Síla medvědího česneku spočívá v množství vitaminů a esenciálních olejů, které působí proti mikrobům a škodlivým radikálům. Z listů medvědího česneku si můžete připravit máslo, pesto nebo jím lze ochutit různá jídla.
Vyberte si recept: pesto máslo polévka omáčka gnocchi
Medvědí česnek obsahuje vitaminy A, B1, B2, C, železo, zinek, hořčík, vápník a další minerální látky. Příznivě působí na trávicí trakt a čistí játra od škodlivých látek.
Účinky: Medvědí česnek je zázrak pro zdraví
Tahle nenápadná bylinka je považována za hotový jarní zázrak. Po zimě tělu dodá chybějící vitaminy a také jod. Obsahuje protizánětlivé látky, působí preventivně proti nachlazení, upravuje trávení a snižuje hladinu cholesterolu.
Sezona medvědího česneku vrcholí v červnu, kdy začíná kvést. Sbírat ho v této době už se pak nedoporučuje. Načerpejte proto inspiraci na recepty už teď a uvařte si hned několik zdravých chutných jídel!
Bylinkové máslo z medvědího česneku
Čerstvé máslo je skvělým zdrojem vitaminů A, K, D, selenu a je bohaté na kyselinu linolovou, která pomáhá při hubnutí. Nebojte se ho tak zařadit do jídelníčku i při dietě. Obsahuje sice nasycené tuky, ale i ty jsou ke zdraví v určitém množství důležité, jelikož zvyšují hladinu HDL ("dobrého") cholesterolu.
Jakmile do másla přimícháte nasekaný medvědí česnek, jeho pozitivní vliv na zdraví jen podpoříte. Zařazujte ho však do jídelníčku pouze v přiměřeném množství a nezapomínejte, že tuky výrazně navyšují kalorický příjem.
Pesto z medvědího česneku
Velice variabilní využití má při vaření zdravých jídel pesto. Samostatně nahradí kdejakou nezdravou omáčku nebo pomazánku a hodí se i při dochucování jídel. K jeho výrobě budete potřebovat pouze mixér a pár základních surovin.
Budete potřebovat:
- svazek medvědího česneku
- 50 g piniových oříšků
- 3 lžíce olivového oleje
- 30 g parmazánu
- himálajskou sůl
Krémová polévka z medvědího česneku
Máte rádi krémové polévky? Pak si jistě pochutnáte i na krému z medvědího česneku. Na rozdíl od běžné česnečky je mnohem jemnější. Výsledné hladké konzistence docílíte i bez přidání smetany.
Budete potřebovat:
- 1 svazek medvědího česneku
- 3 střední brambory
- 1 větší cibuli
- 1 litr zeleninového vývaru
- špetku muškátového oříšku
- 1 lžíci čerstvého másla
- sůl a pepř
- (100 ml nízkotučné smetany)
Na másle krátce opečte najemno nakrájenou cibuli a přidejte kostky brambor. Ty podlijte zeleninovým vývarem a vařte do změknutí. Ke konci vaření přidejte posekaný medvědí česnek. Vše dohladka rozmixujte a ochuťte solí, pepřem a muškátovým oříškem. O něco méně dietní verzi doplňte (nízkotučnou) smetanou.
Polévku podávejte s kouskem celozrnného pečiva nebo s pošírovaným vejcem.
Gnocchi s medvědím česnekem a rajčatovou omáčkou
Jelikož je medvědí česnek bylinka, můžete ji jednoduše nasekat a přidat do salátu, přílohy nebo těsta. Skvělou dvojici tvoří spolu s brambory. Pochutnáte si jak na bramborové kaši s medvědím česnekem, tak i na gnocchi.
Budete potřebovat:
- 600 g brambor
- 150 g hladké mouky (můžete částečně nahradit celozrnnou)
- hrst najemno nasekaného medvědího česneku
- 1 vejce
- sůl
Brambory si nejprve předvařte. Následně je oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle. Pracujte s nimi ještě za tepla, aby se dostatečně lepily. Smíchejte je s moukou, vejcem, medvědím česnekem, solí a zpracujte v pevné těsto. Z něj vytvořte čtyři válečky a ty nakrájejte na jeden centimetr široké kousky.
Gnocchi vložte do vroucí osolené vody a vařte přibližně tři minuty, dokud nevyplavou na hladinu. Pro lepší chuť si rozpalte na pánvi lžičku olivového oleje a gnocchi ještě zprudka opečte. Podávat je můžete jako přílohu nebo jako samostatný hlavní chod s domácí rajčatovou omáčkou a parmazánem.
Omáčka z medvědího česneku
Z medvědího česneku vykouzlíte i vynikající omáčku, která se hodí třeba k minutkovému masu. Je nejen zdravá, ale i velmi rychlá. Postup najdete ve videu.