Jak uplést tradiční velikonoční pomlázku? Podívejte se na video!

720p 480p 360p 240p
Jak uplést velikonoční pomlázku krok za krokem
VIDEO: abecedazahrady.cz/bpž
29. března 2018 | 14:00

Přestože pro ženy není pomlázka zrovna oblíbenou velikonoční tradicí, k těmto svátkům zkrátka patří. Ještě lépe, když je vlastnoručně upletená. Nemusíte mít obavy, pokud jste to ještě nikdy nezkoušeli. Díky našemu video návodu zvládnete uplést pravou velikonoční pomlázku jako zkušený profesionál. 

V mnoha zemích se tradice pletení pomlázky vůbec nedodržuje a některým přijde až nesmyslná. V Čechách se ale řadí mezi velikonoční zvyky už od pradávna a přestože to "odskáčou" pouze ženy, které s touto tradicí často nesouhlasí, stále se dodržuje. Jaká je historie pomlázky?

Pravděpodobně byla součástí velikonočního veselí už v dobách, kdy byly Velikonoce oslavou jarního slunovratu. Ověřené zmínky jsou o pomlázce pak datovány do 14. století, kde se mimo jiné píše také o polévání studenou vodou. Pomlázka vyrobená z mladých vrbových proutků měla ženám předat mládí a sílu.

Pánové a chlapci si měli pomlázku z proutků uplést a ženy se jím měly nechat vyšlehat, aby omládly a zkrásněly. Pro každou ženu to v minulých letech byla čest a staré panny (ženy nad 25 let, svobodné a neprovdané) měly naději, že nakonec najdou svého vyvoleného. Vajíčko jako odměna za omlazení znamená symbol života a vzkříšení. Jak pomlázku uplést krok za krokem se dozvíte ve videu.

Autor: red
1080p 720p 360p
DesktopMobile