15 žen, které změnily svět
Přinášíme vám žebříček 15 žen, které se nesmazatelně zapsaly do naší historie i paměti. Od poslední vládkyně Egypta Kleopatry, přes nejtalentovanější návrhářku všech dob Coco Chanel, až po autorku "nesmrtelného" Harryho Pottera J. K. Rowling.
Kleopatra VII. (69-30 př.n.l.)
Autor: Profimedia.czPoslední vládkyně Egypta se vždy snažila chránit své území před římským impériem. Paradoxem je, že Kleopatra měla velmi blízký vztah se dvěma významnými římskými muži, a to s Marcem Antoniem a Juliem Césarem. O Kleopatře bylo známé, že dbala na líčení, pěkné oblečení a drahé šperky. Dokonce jsou dodnes dochovány recepty na krásný vzhled, které psala na papyrus.
Johanka z Arku (1412-1431)
Autor: Profimedia.czFrancouzska Johanka o sobě tvrdila, že je božím poslem a jejím úkolem je dosadit na trůn vhodného krále Francie a vyhnat z jejich území Angličany. Johanka měla kromě jiného i skvělé strategické nadání a široké znalosti.S její pomocí Francouzi zvítězili při obléhání Orleáns v roce 1429, což umožnilo korunovaci francouzského nástupce trůnu v Remeši. Církevní soud Johanku odsoudil za kacířství a čarodějnictví a v roce 1431 byla upálena. O 25 let později ji církev rehabilitovala a v roce 1920 byla prohlášena z svatou.
Kateřina Veliká (1729-1796)
Autor: Profimedia.czRuská panovnice byla dcerou vládce jednoho německého knížectví a ve čtrnácti letech se provdala za ruského cara Petra III. Následně se naučila rusky a přestoupila na pravoslavnou víru. Po celých třicet let vládla Rusku, které se stalo velmocí a stále rozšiřovalo svoje území. Za její vlády Rusko dobylo Krym, Bospor a Dardanely a některá polská území. Kateřina Veliká zavedla v Rusku reformy a upevnila moc panovníka jako absolutního vládce celého území.
Královna Viktorie (1819-1901)
Autor: Profimedia.czViktorie vládla Británii neuvěřitelných 64 let a vybudovala z ní obrovské impérium. Období její vlády se nazývalo viktoriánskou epochou. Královna byla mezi veřejností velice oblíbená. Vždy vystupovala jako vážená a uznávaná královská autorita.
Maria Curie-Skłodowska (1867-1934)
Autor: Profimedia.czVýznamná polská vědkyně strávila většinu svého života ve Francii. Obdržela Nobelovu cenu za fyziku a chemii hlavně díky teorii radioaktivity, technice dělení radioaktivních izotopů a objevení dvou nových chemických prvků – rádia a polonia. V roce 1906 se stala první ženskou profesorkou fyziky na univerzitě v Sorbonně.Zemřela v roce 1934 na leukémii, která byla pravděpodobně zapříčiněna radiací, se kterou pracovala.
Coco Chanel (1883-1971)
Autor: profimedia.czMódní návrhářka, o které se dodnes říká, že byla jedna z nejtalentovanějších vůbec. Právě ona se zasloužila o vymezení ženského stylu v průběhu 20. let. Do módy přinesla prvky jednoduchého kostýmu se sukní i kalhotami. Propagovala dámskou bižuterii a parfémy. Její značka Chanel je oblíbená i dnes.
Katharine Hepburn (1907-2003)
Autor: Isifa.comAmerická herečka a ikona stříbrného plátna byla oblíbená nejen pro svůj důvtip, ale i vznešenost a osobní nezávislost. Za celou svoji kariéru byla dvanáctkrát nominována na cenu Oscar a čtyřikrát ji získala. Tento ženský rekord udržela do roku 2003, kdy ji překonala Meryl Streep. V roce 1999 byla Katharine označena Americkým filmovým institutem za nejlepší herečku všech dob.
Margaret Thatcher (1925)
Autor: ČTKŽena s přezdívkou „Železná lady“ se do politiky zapojila v 50. letech 20. století. Od roku 1979 do roku 1990 byla britskou ministryní. Za dobu svého působení v čele několika britských vlád se stala zastánkyní ekonomického liberalismu, snižování daní či omezování imigrace. Mimo jiné prosazovala samostatnou zahraniční politiku.
Anne Frank (1929-1945)
Autor: Profimedia.czNěmka židovského původu se v průběhu 2. světové války i se svou rodinou schovávala v Amsterdamu. Těsně před koncem války ji objevili nacisté. Svůj život v úkrytu, kde byly velmi špatné podmínky, sepsala do deníku, který byl po válce zveřejněn. Její deník byl vydaný v milionových nákladech a přeložen do šedesáti jazyků. V roce 1960 byl v ulici Prinsengracht v centru Amsterdamu otevřen tzv. Dům Anny Frankové, který je přístupný veřejnosti jako muzeum.
Bénazír Bhutto (1953-2007)
Autor: Profimedia.czBenazír byla první ženou, která se stala premiérkou muslimského území. Díky ní se stal Pákistán demokratickým státem. Snažila se také o státní reformy, které by pomohly ženám a chudým. V roce 2007 byla zavražděna.
Marylin Monroe (1926-1962)
Autor: Profimedia.czMarylin byla americkým sex symbolem 50. let 20. století. Byla třikrát vdaná a ani jedno manželství ji nenaplňovalo štěstím. Dodnes je její smrt velkou neznámou, ale byla shledána jako sebevražda. Filmová hvězda si zahrála mnoho rolí oslňujících žen a pánské publikum ji milovalo. Svoji slávu zvládala velmi špatně, trpěla depresemi a byla závislá na lécích.
Oprah Winfrey (1954)
Autor: ČTKNejznámější americká moderátorka je zároveň uznávanou herečkou a vydavatelkou časopisu. Je považována za nejbohatší Afroameričanku 20. století. Časopis Forbes ji dokonce označil na nejvlivnější světovou celebritu. Ze svého pořadu Oprah Winfrey Show udělala jednu z nejoblíbenějších talkshow v USA.
Madonna (1958)
Autor: profimedia.czMadonna není jen skvělá zpěvačka, ale také skladatelka, tanečnice, herečka, producentka a módní ikona. Nejúspěšnější zpěvačka všech dob prodala během své kariéry přes 250 milionů alb. Její popularita a přínos do hudební kultury je srovnatelný s Beatles, Elvisem Presleym i Michalem Jacskonem. V žebříčku 500 nejlepších alb všech dob má Madonna, jako jediná zpěvačka, čtyři svá alba.
Diana, princezna waleská (1961-1997)
Autor: Profimedia.czDiana byla od roku 1981 do roku 1996 manželkou waleského prince Charlese. Princezna Diana si získala širokou veřejnost nejen díky přirozenému a milému vystupování, ale také díky charitativní činnosti. Zemřela v roce 1997 na následky automobilové nehody v Paříži.
J. K. Rowling (1965)
Autor: Profimedia.czBritskou spisovatelku nejvíce proslavily knihy o kouzelníkovi Harry Potterovi. Po nevydařeném manželství v Portugalsku se vrátila i se svojí dcerou do Skotska. Právě tam, nezaměstnaná a na podpoře, dopsala první díl veleúspěšné knihy Harry Potter. V roce 2004 odhadl časopis Forbes její majetek na neuvěřitelných 576 milionů liber, což jí řadí mezi miliardáře.