Velikonoce - jaké psát písmeno. Velké nebo malé? | Pro ženy | Blesk.cz

Velikonoce a pravopis: Jaké píšeme počáteční písmeno?

9. prosince 2017 | 12:06

Možná si občas lámete hlavu s tím, jaké písmeno napsat v názvech svátků. Do roku 1993 se totiž ve slovech Vánoce a Velikonoce psalo malé písmeno. Nová pravidla ale počáteční písmena změnila na velká. Jaký byl důvod?

Až do roku 1993 se psaly názvy svátků jako Vánoce a Velikonoce s malým počátečním písmenem. Nová pravidla ale ustanovila psaní těchto svátků s velkým písmenem. Důvodem je významné postavení těchto svátků v naší kultuře, která v sobě nese křesťanské kořeny. 

Velikonoce, které letos připadají na neděli 21. dubna 2019, jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavujícím zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Kromě toho ale oslavují také konec zimy a příchod jara, probouzení přírody, plodnost a lásku. Proto se s nimi pojí mnoho tradic. Mezi nejznámější patří pletení pomlázky, pečení beránka nebo malování kraslic

Zajímavé je, že v Čechách se Velikonoce slaví jinak, než ve světě. V Anglii na Velikonoce přivazují ženy muže k židlím a ti se za svoji svobodu musejí vyplatit. V USA je pro změnu tradice hledat velikonoční vajíčka a čokoládové králíčky schované po zahradě. V Norsku se na Velikonoce tradičně vyprávějí detektivní příběhy, ve kterých se řeší nejrůznější vraždy.

 


Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!