Úterý 7. února 2023
Svátek slaví Veronika, zítra Milada
Polojasno -1°C

Tradiční velikonoční jídla: Nejlepší mazanec, beránek, nádivka a další dobroty

8. dubna 2022 | 06:00

Velikonocům předcházel půst, a není proto divu, že se s jejich tradicemi pojí spousta lahodných jídel. Od mazance přes beránka až po pečínky. Máme pro vás recepty na všechna tradiční velikonoční jídla. Už se vám sbíhají sliny?

Jidášky

Jidáše jsou obřadní velikonoční pečivo z kynutého těsta ve tvaru válečku, symbolizující provaz, na kterém se oběsil Jidáš. Kdo si na Zelený čtvrtek před východem slunce dá jidáše s medem, upevní prý své zdraví. Přestože se poslední dobou spíš nepečou a na velikonoční tabuli je střídá čím dál oblíbenější mazanec, byla by škoda si je neupéct. Chutnají totiž báječně!

Recept na jidáše najdete ve článku níže:

Mazanec

Velikonoční bochánek z kynutého těsta, bez kterého si tyto svátky lze jen těžko představit, to je velikonoční mazanec. Dělá se prakticky ze stejného těsta, jako vánočka, symbolizuje slunce a měl by se zadělávat na Bílou sobotu. Dříve ovšem nebyl sladký, ale slaný! Připravoval se ze sýra a velkého množství vajec. Pokud máte strach z kynutého těsta, nezoufejte. Klidně si můžete připravit mazanec tvarohový, který kynout nemusí.

Recept na mazanec najdete ve článku níže:

Nádivka na 4 způsoby

Nádivka k Velikonocům zkrátka patří a pochutná si na ní vždy celá rodina. Pokud jste ji ještě nikdy nedělali, nezoufejte. Vyberte si některý z našich receptů - určitě ji zvládnete levou zadní a budete se olizovat ještě dlouho po svátcích. 

Čtyři recepty na nádivku najdete ve článku níže:

Perníčky

Ačkoliv má většina lidí perníčky spojené spíš s Vánoci, dokonale se hodí i na velikonoční stůl. Zvláště proto, že tyto velikonoční perníčky jsou hned měkké a můžou hrát všemi barvami, když si dáte záležet s jejich nazdobením. Vyzkoušejte recept na dokonalou polevu, která nezasychá, nebo je potáhněte potahovací hmotou.

Recept na perníčky najdete ve článku níže:

Beránek 4x jinak

Bez velikonočního beránka by to snad ani nebyly Vellikonoce! Ať už je budete připravovat z třeného, tvarohového, nebo piškotového těsta, dlouho na stole nevydrží. Máte raději lehčí variantu, nebo zbožňujete biskupského beránka politého čokoládou?

Čtyři recepty na beránka najdete ve článku níže:

Pečínka

Velikonoce jsou oslavou jara a tak na stole nesmí chybět voňavá pečínka. Ta byla tradičně jehněčí, ale chybu něuděláte ani s drůbeží, a to hlavně s kuřetem. K ničemu jinému se ostatně nehodí velikonoční nádivka víc, než právě k pečenému kuřeti se zlatavou kůrčičkou.

Recept na pečínku najdete ve článku níže:

Velikonoční cukroví

Veselé velikonoční cukroví by na jarní tabuli rozhodně nemělo chybět. Udělá radost nejen vašim dětem, ale také vám. A ještě navíc skvěle chutná! Vyzkoušejte velikonoční zajíčky, muffiny nebo perníčky. Uvidíte, že z talíře zmizí rychlostí blesku!

Recepty na velikonoční cukroví najdete ve článku níže:

Recepty z vajec

Vykoledovali jste si spoustu nádherných vajíček na tvrdo a teď nevíte co s nimi? Není nic jednoduššího, než udělat z nich lahodnou vajíčkovou pomazánku nebo vaječný salát a další dobroty.

Spoustu receptů z vajíček najdete ve článku níže:

TIP NA VIDEO: Vyzkoušejte také velikonoční nádivkové muffiny s cuketou.

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!

Video se připravuje ...