Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Velikonoce a pravopis: Znáte všechny chytáky? V těchto slovech se pleteme nejčastěji

1. února 2024 | 12:06

Nedělejte zbytečné pravopisné chyby a zjistěte, jak se správně píší nejen Velikonoce, ale i další frekventovaná slova, která se svátky jara souvisí. Víte, jaký je největší pravopisný chyták?

Málokdo ví, že až do roku 1993 se psaly názvy svátků jako Velikonoce a Vánoce s malým počátečním písmenem. Nová pravidla ale ustanovila psaní těchto svátků s velkým písmenem. Důvodem je jejich významné postavení v naší kultuře, která v sobě nese křesťanské kořeny. 

Velikonoce a velikonoční dny: Jak to správně psát?

Stejně jako Velikonoce se s velkým písmenem píší i jednotlivé dny předvelikonočního týdne: Květná neděle, Modré pondělí, Šedivé úterý (nebo Žluté úterý), Škaredá středa (nebo Sazometná středa), Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota. 

Pokud jde o označení celého týdne – svatý týden velikonoční nebo jen svatý týden – je situace nejednoznačná. Píší se s malými písmeny, ale v náboženských textech pro zdůraznění důležitosti a úcty může být velké, a tak napsat je tak i jinde není velkou chybou. Pokud jde o pašijový týden, píše se vždycky s malým počátečním písmenem.

Velikonoční neděle a pondělí: Pozor na pravopisný chyták

Pozor si určitě dejte na neděli, tam je totiž malý pravopisný chyták a chyba v tomto slově patří k těm nejčastějším. Zatímco Boží hod velikonoční začíná stejně jako Hod boží velikonoční velkým písmenem, velikonoční neděle se píše s malým. Pondělí je s velkým, ať už napíšeme Velikonoční pondělí nebo Pondělí velikonoční. 

Velké, nebo malé písmeno? Další slova, ve kterých chybujeme

• Velkým písmenem začíná Velká noc, podle které jsou Velikonoce pojmenované. 

• S malým píšeme např. velikonoční noc, vigilie i velikonoční vigilie, triduum i velikonoční triduum nebo třeba jidáš, pokud tím myslíme pečivo.

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!