Dříve se vajíčka zdobila přírodními barvami. Nejdůležitější byla vždy červená barva, která ochraňovala před démony a představovala lásku. Děvče si na červeno obarvené vejce nechalo pro chlapce, kterého mělo rádo. K dalším přírodním barvám pak patřily hnědá, žlutá, zelená a černá. Nejčastěji se vejce barvila pomocí cibule, červené řepy, zelí, dubové nebo olšové kůry nebo lipového květu.
K přírodním materiálům se vždy přidával ocet a sůl. Pro vysoký lesk se používalo domácí sádlo, kterým se hotová vajíčka pomazala. Přírodní barvení má tu výhodu, že se žádná chemie a zdraví škodlivé látky nedostanou skrz skořápku. Víte, jak vejce přírodními materiály obarvit? Vyzkoušejte barvení pomocí červené řepy, cibulových slupek nebo kurkumy.
Barvení vajíček cibulovými slupkami
Barvení pomocí cibulových slupek patří k nejznámějším. Získat tak můžete krásně zlatavě hnědou nebo hnědočervenou, podle toho, zda použijete slupky z hnědé nebo červené cibule. Poradíme vám, jak na to, ať už chcete jednobarevná vejce nebo vyzkoušet techniku mramorování.
Návod na barvení vajec cibulí najdete ve článku níže:
Barvení kurkumou zatepla i zastudena
Jak obarvit vajíčka na sluníčkově žlutou pomocí kurkumy, kterou můžete znát také pod názvem indický šafrán? Kurkuma patří k nejoblíbenějším přírodním barvivům a jde to s ní zatepla i zastudena.
Návody na barvení vajec kurkumou najdete ve článku níže:
Barvení vajíček červenou řepou
Nádherně růžovou barvu získáte za pomoci červené řepy. Ani tento způsob barvení podle našich babiček není nijak složitý. Vedle vajec budete potřebovat jen tři menší červené řepy, ocet, sůl a hrnec.
Návod na barvení vajec červenou řepou najdete ve článku níže: