Vitaminy pro ženy podle věku: Které jsou dle odborníků nejlepší v těhotenství nebo menopauze?

 • Vitaminy pro ženy podle věku: Které jsou dle odborníků nejlepší v těhotenství nebo menopauze?
  2. dubna  2024 
   06:00

  Když dojde na multivitaminové doplňky stravy, správně byste si měla vzít pouze jednu tabletku, abyste vyplnila mezery ve stravě. Ve skutečnosti ale značná část populace konzumuje málo ovoce a zeleniny a ve svém jídelníčku postrádá potraviny s obsahem vlákniny, vápníku, draslíku, hořčíku a omega-3 mastných kyselin. Nejprve se tedy zaměřte na skladbu svého jídelníčku a až poté na ten správný multivitamin.

  Na které vitaminy byste se měla nejvíce zaměřit? Rozhoduje o tom věk, ale i například gravidita.

 • Upravte nejprve svůj jídelníček

  Autor: istock.com

  Předtím než se tedy pustíte do samotného užívání doplňků stravy, přesvědčte se o tom, že vaše strava zahrnuje všechny důležité živiny. Zaměřte se na dostatečný příjem vlákniny, antioxidantů, minerálů a omega-3 mastných kyselin.

  Toho dosáhnete zvýšením konzumace ovoce a zeleniny, rostlinných bílkovin, neslazených mléčných výrobků, celozrnných potravin, luštěnin, ořechů a semen. Pokud patříte mezi příznivce mořských plodů, dopřejte si je i několikrát do týdne a nebudete postrádat omega-3 a vitamin D.

 • Jak si vitaminy vybírat?

  Autor: istock.com

  • Neexistuje stoprocentní záruka, že dostanete to, za co zaplatíte. Vysoká cena nemusí nutně znamenat, že si kupujete kvalitnější produkt. Věnujte výběru vitaminů a jiných doplňků trochu času a porovnejte množství účinných látek, ale zvažte i jejich kombinaci, abyste zbytečně nesnižovala jejich vstřebatelnost. 
  • Upřednostněte kapsle před tabletami. Až na pár výjimek, u kterých není výroba ve formě kapsle možná, je tento způsob výroby ten nejšetrnější. Živiny se nevytrácejí už při výrobě, a navíc jsou kapsle často obohacovány o látky, díky kterým se dané živiny dostanou přesně tam, kde jsou potřeba.
  • Informujte se u svého lékaře. Doplňky stravy by vám mohly v kombinaci s některými léky uškodit nebo špatným načasováním zcela vyloučit svůj účinek. Dále se může stát, že budete mít na danou složku alergii nebo nesnášenlivost. 

 • Vitaminy pro ženy každého věku

  Autor: istock.com

  Multivitaminové doplňky pro ženy každého věku obsahují o něco více železa, a naopak méně vápníku a vitaminu D.

  Železo je zodpovědné za transport kyslíku skrze krevní oběh, což je důležité i pro energetický metabolismus – důležité je to zejména pro ty, které se pravidelně věnují intenzivní fyzické aktivitě. Doplňky s vyšším obsahem železa vám ale také mohou způsobit mírnou nevolnost nebo zácpu, a to v závislosti na formě železa nebo značce, kterou užíváte. 

  Důležité faktory, které při doplňování živin hrají roli, jsou také vaše stravovací návyky, to, zda jste vegetariánka či veganka, ale i případná menopauza, těhotenství nebo kojení. Pokud spadáte do kategorie žen, které potřebují železo i vápník, tak budete muset užívat tyto dva minerály v odlišnou denní dobu. Vápník totiž blokuje vstřebávání železa v těle. Naopak vitamin C vstřebávání železa podporuje, a tak pro lepší absorpci železa jezte dostatek citrusů, rajčat, brokolice a listové zeleniny. 

 • Vitaminy pro ženy starší 50 let

  Autor: iStock.com

  Ve věku nad padesát let ženské tělo vyžaduje o něco méně železa, zato více vápníku a vitaminu D. Tyto dvě mikroživiny pracují v souladu.

  Vápník je primárně uložen v kostech a je nezbytný pro spoustu tělesných funkcí, které zahrnují nervovou a svalovou činnost. Mimo jiné ale také hraje důležitou roli při tvorbě enzymů a hormonů, které regulují trávení a metabolismus.
  Vitamin D má na starosti udržování minerální hustoty kostí a ovlivňuje hladinu vápníku. Tělo tak může začít čerpat vápník z kostí, a navýšit tak vápník v krvi. Dále vitamin D pomáhá vstřebávání vápníku přijatého ze stravy a tzv. recyklaci vápníku v ledvinách, odkud by byl jinak vyloučen močí. 

  Pokud se vám blíží padesátý rok života, není nutné hned vyhodit stávající doplňky stravy. Každý multivitamin pro ženy obsahuje živiny, které jsou potřeba. Pouze se doporučuje navýšit příjem vitaminu D, jelikož je důležitý pro udržení zdraví kostí a ve stáří je už obtížnější se dostat pravidelně na slunce. 

 • Vitaminy pro těhotné

  Autor: istock.com

  Klíčovými živinami, které je třeba doplňovat v těhotenství, jsou kyselina listová (400–600 mg), cholin (200–600 mg), omega-3 mastné kyseliny (250 mg/den) a jod (150 mg/den). 

  Kyselina listová v prvním trimestru snižuje riziko vzniku defektů mozku plodu. Nicméně spousta doplňků stravy obsahuje více kyseliny listové, než je nezbytné (někdy dokonce více, než je uvedeno na obalu), což vás může vystavit riziku kardiovaskulárních onemocnění. Kyselina listová, neboli vitamin B9, se nachází jak v listové a zelené zelenině, tak i v celozrnných potravinách, obilných klíčcích a mléčných výrobcích.

  Multivitaminy pro těhotné také často obsahují vyšší množství cholinu, vitaminu, který je obzvláště důležitý pro vývoj mozku plodu, a může dokonce zabránit vrozeným vadám. Cholin si tělo částečně vyrábí samo a částečně ho můžete přijímat ve stravě, a to konzumací vajec (žloutků), pšeničných klíčků, arašídů nebo například šunky.

  Omega-3 mastné kyseliny, jako jsou DHA a EPA, jsou důležité pro imunitu, snížení rizika chronických onemocnění a pro vývoj mozku plodu. Najdete je v různých oříšcích, semenech, olejích, ale i v sóje. Omega-3 jsou nejlépe absorbovány tělem, když pocházejí z mořských zdrojů, ty s největším obsahem omega-3 jsou losos, sardinky a sleď.

  Chcete-li maximalizovat prospěch z jakéhokoli multivitaminového doplňku, jezte nejméně dvě až tři porce (200–350 gramů) různých mořských plodů týdně. Doplňky stravy v těhotenství ale vždy nejprve konzultujte se svým gynekologem.

  Doplňky stravy za výhodné ceny pořídíte na našem internetovém srovnávači Zboží Dáma.

/
Autor: Veronika Duží

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji