Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Velikonoce v Anglii: Začínají palačinkovými hody!

7. dubna 2019 | 09:00

Velikonoce v Anglii jsou oproti těm českým zcela jiné. Přípravy a zvyky jsou v každé rodině trochu jiné. Věřící drží půst a navštěvují kostel. Příchod Velikonoc ohlašuje masopustní úterý, které je v Anglii spojené s hromadou palačinek!


V Anglii začínají Velikonoce masopustním úterým, kterému se říká "Pancake Day" neboli palačinkový den. Ženy napečou spoustu palačinek a ostatní je pak jedí s javorovým sirupem, cukrem, citronem nebo čokoládou.

Přesně se neví, proč jsou s tímto svátkem spojeny zrovna palačinky, ale historikové se domnívají, že je to proto, aby se zkonzumovaly zbytky tuku, vajec a másla. Tedy ingrediencí, které jsou během půstu přísně zakázané. Tradičním velikonočním pokrmem je pak jehněčí pečeně se sladkými bramborami a jarní zeleninou.

Tyto svátky jsou věnované hlavně dětem, a proto se pořádají dětské slavnosti a večírky a ve školkách a školách se vyrábí velikonoční kloboučky. Stejně jako v Americe je hlavní tradicí Velikonoc hledání vajíček.

Malování kraslic není ve Velké Británii tak rozšířené, a proto zajíc, který je zde symbolem Velikonoc, v neděli naděluje čokoládová vajíčka, která poschovává různě po domě a hlavně po zahradě. Děti je pak v neděli ráno po probuzení hledají. Pletení pomlázek a chození po domácnostech je Angličanům cizí.

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!