Co symbolizuje:
1. Beránek symbolizuje památku na Ježíše Krista.
2. Zajíc představuje život, plodnost a štěstí.
3. Vajíčka jsou také symbolem plodnosti, úrodnosti a života.
4. Pomlázka měla ženám předat mládí a sílu.
5. Mazanec představuje obřadní velikonoční pečivo.
6. Řehtačky se rozezní na Zelený čtvrtek, kdy přestávají zvonit zvony, protože "odlétly" do Říma.
Beránek
Jen těžko si dovedeme představit Velikonoce bez velikonočního beránka, kterého podle tradic hospodyně pečou na Bílou sobotu nebo velikonoční neděli. Ten symbolizuje v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. V křesťanství beránek symbolizuje památku na Ježíše Krista, který byl právě jako nevinny, čistý a poslušný beránek obětován a jeho krev zachránila pokřtěné od hříchů.
Beránek jako obřadní pokrm je znám už od středověku. Nevíme ale, jestli se jedlo přímo beránčí maso, které si jen málokdo mohl dovolit, nebo jen pečivo v podobě beránka. Dnes velikonočního beránka pečeme například z tvarohového těsta a zdobíme mašlí. Podle historických tradic by měl zdobit každý velikonoční stůl.
TIP NA VIDEO: Podívejte se na video, jak si upéct toho nejlepšího beránka.
Zajíček
Zajíčka si dnes můžeme také upéct, ale častěji ho používáme jako dekoraci. Zajíček neboli takzvaný "ostrházi" pochází z Německa a k nám se dostal počátkem 20. století. Zajíc je symbolem plodnosti, života a štěstí.
Velikonočního zajíčka najdeme také v Bibli, kde symbolizoval vše chudé, skromné a pokorné. Býval znázorňován jako bílý zajíc u nohou Panny Marie - symbol čistoty nad tělesným pokušením.
Děti si velikonočního zajíčka oblíbily právě proto, že jim přináší v některých zemích vajíčka čokoládová. A proč právě zajíc? Tajné roznášení mu bylo přisuzováno z důvodu, že ho na jaře lidé často vídávali u obydlí, kde vyhledával potravu.
Velikonoční vajíčka
Dalším typickým znakem Velikonoc jsou barvená vajíčka. Ty jsou symbolem plodnosti, úrodnosti a života. Zdobená vejce se používala při jarních obřadech, při narozeních, svatbách a pohřbech. Kultovním smyslem nemělo být darování, ale požití jejich obsahu, proto se zdobila od nepaměti vařená. Zvyk jíst vajíčka na Velikonoce souvisí s velkým půstem, při kterém se nesměla jíst ani vejce, a proto lidé netrpělivě čekali, až postní doba skončí.
Pomlázka
Pomlázka vyrobená z mladých vrbových proutků měla ženám předat mládí a sílu. Pánové a chlapci si měli plést z proutků pomlázku a ženy se tímto proutkem měly nechat vyšlehat, aby omládly a zkrásněly. Pro každou ženu to v minulých letech byla čest a staré panny (ženy nad 25 let, svobodné a neprovdané) měly naději, že nakonec najdou svého vyvoleného. Vajíčko jako odměna za omlazení znamená symbol života a vzkříšení.
Mazanec
Mazanec hospodyňky pekly na Bílou sobotu a na Velikonoční neděli si ho braly s sebou do kostela a nechávaly si ho od kvěze posvětit. Dodnes mazanec představuje obřadní velikonoční pečivo. Ostatně do bochníku se ještě před pečením symbolicky vykrajuje kříž.
Řehtačky
K symbolům Velikonoc patří také řehtačky. Řehtat se s nimi začíná na Zelený čtvrtek, kdy přestávají zvonit zvony, protože "odlétly" do Říma a rozeznívají se až na Bílou sobotu. Více se toho o řehtačkách se dočtete ZDE.