Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Velikonoční zvyky a tradice: Proč se na Velikonoce řehtá řehtačkami?

23. prosince 2017 | 10:34

K symbolům Velikonoc neodmyslitělně patří řehtačky. Řehtat neboli řepotat se s nimi začíná na Zelený čtvrtek, kdy přestávají zvonit zvony, protože "odlétly" do Říma a rozeznívají se až na Bílou sobotu. 

Řehtačky i klapačky jsou různé. Malé do ruky, ale i velké, které se vozí na trakaři. Na mnoha místech je řehtání a klapání symbolickým vyháněním Jidáše a začíná tak, že na Zelený čtvrtek chlapci s řehtačkami a klapačkami vyběhnou po mši z kostela a volají „Jidáše honíme, klekání zvoníme, přitom se modlíme…“

Zvyk pochází z doby, kdy po vzoru apoštolů, kteří nocovali s Ježíšem a hlídali jej, spali pohromadě také řehtači. Chlapci vychází na obchůzku už v šest ráno, pokračují v době oběda v pravé poledne a na Velký pátek jdou také ve tři odpoledne. Tato hodina je připisována Kristovu úmrtí. Na Bílou sobotu se pak řehtá o půl páté a v deset hodin ráno. Skupina chodí od domu k domu, kde řehtají tak dlouho, dokud nedostanou vajíčka a peníze, které se mezi sebou rozdělí.

Další symboly Velikonoc

Mezi další tradiční velikonoční symboly patří beránek, který znázorňuje v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. V křesťanství je beránek symbolem Ježíše Krista, protože byl obětním beránkem za spásu světa. Dnes velikonočního beránka pečeme z těsta a zdobíme mašlí a podle historických tradic by měl zdobit každý velikonoční stůl.

Dále si velikonoce nedovedeme představit bez barvených kraslic nebo pomlázky. Mezi tradiční recepty pak patří již zmíněný beránek, pečeme mazance a jidáše a domy nám zdobí veselá velikonoční výzdoba.

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!