při modlitbě.

Velikonoce ve světě

V Norsku jsou Velikonoce spojené s detektivními příběhy. Kupují se knížky, detektivky běží na televizních stanicích, a dokonce i na krabici od mléka najdete smyšlené detektivní historky o vraždách. V Chorvatsku si přiťukávají vajíčkem. Vyhrává ten, komu se skořápka nerozbije. Řekové barví velikonoční vajíčka jen načerveno – barva symbolizuje ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání.

V Rusku se po obdarování vejci třikrát políbí, na důkaz přátelství a dobré vůle. Na Filipínách podstupují na Velikonoce po vzoru Ježíše Krista křížovou cestu. Na hlavách mají nasazené trnové koruny a na závěr se nechávají přibít na kříž.

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!