Přírodní barvení vajec řepou krok za krokem | Pro ženy | Blesk.cz

Přírodní barvení vajíček: Nádherná růžová díky červené řepě

21. dubna 2019 | 10:05

Přestože nám obchody nabízí nepřeberné množství potravinářských barviv, není nikdy na škodu zalovit v paměti a vzpomenout si, jak si kdysi poradily naše babičky a prababičky. Běžně se velikonoční vajíčka barvila barvami přírodními a tento způsob se i nadále zachovává. Co takhle barvení pomocí červené řepy? 

Příprava není nijak časově ani finančně náročná. Vše, co k tomu budete potřebovat, jsou vejce, červená řepa, ocet, sůl a hrnec. Přírodní barvy se na vajíčka nepřichytí tak rychle jako barvy potravinářské, a tak je potřeba počítat s dobou barvení okolo dvaceti minut

Na růžová vajíčka budete potřebovat tři menší řepy. Oloupejte je a dužinu nakrájejte na kostičky. Vše vložte do hrnce a zalijte 900 ml vody. Přidejte sůl a dvě lžíce octa. Vajíčka vložte pomocí lžíce do vroucí vody. Zdroj barviva vždycky nechávejte v hrnci spolu s vejci. To kvůli tomu, aby byly barvy výraznější. Pokud se vám i přesto barva nezdá dostatečně výrazná, můžete vajíčka nechat v nálevu přes noc

Hotová vajíčka pak vyndejte z vody a položte na předem připravený dobře sající ručník nebo utěrku. Po oschnutí je pro větší lesk přetřete slaninou nebo kouskem másla a nechte opět dobře zaschnout. Některé suroviny se mohou na skořápky nalepit a zanechat skvrny (například cibulové slupky). V takovém případě je do vody vkládejte svázané v pytlíčku z gázy.

Podívejte se do galerie, jak vypadají vajíčka přírodně obarvená červenou řepou, zelím nebo i cibulovými slupkami:

 

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!