Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Kdy mám nárok na lázně a je to celé opravdu zdarma?

3. dubna 2019 | 06:00

Bolí vás záda, kyčle nebo kolena a chtěli byste, aby vám váš lékař předepsal lázně? Poradíme vám, jak postupovat, v jakém případě vás pobyt v lázních nebude stát ani korunu a kdy si budete muset připlatit. Na co máte vlastně nárok?

Jak získat nárok na lázně: Kde začít?

Jak začít? Nejprve budete potřebovat doporučení na lázně, které vám vystaví váš odborný lékař, a pokud jste byli hospitalizovaní, dají vám ho v nemocnici. Pokračujete u praktického lékaře, který vám na základě tohoto doporučení vystaví návrh na lázeňskou léčbu. Tu pak musí ještě odsouhlasit revizní lékař pojišťovny.

Pokud chcete sami zjistit, jestli máte šanci, podívejte do tzv. indikačního seznamu. V něm jsou nemoci, u kterých máte na lázně nárok, vyjmenované. Najdete ho na stránkách ministerstva zdravotnictví, jako laikům vám ale bude chvilku trvat, než se v tomto odborně psaném dokumentu zorientujete.

Lázně přes pojišťovnu? Jen v některých případech

Jak je to s financováním? Váš praktik musí navrhnout, zda jsou vaše potíže natolik závažné, že máte nárok na tzv. komplexní lázeňskou péči, anebo jen na příspěvkovou lázeňskou péči.

Pokud vám odborníci schválí komplexní péči, pojišťovna vám uhradí lázeňské léčení, stravování i ubytování. V době pobytu, který se předepisuje nejčastěji na tři neděle, a někdy dokonce na celý měsíc, budete v pracovní neschopnosti.

Jestliže vám přiklepnou pouze příspěvkovou péči, pojišťovna vám hradí jen lázeňské léčení. Ubytování a stravování si zaplatíte sami a navíc si budete muset vzít na dobu pobytu (14 až 21 dní) dovolenou.

Kolik stojí lázně?

Pokud všechny podmínky nesplníte a léčbu vám neschválí, můžete jet do lázní jako samoplátce. Pobyty, které si sami platíte (a taky si je sami musíte objednat), mohou být zaměřeny na lázeňskou léčbu i prevenci a vy k nim nepotřebujete lékařské doporučení. Přijedete do lázní, absolvujete vstupní prohlídku a podle té vám pak lékař sestaví individuální plán a předepíše procedury.

Ceny pobytů se liší podle ročního období, typu ubytování a množství procedur. „Částky se většinou pohybují od 1200 do zhruba 3000 korun na den,“ říká Alice Müllerová ze Svazu léčebných lázní ČR. Pobyt na 21 dní tak začíná na 25 tisících. Podívejte se na podrobnější informace o cenách lázní.

Autor: taj

Lázně a wellness

Lázně v ČR Nárok na lázně Kolik stojí lázně Wellness pobyty

Ve speciálu lázně a wellness najdete vše, co hledáte. Co zajímavého nabízí Karlovy VaryMariánskéFrantiškovy nebo Konstantinovy LázněTřeboňLuhačovicePoděbradyLibverdaMšené nebo třeba Toušeň? Víte, kdy máte nárok na lázně, pokud jste např. po operaci kolene, máte astmaartrózu nebo cukrovku? Chcete relaxovat? Našli jsme to nejlepší wellness pro ženypáry i seniory. Projděte si naše tipy na wellness v ČR i na Slovensku.

Video se připravuje ...