Bílá sobota - Velikonoční svatý týden | Pro ženy | Blesk.cz

Velikonoční Bílá sobota: Pusťte se do úklidu a upečte mazanec

11. dubna 2020 | 06:00

Velikonoce jsou každoročně v jiném termínu – proto mají označení „pohyblivé“ svátky. Přesto je v této pohyblivosti pravidelnost. Hod Boží velikonoční vždy připadá na první neděli po prvním jarním úplňku. Zároveň mají jednotlivé dny v předvelikonočním týdnu své pojmenování. Jaké zvvyky se dodržovaly o Bílé sobotě?

O Bílé sobotě se zvony vrátily z Říma, kam odletěly na Zelený čtvrtek. Tento den se neslaví mše svatá a další svátosti, kromě pomazání nemocných a svátosti smíření.

Sobotní dopoledne se nese ve znamení smutku u Ježíšova hrobu. Večer a v noci pak nastávají oslavy Kristova vzkříšení. Bývalo zvykem světit ohně před vraty kostelů, každý si pak mohl odnést posvěcené přinesené polínko nebo žhavé uhlíky. Starý oheň se doma uhasil, popel odnesl na louky a pole, aby lépe rodily a založil se nový oheň ze svěceného dřeva.

Pečte mazanec a upleťte pomlázku

Název Bílé soboty může být odvozen od bílého roucha novokřtěnců, kteří se tento den křtili při obřadech noční bohoslužby. Bílé roucho je znakem čistoty. Na Bílou sobotu se uklízelo, bílilo a připravovalo na Hod boží velikonoční. Připravovaly se obřadní i sváteční pokrmy, pekly se mazance, velikonoční beránci. Pletly se pomlázky a zdobila velikonoční vajíčka.

Před východem slunce se děvčata umývala rosou, aby byla pěkně bílá a nenaskákaly jim pihy. Také se před východem slunce vymetalo novým koštětem stavení, aby se v něm nedržel hmyz a stavební bylo čisté po celý rok. Skončením Bílé soboty také skončil dlouhotrvající půst.

Barvy dnů o Velikonocích

Celý velikonoční pašijový týden vděčí za své pojmenování pašijím – biblickým vyprávěním o utrpení Krista, které sepisovali Ježíšovi apoštolové. První den předvelikonočního týdne bývá pojmenován jako Modré pondělí, po něm následuje Šedivé úterý. Neveselé barvy patrně symbolizovaly nadcházející utrpení, kterým procházel Ježíš před svou popravou.

Známější jsou názvy dalších dnů v týdnu: Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Hod Boží velikonoční. Po něm následuje druhý svátek, kterým je Velikonoční pondělí, které letos připadá na 13. dubna 2020.

Recepty na mazanec, beránka i tipy na to, jak na Velikonoce obarvit vajíčka se dočtete ZDE >>>

 

Náš tip: Inspiraci na velikonoční dekorace, recepty na tradiční i moderní speciality kuchyně a spoustu dalších užitečných tipů i skvělých nápadů najdete také ve speciálním vydání Blesku pro ženy: Veselé Velikonoce! Koupit ho můžete na novinových stáncích nebo si ho můžete objednat v tištěné či elektronické podobě v našem iKiosku ZDE.

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!