Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Barvení vajíček kurkumou je snadné. Jak získat žlutou barvu přírodní cestou?

Kurkuma dodá vajíčkům krásně žlutou barvu.
7. února 2023 | 11:03

Pokud se chcete pustit do barvení vajec přírodní cestou, nejlepší je pořídit si ta bílá, s nimiž to jde nejlépe. Použít můžete i vejce hnědá, ale jednotlivé odstíny na nich tolik nevyniknou a budou tmavší. Jak obarvit vajíčka na sytě sluníčkově žlutou pomocí kurkumy?

Než začnete vajíčka barvit, důkladně, ale jemně je omyjte ve vodě se saponátem – to proto, abyste je i odmastili, a potom je důkladně osušte. Odmastit je můžete i s pomocí hadříku s octem. Pokud nemáte vejce domácí, musíte ještě odstranit kód – to uděláte houbičkou na nádobí s octem.

Přírodní barvení vajec
Autor: Waldorftoday

Barvěte kurkumou: Jak na to?

K obarvení nažluto použijte mletou kurkumu. Znát ji můžete také pod názvem indický šafrán – jedná se o koření získané z vařeného a následně usušeného oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Kurkumin, žluté barvivo, které je v rostlině obsažené, se běžně používá k barvení potravin. S pomocí kurkumy můžete vejce barvit zatepla nebo zastudena.

Ať se rozhodnete pro kterýkoliv z těchto dvou postupů, budete potřebovat vejce, mletou kurkumu, ocet, vodu, lžíci, cedník a hrnec. 

...
Autor: iStock.com

Návod na barvení zatepla

Dvě lžíce kurkumy smíchejte s půllitrem vody a dvěma lžicemi octa – díky němu barva na vajíčkách snadněji ulpí a bude intenzivnější. Roztok povařte půlhodinu a poté sceďte. Do scezeného roztoku vložte vejce a vařte je tak dlouho, dokud nebudou zbarvená podle vašich představ, ale ne déle jak deset minut. Po této době totiž začíná vaječný žloutek zelenat a je hůře stravitelný. Hned po uvaření vejce vyjměte z hrnce a ochlaďte ve studené vodě.

Přírodní barvení vajec
Autor: Mommypotamus

Návod na barvení zastudena

Vejce uvařte klasicky natvrdo a potom je zchlaďte ve studené vodě. Vytvořte si barvicí roztok stejně jako při barvení zatepla: smíchejte dvě lžíce kurkumy s půllitrem vody a dvěma lžicemi octa. Povařte půlhodinu a sceďte. Až roztok zcela vychladne, vložte do něj uvařená vejce a nechte je v něm přes noc v lednici vyluhovat.

Dodejte vajíčkům lesk

Až budete mít vajíčka nabarvená, nechte je na utěrce oschnout. Aby se pěkně leskla, přetřete je kouskem nějakého tuku – másla, sádla či oleje (snadno to jde právě pomocí obalu od másla).

TIP NA VIDEO: Hledáte další inspiraci na zdobení vajíček? Podívejte se, jak na to.

Video se připravuje ...
Velikonoční barvení vajíček bez chemie? Tohle radí Láďa Hruška! • VIDEO: Prima TV

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!

Video se připravuje ...