Neděle 23. ledna 2022
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Velikonoční Bílá sobota: Pusťte se do úklidu a upečte mazanec

3. ledna 2022 | 06:00

Jaký význam má Bílá sobota a jaké zvyky, tradice a symboly jsou s tímto velikonočním dnem, který letos vychází na 16. dubna 2022, spojené? A co by se v tento den mělo určitě dělat?

O Bílé sobotě se zvony vrátily z Říma, kam odletěly na Zelený čtvrtek. Tento den se neslaví mše svatá a další svátosti, kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Sobotní dopoledne se nese ve znamení smutku u Ježíšova hrobu. Večer a v noci pak nastávají oslavy Kristova vzkříšení.

Tradice na Bílou sobotu

Bývalo zvykem "světit ohně" před vraty kostelů, každý si mohl nechat posvětit polínko nebo žhavé uhlíky. Starý oheň se doma uhasil, popel se odnesl na louky a pole, aby lépe rodily, a založil se nový oheň ze svěceného dřeva. Název Bílé soboty může být odvozen od bílého roucha novokřtěnců, kteří se tento den křtili při obřadech noční bohoslužby. Bílé roucho je znakem čistoty.

Na Bílou sobotu se uklízelo, bílilo a vše se připravovalo na Hod Boží velikonoční. Připravovaly se obřadní i sváteční pokrmy, pekly se mazance, velikonoční beránci. Pletly se pomlázky a zdobila velikonoční vajíčka.

Před východem slunce se děvčata umývala rosou, aby byla pěkně bílá a nenaskákaly jim pihy. Také se před východem slunce vymetalo novým koštětem stavení, aby se v něm nedržel hmyz a aby stavení bylo čisté po celý rok. Skončením Bílé soboty také skončil dlouhotrvající půst.

Barvy dnů o Velikonocích

Celý velikonoční pašijový týden vděčí za své pojmenování pašijím – biblickým vyprávěním o utrpení Krista, která sepisovali Ježíšovi apoštolové. První den předvelikonočního týdne bývá pojmenován jako Modré pondělí, po něm následuje Šedivé úterý. Neveselé barvy patrně symbolizovaly nadcházející utrpení, kterým procházel Ježíš před svou smrtí.

Známější jsou názvy dalších dnů v týdnu: Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Hod Boží velikonoční. Po něm následuje druhý svátek, kterým je Velikonoční pondělí, které letos připadá na 18. dubna 2022.

TIP NA VIDEO: Od Škaredé středy až po Boží hod velikonoční - s farářem Davidem Frýdlem.

Recepty na mazanec, beránka i tipy na to, jak na Velikonoce obarvit vajíčka, jsou ZDE >>>

 

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!