Neděle 21. července 2024
Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna
Polojasno 30°C

Velikonoční Modré pondělí: Den, kdy se nesmí pracovat

24. března 2024 | 05:00

Modré pondělí je po Květné neděli druhým dnem pašijového předvelikonočního týdne. Víte, proč má toto pojmenování a co lidé během tohoto pondělku rozhodně nedělali? 

Datum Modrého pondělí: 25. 3. 2024

Na Modré pondělí, které letos vychází na 25. 3. 2024, se kostely zdobily modrým nebo fialovým suknem, odtud ale přívlastek "modré" nepochází. Jedná se totiž o doslovný překlad německého "blau", které kromě modré barvy nese také význam "neschopný práce" nebo dokonce "podnapilý".

TIP NA VIDEO: DIY barvení vajíček pěnou na holení.

Video se připravuje ...
DIY: Barvení vajíček pěnou na holení • VIDEO: Videoredakce ženských titulů/Simona Formánková

Co nedělat na Velikonoční pondělí

V tento den bylo lidem podle tradice zakázáno vykonávat jakoukoliv práci. Modré pondělí, ke kterému se neváží ani žádné obřady, tak mělo být ve znamení odpočinku a nabírání sil. Už následující dny, Šedivé úterý a Škaredá středa, se totiž prováděl velký jarní úklid.

Pokud jde o zmíněnou výzdobu kostelů, fialová je liturgická barva a zůstává tam až do konce postní doby, tedy do Bílé soboty.

Barvy dnů o Velikonocích

Celý pašijový týden vděčí za své pojmenování pašijím, což jsou biblická vyprávění, kterými si lidé připomínají utrpení Ježíše Krista. Pojem pašije je odvozen z latinského passio, což znamená právě utrpení. Dalšími dny předvelikonočního týdne jsou po Květné neděli, Modrém pondělí, Šedivém úterý a Škaredé středě Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota.

Klikněte na vajíčko a zjistěte toho o jednotlivých dnech pašijového týdne víc

Autor: red, inf

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!