Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Jak uplést tradiční velikonoční pomlázku? Podívejte se na video!

Jak uplést velikonoční pomlázku krok za krokem
VIDEO: abecedazahrady.cz/bpž
9. dubna 2020 | 06:00

Přestože pro ženy není pomlázka zrovna oblíbenou velikonoční tradicí, k těmto svátkům zkrátka patří. Ještě lépe, když je vlastnoručně upletená. Nemusíte mít obavy, pokud jste to ještě nikdy nezkoušeli. Díky našemu video návodu zvládnete uplést pravou velikonoční pomlázku jako zkušený profesionál. 

V mnoha zemích se tradice pletení pomlázky vůbec nedodržuje a některým přijde až nesmyslná. V Čechách se ale řadí mezi velikonoční zvyky už od pradávna a přestože to "odskáčou" pouze ženy, které s touto tradicí často nesouhlasí, stále se dodržuje. Jaká je historie pomlázky?

Pravděpodobně byla součástí velikonočního veselí už v dobách, kdy byly Velikonoce oslavou jarního slunovratu. Ověřené zmínky jsou o pomlázce pak datovány do 14. století, kde se mimo jiné píše také o polévání studenou vodou. Pomlázka vyrobená z mladých vrbových proutků měla ženám předat mládí a sílu.

Pánové a chlapci si měli pomlázku z proutků uplést a ženy se jím měly nechat vyšlehat, aby omládly a zkrásněly. Pro každou ženu to v minulých letech byla čest a staré panny (ženy nad 25 let, svobodné a neprovdané) měly naději, že nakonec najdou svého vyvoleného. Vajíčko jako odměna za omlazení znamená symbol života a vzkříšení. Jak pomlázku uplést krok za krokem, to se dozvíte ve videu.

Náš tip: Spoustu velikonoční inspirace, skvělé recepty, návody na dekorace, to vše najdete ve speciálu Blesku pro ženy Veselé Velikonoce, který si můžete právě teď koupit na novinových stáncích. Nebo si ho můžete objednat v tištěné či elektronické podobě v našem iKiosku ZDE.

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!