Barvy na vajíčka - přírodní i za studena | Pro ženy | Blesk.cz

Nejlepší barvy na vajíčka: Přírodní, kupované i barvy za studena

23. března 2018 | 12:00

Rozhodli jste se, že letos dodržíte velikonoční tradici a vajíčka si sami nabarvíte? Skvělý nápad! Ať už se rozhodnete pro tradiční barvení nebo zvolíte potravinářské barvy, výsledek bude stát za to. Poradíme vám, jaké barvy jsou ty nejlepší!


Tradiční barvení

Dříve se vajíčka zdobila přírodními barvami. Nejdůležitější byla vždy červená barva, která ochraňovala před démony a představovala lásku. Děvče si na červeno obarvené vejce nechalo pro chlapce, kterého mělo rádo. K dalším přírodním barvám pak patřily hnědá, žlutá, zelená a černá. Nejčastěji se vejce barvila pomocí cibule, červené řepy, zelí, dubové nebo olšové kůry nebo lipového květu. 

K přírodním materiálům se vždy přidával ocet a sůl. Pro vysoký lesk se používalo domácí sádlo, kterým se hotová vajíčka pomazala. Přírodní barvení má tu výhodu, že se žádná chemie a zdraví škodlivé látky nedostanou skrz skořápku. Víte jak vejce přírodními materiály obarvit? Vyzkoušejte barvení pomocí červené řepy nebo cibulových slupek.


Kupované barvy

Vajíčka můžete obarvit také potravinářskými barvami. Většinou vyjdou na patnáct až dvacet korun a jeden sáček vám vystačí na deset vajíček. Prodávají se také barvy v tabletách nebo tekuté barvy na vajíčka, které přidáte do vody s octem. Vajíčko do nálevu na minutu ponoříte a máte hotovo. Další variantou je barva v prášku, která se také rozpustí v horské vodě s octem a vajíčka v ní pak obracíte po dobu dvou až pěti minut. 

Čím déle vajíčka necháte ve vodě ponořená, tím tmavší budou. Záleží na vás, jak se vám budou nejvíce líbit. Novinkou posledních let jsou pak tekuté gelové barvy a nebo můžete zkusit vejce obarvit obyčejnými laky na nehty. Mějte ale na paměti, že v tomto případě se jedná o chemické látky, a proto by takto ozdobená vajíčka měla sloužit pouze k dekoraci. Před zdobením je proto vyfoukněte.

Velikonoční vajíčka lze barvit také za studena. Tyto barvy pořídíte v obchodě, ale sytější barvy vyjdou vždy z vajec barevných v teplé vodě. Pokud se nechcete dekorováním moc namáhat, můžete zvolit zdobení pomocí veselých velikonočních samolepek. Nejkrásněji ale vypadají kraslice barvené voskem či voskovkami.

Inspirujte se ve fotogalerii nádhernými velikonočními vajíčky:

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!