Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, déšť 19°C

Lázně na astma: Kdy máte nárok na pobyt a budete něco doplácet?

31. ledna 2019 | 12:17

Trápí vás astma a nejste si jistí, zda máte nárok na lázně? Řekneme vám, v jakém případě vám lázně přiklepnou, zda si budete muset něco připlatit a jak o léčebný pobyt vlastně zažádat.

Lázně na astma získáte, pokud splňujete jednu z těchto dvou podmínek. Tou první je, aby vám hodnota tzv. FEV1, což je jeden z parametrů ze spirometrického vyšetření, klesla pod 60 %. „K tomuto poklesu musí dojít opakovaně,“ říká lékařka Priessnitzových léčebných lázní Jana Mendelová. Druhou podmínkou je, že potřebujete kortikoidy déle než 6 měsíců v roce. Pokud tedy pro vás jedno nebo druhé platí, máte nárok na plně hrazené lázně na 28 dní. V opačném případě můžete získat lázeňský pobyt na tři neděle, ale pouze příspěvkový. To znamená, že léčbu vám zaplatí pojišťovna, ale pobyt a jídlo půjde z vaší kapsy.

Jak získat poukaz do lázní?

Lázně vám každopádně vždycky musí schválit odborníci. Pobyt musí navrhnout váš specialista, kterým je v tomto případě pneumolog nebo alergolog. Pokračujete u praktického lékaře, který vám na základě doporučení od specialisty vystaví návrh na lázeňskou léčbu. Tu pak musí ještě odsouhlasit revizní lékař pojišťovny. Pokud vás trápí astma, podívejte se na to, jak se dostat do lázní, podrobněji.

Astma a léčba: Které procedury vám pomůžou?

A co vás v lázních čeká? Na astma pomáhají například inhalace, cvičení s fyzioterapeutem, při kterém budete uvolňovat hrudník a nacvičovat správné dýchání, nordic walking, relaxační bylinkové koupele a další procedury.

Autor: taj

Lázně a wellness

Lázně v ČR Nárok na lázně Kolik stojí lázně Wellness pobyty

Ve speciálu lázně a wellness najdete vše, co hledáte. Co zajímavého nabízí Karlovy VaryMariánskéFrantiškovy nebo Konstantinovy LázněTřeboňLuhačovicePoděbradyLibverdaMšené nebo třeba Toušeň? Víte, kdy máte nárok na lázně, pokud jste např. po operaci kolene, máte astmaartrózu nebo cukrovku? Chcete relaxovat? Našli jsme to nejlepší wellness pro ženypáry i seniory. Projděte si naše tipy na wellness v ČR i na Slovensku.

Video se připravuje ...