Popeleční středa přináší řadu tradic. Začíná čtyřicetidenní půst a nesmí se prát prádlo

20. ledna 2025 | 06:00

Popeleční středou vstupují věřící do čtyřicetidenního postního období, které je přípravou na oslavu Velikonoc. Jaké tradice a zvyky jsou s Popeleční středou spojené?

 

Kdy bude v roce 2025 velikonoční půst?

• Termín půstu: 5. března až 19. dubna 2025

Datum Popeleční středy, na kterou se zahajuje půst, se určuje podle pohyblivého data Velikonoc a v roce 2025 vychází na 5. března.

• Půst se počítá bez nedělí, a končí tak na Bílou sobotu, která letos vychází na 19. dubna 2025. Nejpřísnějšími postními dny jsou Popeleční středa a Velký pátek.

Co jíst při půstu, jak se chovat?

• Během postní doby se křesťané zříkají masa a celkově jedí a chovají se střídmě. Obejdou se tak také bez zábavy v podobě různých oslav.

• Tento půst podle křesťanské víry vrací lidským srdcím prostotu a radost

Tradice spojené s Popeleční středou

Na Popeleční středu se nesmělo prát prádlo, protože by zůstalo po celý rok stejně špinavé. Pila se svěcená voda nebo kořalka, aby byli lidé v létě chráněni před komáry, a kdo pekl chléb, tomu tento den při pečení údajně pomáhal sám Pán Bůh se všemi svatými. 

Na vesnicích chodily ráno ženy s hrncem, ve kterém měly rozpuštěné mýdlo, a natíraly tváře mužům, kteří se stále neprobrali z masopustu. Kdo se tomu chtěl ubránit, musel se vykoupit. Za vydělané peníze si pak ženy kupovaly sladký likér a společně ho popíjely.

Jinde zase chodíval od stavení ke stavení s lucernou v ruce směšně oblečený člověk a předstíral, že hledá ztracený masopust. Poté, co mu někteří povolili hledat u nich doma, prohledával každý kout a lidé ho se smíchem pozorovali. Za to dostal nějaké zbytky z masopustu.

Také se tradovalo, že kdo o masopustním úterku (před Popeleční středou) bude tancovat přes půlnoc, tomu se objeví čert v zeleném kabátě a bude ho strašit.

Co je to popelec?

O Popeleční středě se světí popel z ratolestí, které byly posvěceny minulého roku na Květnou neděli. Popelem dělá kněz na čele věřícím kříž, říkaje při tom slova: „Pomni člověče, že prach jsi a v prach se navrátíš." Přijetí tohoto křížku z popela, kterému se říká popelec, je znamením pomíjivosti člověka a odhodlání zříct se zlého jednání a svých hříchů.

TIP NA VIDEO: Od Škaredé středy až po Boží hod velikonoční – s farářem Davidem Frýdlem.

Recepty na mazanec, beránka i tipy na to, jak na Velikonoce obarvit vajíčka, se dočtete ZDE >>>

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!