Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Velikonoční Modré pondělí: Den, kdy se nesmí pracovat

8. ledna 2020 | 06:00

Velikonoce jsou každoročně v jiném termínu – proto mají označení „pohyblivé“ svátky. Přesto je v této pohyblivosti pravidelnost. Hod Boží velikonoční vždy připadá na první neděli po prvním jarním úplňku. Zároveň mají jednotlivé dny v předvelikonočním týdnu své pojmenování. Pojďme si představit Modré pondělí. 

Modré pondělí, které letos vychází na 6. dubna 2020 a symbolizuje blížící se Velikonoce, bylo pro křesťany vždy symbolem volného dne. Podle tradice bylo v tento den lidem zakázáno vykonávat jakoukoliv práci. Podobně jako v následující den, v úterý, které nese přívlastek "Šedivé", se ani k Modrému pondělí nepojí žádné obřady.

Modré pondělí je posledním masopustním pondělím. Kostely se v tento den podle tradic a zvyků zdobily modrým nebo fialovým suknem. Přívlastek "modré" je doslovný překlad německého "blau", které kromě modré barvy nese také význam "podnapilý, neschopný práce".

Barvy dnů o Velikonocích

Celý velikonoční pašijový týden vděčí za své pojmenování pašijím – biblickým vyprávěním o utrpení Krista, které sepisovali Ježíšovi apoštolové. První den předvelikonočního týdne bývá pojmenován jako Modré pondělí, po něm následuje Šedivé úterý. Neveselé barvy patrně symbolizovaly nadcházející utrpení, kterým procházel Ježíš před svou popravou.

Známější jsou názvy dalších dnů v týdnu: Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Hod Boží velikonoční. Po něm následuje druhý svátek, kterým je Velikonoční pondělí, které letos připadá na 13. dubna 2020.

Recepty na mazanec, beránka i tipy na to, jak na Velikonoce obarvit vajíčka se dočtete ZDE >>>

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!