Jak získat nárok na lázně: Kde začít?
Jak začít? Nejprve budete potřebovat doporučení na lázně, které vám vystaví váš odborný lékař, a pokud jste byli hospitalizovaní, dají vám ho v nemocnici. Pokračujete u praktického lékaře, který vám na základě tohoto doporučení vystaví návrh na lázeňskou léčbu. Tu pak musí ještě odsouhlasit revizní lékař pojišťovny.
Pokud chcete sami zjistit, jestli máte šanci, podívejte do tzv. indikačního seznamu. V něm jsou nemoci, u kterých máte na lázně nárok, vyjmenované. Najdete ho na stránkách ministerstva zdravotnictví, jako laikům vám ale bude chvilku trvat, než se v tomto odborně psaném dokumentu zorientujete.
Lázně přes pojišťovnu? Jen v některých případech
Jak je to s financováním? Váš praktik musí navrhnout, zda jsou vaše potíže natolik závažné, že máte nárok na tzv. komplexní lázeňskou péči, anebo jen na příspěvkovou lázeňskou péči.
Pokud vám odborníci schválí komplexní péči, pojišťovna vám uhradí lázeňské léčení, stravování i ubytování. V době pobytu, který se předepisuje nejčastěji na tři neděle, a někdy dokonce na celý měsíc, budete v pracovní neschopnosti.
Jestliže vám přiklepnou pouze příspěvkovou péči, pojišťovna vám hradí jen lázeňské léčení. Ubytování a stravování si zaplatíte sami a navíc si budete muset vzít na dobu pobytu (14 až 21 dní) dovolenou.
Kolik stojí lázně?
Pokud všechny podmínky nesplníte a léčbu vám neschválí, můžete jet do lázní jako samoplátce. Pobyty, které si sami platíte (a taky si je sami musíte objednat), mohou být zaměřeny na lázeňskou léčbu i prevenci a vy k nim nepotřebujete lékařské doporučení. Přijedete do lázní, absolvujete vstupní prohlídku a podle té vám pak lékař sestaví individuální plán a předepíše procedury.
Ceny pobytů se liší podle ročního období, typu ubytování a množství procedur. „Částky se většinou pohybují od 1200 do zhruba 3000 korun na den,“ říká Alice Müllerová ze Svazu léčebných lázní ČR. Pobyt na 21 dní tak začíná na 25 tisících. Podívejte se na podrobnější informace o cenách lázní.