Nedaří se vám dodržovat pitný režim? Tohle vám pomůže!

Nedaří se vám dodržovat pitný režim? Tohle vám pomůže!
8. července  2023 
 06:00

Lidské tělo je ze sedmdesáti procent tvořeno vodou, a tak není pochyb, že dodržování pitného režimu je životně důležité pro optimální zdraví. Voda v těle má hned několik rolí, včetně udržování správné hladiny elektrolytů a krevního tlaku, zdraví buněk, promazávání kloubů a regulace tělesné teploty. Ačkoli všichni víme, že hydratace je důležitá, dodržovat pitný režim může být pořádný oříšek!

Naštěstí existuje pár snadných způsobů, kterými můžete příjem tekutin podpořit. Které to jsou? 

 

Kolik vody vaše tělo potřebuje?

Předtím než se rozhodnete pít více vody, měli byste porozumět potřebám svého těla. Běžně se doporučuje vypít čtyřicet mililitrů vody na jeden kilogram váhy nebo se držet ideálně dvou litrů tekutin na den. Jiná doporučení pro změnu tvrdí, že muži by měli přijmout za den tři tisíce sedm set mililitrů vody a ženy dva tisíce sedm set mililitrů. 

Nicméně obecná doporučení neberou v potaz množství fyzické aktivity, lokalitu v závislosti na podnebí ani zdravotní stav člověka. Potřeba vody se tak může u každého člověka lišit. 

Naslouchejte svému tělu a snažte se pít i v době, kdy nepociťujete žízeň. Dodržování pitného režimu lze dosáhnout hned několika následujícími způsoby.

Opakovaně plnitelná lahev

Stejně jako si při dietě chystáte krabičky, myslete strategicky i při dodržování pitného režimu. Kupte si opakovaně plnitelnou lahev, ze které vás pití bude bavit! Následně si určete cíl, který u půllitrové lahve bude např. čtyři naplnění. 

Vaším cílem tak bude vypít dva litry za den. Nezapomeňte ale ani na dílčí cíle, může to být to, abyste dosáhli prvního litru už v poledne. Pít můžete průběžně po doušcích, kdykoli si vzpomenete, nebo si na lahev nesmývatelným fixem nakreslete rysky a každou hodinu vypijte určité množství. Nezapomeňte si lahev umístit na viditelné místo, abyste měli svůj denní cíl neustále na očích.

 

 

Nastavte si upomínky

Ti zapomnětliví mohou využít i chytré aplikace, které jim budou pitný režim připomínat. V třiceti- až šedesátiminutových intervalech vás tak telefon bude upomínat, abyste vypili alespoň pár doušků vody. 

V aplikaci si dokonce můžete určit cíl, který si následně budete zapisovat. K dodržování pitného režimu tak nepotřebujete lahev, ale stačí vám sklenice, jejíž přibližný objem budete znát. 

Místo aplikace také můžete v telefonu použít obyčejnou funkci upomínky nebo budíku. Nastavte si ale nejlépe tichý režim, díky kterému vám bude telefon pouze vibrovat, nikoli co půl hodiny otravně zvonit. Upomínky by totiž mohly po čase začít nepříjemně vyrušovat.

Vypijte sklenici vody před každým jídlem

Dalším ze snadných způsobů, jak si navýšit pitný režim, je zvyk v podobě pití před jídlem. Minimálně jedna sklenice vody před snídaní, obědem a večeří vás tak donutí přijmout okolo sedmi set mililitrů. Jakmile si dáte za cíl vypít sklenice dvě, máte svůj denní cíl téměř splněn. 

Tento zvyk má navíc i další dvě výhody. Určitě znáte rčení: "Hlad je převlečená žízeň." Vypitím sklenice vody před jídlem tak zjistíte, zda jste vůbec měli hlad, nebo se vám pouze tělo snažilo připomenout příjem tekutin. A druhá výhoda spočívá v účinném zaplnění žaludku, což oceníte především při dietě. Můžete tak velice snadno snížit svůj kalorický příjem bez pocitu hladu.

 

Ochuťte si vodu zdravě a bez kalorií

Pokud vám čistá voda nechutná, máte hned několik možností, jak si ji ochutit. Tím nejúčinnějším způsobem je nakrájet do vody čerstvé nebo mražené ovoce, které vodu osvěží a dodá jí nasládlou chuť. Použít však můžete i zeleninu, jako je okurka nebo čerstvé bylinky.

Velice oblíbená je kombinace citrusů nebo lesních plodů s mátou. Ta vodu příjemně osvěží a dodá jí i příjemnou vůni. Nakrájejte do vody např. pomeranč, limetu a přidejte alespoň snítku máty peprné. 

 

Vypijte sklenici vody po probuzení a před spánkem

Ranní vstávání může být občas poněkud náročné. Jak tělo účinně probudit a zároveň ho po dlouhé noci hydratovat? Není nic jednoduššího a účinnějšího než vypít velkou sklenici vlažné vody. Ta tělo nabudí a dodá vám potřebnou energii.

Místo čisté vlažné vody můžete sáhnout i po teplé vodě s čerstvě vymačkaným citronem, který obsahuje vitamin C a je zásadité povahy, a tak snižuje překyselení organismu. Jeho účinky na zdraví však zahrnují i zlepšení kvality pokožky, potlačení chuti k jídlu či prevenci proti civilizačním chorobám. 

Jezte více ovoce a zeleniny

Hydratovat tělo můžete i jinak než jen pitným režimem, a to tak, že zahrnete do svého jídelníčku více potravin s vysokým obsahem vody. Patří sem zejména zelenina a ovoce, které jsou navíc zdrojem důležitých vitaminů, minerálů a vlákniny.

Druhy ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vody:

  • listový salát (96 % vody)
  • celer (95 % vody)
  • cuketa (95 % vody)
  • zelí (92 % vody)
  • brokolice (90 % vody)
  • okurka (až 98 % vody)
  • vodní meloun (91 % vody)
  • meloun cantaloupe (90 % vody).

 

NÁŠ TIP: Co se může stát, když budete pít málo? Zjistíte to z této infografiky.

Autor: Veronika Duží, autorka je výživová poradkyně a fitness trenérka, inf

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji