Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Velikonoční průvod ve Španělsku: Show jako z mysteriózního filmu. Co tam zažijete?

30. ledna 2024 | 09:54

Jestli chcete zažít něco neobyčejného, vypravte se na Velikonoce do Španělska. V zemi, která má silnou katolickou tradici, jsou totiž oslavy svátků jara opravdu velkolepé. Po celý svatý týden se ve všech krajích konají ve dne i v noci procesí, což jsou velikonoční průvody, které jsou jednou velkou show. Španělé se na ně připravují celý rok.

I když mají velikonoční oslavy hodně náboženský charakter, zúčastňují se jich aktivně i nevěřící a každoročně se na ně přijede podívat spousta turistů. Co všechno ve Španělsku o Velikonocích spatříte?

Velikonoční průvod: Kristus na nosítkách i tajemné postavy v kápích

Tím hlavním, co v průvodech uvidíte, je tzv. vynášení soch. O co jde? Představte si mohutná nosítka a na nich sochy svatých v životní velikosti. Může to být  socha Krista nesoucího kříž anebo rovnou celé sousoší: třeba příjezd Krista na oslu do Jeruzaléma, poslední večeře nebo mnoho dalších výjevů z Bible. Některá nosítka jsou tak velká, že je musejí nést i desítky lidí. Každé město má tento svůj „pohyblivý obraz“ přes rok pečlivě uschovaný a o Velikonocích putuje ulicemi nejen přes den, ale i za tmy, což je obzvlášť působivé.

Ve velikonočním průvodu jdou také postavy v kápích, které mají na hlavě vysoké kuželové čepice a jsou jak vystřižené z mysteriózního thrilleru. Celé procesí díky nim působí trochu tajemně a v noci dokonce strašidelně. Postavy ve skutečnosti představují kajícníky. Připomínají doby, kdy ve Španělsku panovala inkvizice a odsouzenci museli tyto čepice nosit  jako symbol pokání.

Každý kraj má jiné zvyky: Flamenco, bubnování i opilecký průvod

Výzdobu a program celého velikonočního průvodu si každý kraj upravuje podle svého. Někde zpívají flamenco, jinde pořádají závody koní, anebo třeba bubnují. Například v provincii Albacete je vrcholem velikonočního týdne takzvaná Tamborada, kdy se na místě rozléhá zvuk až 20 000 bubnů.

Originální je i svatý týden ve městě Lorce, protože se v procesí  kromě postav z Bible objevují i výjevy ze starověkých civilizací.

Ve městě Cuenca pořádají zase Průvod opilců. Při něm lidé pijí víno a přitom se vysmívají Kristovi, brání nosítkám s jeho sochou v průchodu a troubí na rozladěné trubky. Smyslem tohoto celkem hlučného průvodu je, navzdory tomu, jak to celé vypadá, připomenout posměch, který Ježíš Kristus utrpěl na cestě na horu Kalvárii před svou obětí.

K nejkrásnějším ale určitě patří průvod ve měste Elche, který prochází nádherným palmovým hájem. Ten je největší v Evropě a čítá na 200 tisíc palem.

Klikněte na vlaječku a podívejte se na Velikonoce v dalších zemích. 

Autor: taj, zdroj: www.spain.info, inf

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!