Barvení vajec voskovkami: Tradiční technika krok za krokem | Pro ženy | Blesk.cz

Barvení vajíček voskem nebo voskovkami: Tradiční technika našich babiček

19. prosince 2017 | 11:19

Čím jiným obdarovat koledník, než krásnými barevnými kraslicemi. Ať už se jedná o tradiční přírodní barvení nebo zdobení za pomocí potravinářských barev, výsledek je vždycky okouzlující. Co tentokrát vyzkoušet zdobení za pomocí voskovek? 

Nemusíte se bát, nebudete potřebovat žádné speciální náčiní, abyste si doma vytvořili velikonoční kraslice zdobené voskovkami. Všechno, co k tomu budete potřebovat jsou vyfouknutá vajíčka, špendlík a tužka, svíčka a zbylé kalíšky od čajových svíček, voskovky s velkým obsahem vosku. Vajíčka si vyfoukněte s dostatečným předstihem, aby vám z nich během zdobení nevytékala voda.

Do kalíšku vložte voskovku s kouskem včelího vosku v poměru 3:1 a nahřejte ho. Můžete si vyrobit stojánek z ramínka nebo vosk nechejte nahřát v aroma lampě. Nechte voskovku zcela rozehřát, ale dejte si pozor, aby vosk nezačal příliš bublat. Pokud se tak stane, zapálenou svíčku na chvíli odsuňte. Do tužky s gumou na konci zapíchněte špendlík, namočte jej do kalíšku s voskem a začněte tvořit. Vajíčko můžete ozdobit barevnými tečkami nebo puntíky.

Pokud se vám zdá tento způsob zdobení příliš složitý, máme pro vás ještě jeden. Vyfouklé vajíčko zasuňte na špejli, voskovku nahřejte nad svíčkou a následně jí začněte vajíčko "poťupkávat". Můžete použít různé barvy a v kombinaci s bílou voskovkou vytvoříte vzor mramoru. Jakmile budete mít celé vajíčko nabarvené, začněte jím pomaličku nad svíčkou otáčet. Vosk se začne rozpouštět a vytvoří tak krásné vzory.

Voskem obalené vajíčko necháme pořádně zaschnout. Poté jej můžeme ubrouskem pořádně vyleštit, aby se krásně lesklo. Na závěr vajíčka protáhněte stuhou nebo je nechte ležet jen tak v košíku. 

Inspirujte se ve fotogalerii úchvatnými kraslicemi zdobenými voskem:

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!