Středa 1. prosince 2021
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, déšť 5°C

Velikonoční recepty: Nejlepší mazanec, beránek i nádivka s uzeným masem

8. dubna 2019 | 06:00

Velikonocům předcházel půst který končí na Popeleční středu. Není proto divu, že s Velikonocemi a jejich tradicemi, se pojí také spousta lahodných jídel. Od tradičního mazance, přes beránka, až po lahodné pečínky. Už se vám sbíhají sliny?

Jidáše jsou obřadní velikonoční pečivo z kynutého těsta ve tvaru válečku, symbolizující provaz, na kterém se oběsil Jidáš. Kdo si na Zelený čtvrtek před východem slunce dá jidáše s medem, upevní prý své zdraví. Přestože se poslední dobou spíš nepečou a na velikonoční tabuli je střídá čím dál oblíbenější mazanec, byla by škoda si je neupéct. Chutnají totiž báječně!

Velikonoční bochánek z kynutého těsta, bez kterého si tyto svátky lze jen těžko představit, to je velikonoční mazanec. Dělá se prakticky ze stejného těsta, jako vánočka, symbolizuje slunce a měl by se zadělávat na Bílou sobotu. Dříve ovšem nebyl sladký, ale slaný! Připravoval se ze sýra a velkého množství vajec. Pokud máte strach z kynutého těsta, nezoufejte. Klidně si můžete připravit mazanec tvarohový, který kynout nemusí.

Ačkoliv má většina lidí perníčky spojené spíš s Vánoci, dokonale se hodí i na velikonoční stůl. Zvláště proto, že tyto velikonoční perníčky jsou hned měkké a můžou hrát všemi barvami, když si dáte záležet s jejich nazdobením. Vyzkoušejte recept na dokonalou polevu, která nezasychá, nebo je potáhněte potahovací hmotou.

Velikonoční zajíček patří k velikonocům stejně, jako velikonoční beránek. Ať už je budete připravovat z třeného, tvarohového, nebo piškotového těsta, dlouho na stole nevydrží. Máte raději lehčí variantu, nebo zbožňujete biskupského beránka politého čokoládou?

Velikonoce jsou oslavou jara a tak na stole nesmí chybět voňavá pečínka. Ta byla tradičně jehněčí, ale chybu něuděláte ani s drůbeží, a to hlavně s kuřetem. K ničemu jinému se ostatně nehodí velikonoční nádivka víc, než právě k pečenému kuřeti se zlatavou kůrčičkou.

Vykoledovali jste si spoustu nádherných vajíček na tvrdo a teď nevíte co s nimi? Není nic jednoduššího, než udělat z nich lahodnou vajíčkovou pomazánku nebo vaječný salát a další dobroty.

Tipy na to, jak na Velikonoce obarvit vajíčka, naleznete ZDE >>>

Recept na vajíčkovou pomazánku naleznete zde>>>

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!