Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C

Jak fungují vaše orgánové hodiny? Tohle jste možná nevěděli!

 • Jak fungují vaše orgánové hodiny? Tohle jste možná nevěděli!
  21. listopadu 2022 | 06:00

  Podle tradiční čínské medicíny tělesné orgány mají vždy v určitou dobu svou nejvyšší aktivitu, vstřebávají živiny a zároveň se zbavují škodlivin, v jiných chvílích je naopak jejich činnost v útlumu. Každá změna, třeba i časový posun, tuto činnost může rozhodit.

  Jak správně fungují naše orgánové hodiny? Kdy máme chodit spát, kdy je čas na jídlo a kdy na sport? 

 • 1.–3. hodina: Játra

  Popíjeli jste, a najednou máte pocit střízlivosti? Aby ne, v tuto dobu pracují játra naplno. Nechte je odpočívat, další skleničku i tučné jídlo si vážně odpusťte. Minimální aktivita: Tenké střevo nevstřebává téměř žádné živiny.

  Tip na video: Jaké jsou příčiny a jaká je léčba cirhózy jater? 

  Video se připravuje ...
   • VIDEO: Videohub

 • 3.–5. hodina: Plíce

  Očistou prochází dýchací ústrojí, v tuto chvíli špatně spí kuřáci, astmatici a lidé s rýmou a dalšími nemocemi dýchacích cest. Celé tělo je málo zásobeno kyslíkem a jede v klidovém režimu.

  Minimální aktivita: V klidu je močový měchýř, zásobovat tělo tekutinami není vhodné.

  Kolem 4. hodiny ranní se nejčastěji umírá. Tělo je nejméně zásobeno kyslíkem a dochází k selhání nemocných orgánů.

 • 5.–7. hodina: Tlusté střevo

  Trávení jede na plné obrátky, odpadní látky se shromažďují k vyloučení, proto je ideální kolem sedmé vstát a navštívit toaletu. Kolem šesté se začne zvyšovat krevní tlak.

  Minimální aktivita: Ledviny nyní odpočívají, pokud jste vzhůru, napijte se vody nebo čaje.

 • 7.–9. hodina: Žaludek

  Nasnídejte se, tělo čeká na přísun živin a žaludek je v pohotovosti. Tělo by mělo zůstat v teple, chlad mu v tuto chvíli nesvědčí. Pomalu se zvyšuje schopnost soustředit se.

  Minimální aktivita: Odpočívají osrdečník (blána poskytující ochranu srdci) a cévy, proto to nepřehánějte s fyzickou aktivitou.

 • 9.–11. hodina: Slinivka a slezina

  Co sníte, bez problémů strávíte. Hlavně ti, kteří milují sladkosti, si je mohou v klidu dopřát. Je také ideální čas na duševní činnost.

  Minimální aktivita: S fyzickou aktivitou opatrně, tři zářiče jsou v klidu.

 • 11.–13. hodina: Srdce

  V tuto dobu vám to pálí, protože mozek je díky srdeční aktivitě okysličený. Nemocní se srdcem se ale nemusí cítit nejlíp. Kolem 13. hodiny aktivita klesá. Minimální aktivita: Žlučník má pohov. Také imunitní systém je v klidu, proto se v tuto dobu nejsnadněji nakazíte.

 • 13.–15. hodina: Tenké střevo

  Pokud jste si dali oběd, je to správně. Trávicí systém je v pohotovosti. Možná se ovšem kvůli činnosti tenkého střeva budete cítit unaveni.

  Minimální aktivita: Oddech mají játra. Navíc zuby jsou nejméně citlivé – ideální doba na návštěvu zubaře.

 • 15.–17. hodina: Močový měchýř

  Častěji chodíme "na malou", proto je potřeba více pít. Ideální jsou bylinkové čaje. Také si nejlépe vychutnáme jídlo a dobře nám to myslí.

  Minimální aktivita: Plíce jsou v pohodě, proto si můžeme dovolit sport nebo saunu.

 • 17.–19. hodina: Ledviny

  Tělo se zbavuje škodlivin, a proto je dobré ho nepřetěžovat dalšími nevhodnými látkami. Nepijte kávu a alkohol, nejezte tučné, slané ani sladké. Jen zlehka! Minimální aktivita: Tlusté střevo má pauzu. Kolem 19. hodiny klesá odolnost proti bolesti, citlivější jedinci trpí.

 • 19.–21. hodina: Osrdečník a cévy

  Díky srdeční aktivitě jsme vnímavější, je ideální čas pro učení se a kulturní aktivity. Také játra mezi 19. a 20. hodinou nejlépe snášejí alkohol.

  Minimální aktivita: Relaxuje žaludek, takže žádné nacpávání se. Naše psychika je po celém dni unavená, hrozí hádky a podrážděnost.

 • 21.–23. hodina: Tři zářiče

  Tělo se po celodenní aktivitě chystá na odpočinek a během noci potřebuje vyloučit vše škodlivé. Dopřejte si klid a chystejte se ke spánku. 

  Minimální aktivita: Slinivka a slezina odpočívají, nezatěžujte už je alkoholem.

  Co jsou tři zářiče?

  Tři zářiče řídí veškerou energii v těle. Horní zářič reguluje dýchání, zahrnuje oblast nad bránicí. Střední ohřívač (vše mezi bránicí a pupíkem) čerpá energii z potravy a spodní ohřívač, kam spadá oblast pod pupíkem, odpovídá za procesy spalování.

 • 23.–1. hodina: Žlučník

  Dochází k trávení tuků, protože je v akci žlučník. Kdo s ním má problémy, nebude v tuto dobu dobře usínat ani spát.

  Minimální aktivita: Odpočívá srdce, proto stoupá únava.

Autor: Lenka Dostálová
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...