Pondělí 21. června 2021
Svátek slaví Alois, zítra Pavla
Oblačno, bouřka 31°C

Popeleční středa: Začíná čtyřicetidenní půst a nesmí se prát prádlo

16. února 2021 | 09:50

Popeleční středou vstupují věřící do čtyřicetidenního postního období, které je přípravou na oslavu Velikonoc. Na Popeleční středu se věřícím na čelo uděluje znamení kříže popelem a jsou jim předčítána slova z Bible. Přijetí popelce je znamením pomíjivosti člověka a odhodlání zříci se zlého jednání a svých hříchů.

 

O Popeleční středě se světí popel z ratolestí, které byly posvěceny minulého roku na Květnou neděli. Tímto popelem dělá kněz na čele věřícím kříž, říkajíc při tom slova: „Pomni člověče, že prach jsi a v prach se navrátíš." Tím se věřícím připomíná pomíjivost tohoto života a nutnost pokání.

Během postní doby se křesťané zříkají zábavy, vyvařování dobré jídla, kávy a cigaret, různých oslav a nakupování. Tento půst vrací lidským srdcím prostotu a radost. Také se tradovalo, že kdo masopustním úterku (před Poplečenou středou) bude tancovat přes půlnoc, objeví se mu čert v zeleném kabátě a bude ho strašit.

Nesmělo se prát prádlo, protože by zůstalo po celý rok stejně špinavé. Pila se svěcená voda nebo kořalka, aby byli lidé v létě chráněni před komáry a kdo pekl chléb, tak mu tento den při pečení údajně pomáhal sám Pán Bůh se všemi svatými. 

Na vesnicích chodily ráno ženy s hrncem, ve kterém měly rozpuštěné mýdlo a natíraly tváře mužům, kteří se stále neprobrali z masopustu. Kdo se tomu chtěl ubránit, musel se vykoupit. Za vydělané peníze si pak ženy kupovaly sladký likér a společně ho popíjely.

Jinde zase chodíval od stavení ke stavení s lucernou v ruce směšně oblečený člověk a předstíral, že hledá ztracený masopust. Poté, co mu někteří povolili hledat u nich doma, prohledával každý kout a lidé jej se smíchem pozorovali. Za to dostal nějaké zbytky z masopustu.

Recepty na mazanec, beránka i tipy na to, jak na Velikonoce obarvit vajíčka se dočtete ZDE >>>

Autor: red

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!