Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Velikonoční Žluté úterý: Co symbolizoval velký jarní úklid?

3. dubna 2023 | 00:15

Žluté úterý, které je často označováno také jako Šedivé, je po Květné neděli a Modrém pondělí třetím dnem pašijového předvelikonočního týdne. Víte, proč má tato dvě pojmenování a co všechno symbolizoval jarní úklid, který se v tento den prováděl?

Poslední předvelikonoční úterý, které letos připadá na 4. dubna 2023, bylo spojené s úklidem domácnosti. Myla se okna, někde se bílilo, ale hlavně bylo potřeba důkladné vymést pavučiny. Odtud také zřejmě vzniklo pojmenování Šedivé úterý.

VIDEO: DIY: Barvení vajíček pěnou na holení

Video se připravuje ...
DIY: Barvení vajíček pěnou na holení • VIDEO: Videoredakce ženských titulů/Simona Formánková

Úklid a jeho symbolika

Očista příbytku neměla jen praktický význam, ale symbolizovala, že se z chalupy vymetou všechny „nečistoty“ i ve smyslu duchovním. Jinak ale s tímto dnem nebyly spojené žádné zvláštní zvyky nebo rituály.

Žlutá, barva světla

A odkud se vzalo druhé přízvisko tohoto dne, tedy Žluté úterý? Podle některých výkladů se odvíjí od toho, že se po vymetení nepořádku a umytí oken do našeho domu opět dostanou paprsky slunce. A právě světlo a slunce tato jásavá barva symbolizuje.

Barvy dnů o Velikonocích

Celý předvelikonoční pašijový týden vděčí za své pojmenování pašijím, což jsou biblická vyprávění, kterými si lidé připomínají utrpení Ježíše Krista. Pojem pašije je odvozen z latinského passio, což znamená právě utrpení. Po Květné neděli, Modrém pondělí a Šedivém úterý následuje Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota.

Klikněte na vajíčko a zjistěte toho o jednotlivých dnech pašijového týdne víc.

TIP NA VIDEO: Od Popeleční středy až po Velikonoční pondělí - s farářem Davidem Frýdlem.

Autor: red, inf

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!

Video se připravuje ...