Velikonoce v Německu - Jaké mají velikonoční zvyky? | Pro ženy | Blesk.cz

Velikonoce v Německu: Přehazování kraslic přes střechu ochrání dům před bleskem

6. dubna 2019 | 06:00

Pro Němce jsou Velikonoce významnější než Vánoce, protože symbolizují radost a vítězství nad smrtí. Tyto svátky jsou proto spojovány s cestováním, návštěvou příbuzných a přátel a většina z nich nevynechává ani návštěvu kostela a velikonoční bohoslužby. 

Němci by si svátky jara nedovedli představit bez malovaných kraslic. Zároveň je spojují se sportovními aktivitami jakou jsou přenášení, házení, koulení nebo rozbíjení vajec.

Mezi oblíbené disciplíny patří hození vejce do dálky nebo co nejvýš. Ale pozor, nesmí se rozbít! Zvykem také bývá, že se majitel domu pokouší přehodit vejce přes střechu. Člen rodiny pak chytá na druhé straně. Hod má ochránit stavení před bleskem.

Koledovat s pomlázkou v Německu děti a dospělí nechodí, stejně tak neznají zvyky jako je polévání studenou vodou. Malovaná vajíčka a jiné druhy sladkostí hledají děti na zahradách a v přírodě, kam je schovali rodiče. Ti ale dětem tvrdí, že jim je sem přinesli velikonoční zajíčci.

Zajíc je v Německu tedy symbolem Velikonoc. Velikonoční jídelníček je ale podobný jako u nás. Nechybí malovaná vejce, skopové, jehněčí maso a mazance z hutného těsta, koláčky a koblihy.

 

 

 
Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!