Překvapivé! Tvar vašich nohou prozradí, jak nejlíp cvičit, abyste zhubla

 • Překvapivé! Tvar vašich nohou prozradí, jak nejlíp cvičit, abyste zhubla
  26. května  2019 
   06:00

  Každá z nás vypadá jinak a každá máme také jiný tvar nohou. Máte-li pocit, že vaše nohy nejsou moc dokonalé a potřebovaly by trochu korekce, pak byste si měla vybrat cvičení právě podle jejich tvaru. Není totiž jedno, jestli máte nohy do „x“, nebo do „o“! Každý typ nohou potřebuje posílit trochu jiné svaly – některým prospěje posílení vnitřních stehenních svalů, u jiných je to přesně naopak. Neříkáme, že díky následujícím cvikům se vaše nohy úplně srovnají, ale rozhodně je můžete zeštíhlit a zlepšit jejich vzhled.

  Postavte se rovně, dejte nohy koleny k sobě a podívejte se do zrcadla. Nelžete sama sobě a soustřeďte se na to, kde se vaše nohy dotýkají. Kde jsou stehna, kolena, lýtka a kotníky? Podle následujících obrázků si vyberte ty „svoje“ nohy a pak vhodné cvičení.

 • Nohy do „O“ (obloukový tvar)

  Nohy do "O"
  Autor: BPŽ/Eva Frolíková

  V batolecím věku mívají miminka téměř všechna nohy do „o“, postupem času se nohy srovnávají. Pokud ale i v dospělosti máte nohy do „o“, důvodem může být zúžení vnitřní kloubní štěrbiny kolena a z toho plynoucí tato deformita. Řada ortopedů vidí jako příčinu přetížení svalů, a tímto přetížením se „zakulacují“ nohy do O. Vaším cílem je posílit svaly, které budou nutit stahovat kolena blíž k sobě a taky natahovat boční svaly u kolene. Tím se nepřímo zlepší jejich tvar a budete vypadat štíhleji.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • Vhodné cviky: Pistole neboli dřepy na jedné noze

  Autor: iStock

  Tenhle cvik je poměrně náročný, protože vyžaduje sílu, ohebnost a stabilitu. Postavte se a posilte střed těla. Zvedněte levou nohu a natáhněte ji dopředu, s hlubokým nádechem jdete druhou nohou až do hlubokého dřepu. V rámci udržení rovnováhy si můžete vzít do ruky nějakou zátěž nebo se můžete opřít o židli, abyste udržela rovnováhu. Opakujte 10x pro každou nohu. Dřepování na jedné noze posílí vaše nohy a šlachy v kolenou tak jako žádné jiné cvičení.

 • Protažení hamstringů (zadní svaly stehen)

  Autor: iStock

  Přibližně každý pátý Čech se nedokáže při tomto cviku dotknout dlaněmi podlahy. Postavte se rovně, nohy u sebe a paty dejte k sobě. Předkloňte se a snažte se konečky prstů nebo ideálně celými dlaněmi dotknout země. Paže i kolena by měly zůstat propnuté. Pokud se vám zdá cvik moc snadný, mírně zvedněte paty.

 • Nohy do „X“

  Nohy do "X"
  Autor: BPŽ/Eva Frolíková

  Podle odborníků jsou „iksky“ doménou žen, pravděpodobně souvisejí s nadváhou, artrózou kolenního kloubu, úrazy, poruchami kostního metabolismu či osteoporózou. Poznáte je snadno – valgózní kolena jsou vbočená směrem dovnitř, bérce naopak směřují do stran, kyčle jsou více ve vnitřní rotaci a výsledkem jsou „ikska“. Mírná valgozita se projeví spíše pod zátěží (při běhu, výpadu, dřepu či výskoku), pokročilá i při běžné chůzi. Můžete se pokusit o „nápravu“ tím, že budete posilovat svaly na vnější straně boků a stehen.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • Boční výpady

  Autor: iStock

  Postavte se zpříma, zpevněte břicho a dejte ruce v bok nebo je sepněte před sebou. Základní technika: vykročte vpřed nebo vzad, nohy směrují neustále rovně a záda jsou zpevněná. Nepředklánějte se ani nezaklánějte. Výpad proveďte tak hluboko, jak vám tělo dovolí a správná technika vás pustí. Dolů jděte s nádechem a zpět do vzpřímené polohy s výdechem. Výpady do boku se liší od těch klasických dopředu a dozadu tím, že děláte krok do boku. Tím tvarujete zadeček z boku a taky tím „redukujete“ pneumatiku kolem pasu. Opakujte 10x do každé strany.

 • Zvedání nohou vleže

  Autor: iStock

  Lehněte si na bok, loktem se opřete o zem, obě nohy jsou natažené. Pak pomalu zvedejte horní nohu co nejvýše a opět pokládejte na zem. Opakujte asi 10x, pak se přetočte a cvičte totéž na druhou nohu. Tím posílíte hlavně vnější stranu stehen a boky.

 • Falešné zakřivení nohou

  Falešně křivé nohy
  Autor: BPŽ/Eva Frolíková

  Tento tvar vypadá normálně, ovšem při bližším pohledu zjistíte, že se kolena dotýkají, ale dolní končetiny míří směrem ven a vypadají moc hubeně. Důvodem mohou být špatně vyvinuté svaly nebo nestandardní upevnění svalů. Příčinou může být taky nadváha, nebo nerovnoměrné rozložení tukové tkáně. Existuje jediná řešení – správné cviky, kterými posílíte svaly v dolní části končetin, aby se vyrovnala vizuální nedokonalost.

   

   

   

   

   

   

   

 • Zvedání paty

  Autor: iStock

  Když budete zvedat paty, posílíte tím lýtkové svaly. Můžete stát s nohama na zemi v přirozené poloze, držte se židle nebo se opřete o zeď, abyste udržela rovnováhu. Pak se zvedněte na špičkách tak, aby paty směřovaly nahoru. Tento cvik opakujte 10x.

 • Chůze nebo běh do schodů

  Autor: iStock

  Chůze nebo běh do schodů je ideální pro tento typ nohou. Posílíte tím hamstringy (zadní stehenní partie) a taky kvadricepsy (přední stehenní svaly). Když budete svižně vybíhat schody, zpevníte a posíláte tím svaly. Když budete při běhu dopadat spíš na špičky, zaměříte se hlavně na přední stehna, když přeneste váhu na paty, posilujete zadeček a zadní stehna.

 • Ideální tvar nohou

  Normální nohy
  Autor: BPŽ/Eva Frolíková

  Pokud se vaše nohy dotýkají navzájem stehny, koleny, lýtky a kotníky nebo mají jen minimální mezeru mezi kotníky až do středu lýtek, jste majitelkou ideálního tvaru nohou. Přesto můžete svoje nohy posilovat, aby byly silné a ladné. Které cviky jsou pro vás vhodné?

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • Dřepy

  Autor: iStock

  Dřepy jsou ideálními cviky, které posilují více svalových skupin včetně zadních stehenních, vnitřních, předních či hýžďových. Jsou považovány za jedny z nejúčinnějších cviků pro spodní část těla. Mírně se pokrčte a rozkročte nohy. Ujistěte se, že máte rovná záda a pak udělejte dřep. Můžete zkusit i takzvaný hluboký dřep, kde využijete vlastní váhu. Půjdete tak nízko, jak jen můžete, záda držte rovně. To zajistí maximální aktivaci hýžďových svalů. Nohy mějte od sebe trochu dál, než je šířka ramen.

 • Můstek

  Autor: iStock

  Ideální cvik na zadek i nohy. Lehněte si na záda, nohy položte pohodlně na zem, pokrčte je a zadek zvedejte z podlahy. Když bude zadeček ve vzduchu, země by se měly dotýkat jen vaše chodidla, ramena a hlava. Pánev zvedejte tak vysoko, jak to jde, a napínejte hýžďové svaly. Most vyžaduje mobilitu zápěstí a ramen a také silné ruce, ale je vážně moc účinný. Vypracuje nádherně vaše nohy, ramena i zadek.

  Těchto 4 zlozvyků se musíte zbavit, jestli chcete zhubnout. Podívejte se na VIDEO, kde najdete návod:

  Video se připravuje ...
  4 zlozvyky, kterých se zbavte, pokud chcete trvale zhubnout • VIDEO: iStock.com/ccmixter.org

/
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji