Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Velikonoce 2024: termín + co na nich bude vtipného

3. listopadu 2023 | 10:19

Velikonoce se slaví každý rok v jiný den, protože se jedná o jeden z mála pohyblivých svátků v roce. Kdy budou v roce 2024, kdy se mohou školáci těšit na velikonoční prázdniny a v čem to celé bude speciální?

Termíny Velikonoc 2024: Pomlázka bude na apríla!

• V roce 2024 připadá Velký pátek na 29. března a Velikonoční neděle na 31. března. Velikonoční pondělí tak oslavíme na apríla 1. dubna.

• Znamená to tedy, že pomlázka bude obzvlášť veselá, protože ji budou doprovázet aprílové vtipy. Pořádně si to užijte, protože Velikonoční pondělí se s aprílem nesejde zase tak často. Naposledy tomu tak bylo v roce 2013 a příště pomlázku ozvláštní aprílové žertíky až v roce 2086.

Další důležité dny

• Školákům začínají velikonoční prázdniny už ve čtvrtek 28. března a volno pokračuje přes velikonoční svátky. Do školy se děti vrátí až v úterý 2. dubna 2024.

Předvelikonoční týden začne o květné neděli 24. 3. Podívejte se, na kdy připadají jeho jednotlivé dny. 

Kdy jsou pravoslavné Velikonoce

Pravoslavné Velikonoce jsou oproti těm klasickým opožděny. Zpravidla o týden, ale někdy i více. Termín pravoslavných Velikonoc tak v roce 2024 připadá až na neděli 5. května.

Jak spočítat, kdy budou Velikonoce

Termín Velikonoc se dá přesně spočítat. Tento Svátek oslavující jaro a vzkříšení Ježíše Krista připadá podle klasického kalendáře na první neděli po prvním jarním úplňku, tedy po úplňku, který nastane po 21. březnu. Pokud je úplněk v neděli, slaví se Velikonoce až neděli následující. Výpočet je ale poměrně složitý.

 

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!