Jak poznáte, že máte úpal nebo úžeh? Udělejte si jasno v příznacích | Pro ženy | Blesk.cz

Jak poznáte, že máte úpal nebo úžeh? Udělejte si jasno v příznacích

16. července 2020 | 06:00

Léto vedle teplého počasí a slunečních paprsků s sebou přináší i mnohé zdravotní problémy. Pokud se před sluncem dostatečně nechráníte, můžete si snadno přivodit úpal nebo úžeh. Obě zdravotní komplikace mohou vypadat banálně, ale pravdou je, že vás mohou ohrozit na životě. Jak poznáte, že tyto problémy trápí zrovna vás?

I když mnozí úpal úžeh zaměňují či jim přisuzují stejné příznaky, jde o dva rozdílné zdravotní problémy, které se navíc mohou i odlišně projevovat. Jenže je rozdíl, jestli jste celý den strávili v autě bez klimatizace, nebo jste se váleli přes poledne na přímém slunci s naprostou absencí jakékoliv ochrany hlavy. 

Jaký je rozdíl mezi úpalem a úžehem?

Úpal je přehřátí organismu, když selže vlastní termoregulace. Je to reakce na nadměrné vystavení se teplu a nedostatek tekutin. Úžeh je podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením.

Takže zatímco k úžehu přijdete raz dva při dlouhodobém pobytu na přímém sluníčku, úpal si uženete klidně i v případě, že budete jen zavřeni delší dobu v přehřáté tramvaji nebo jiném dopravním prostředku. 

Příznaky úpalu a úžehu

Mezi hlavní příznaky úpalu patří bolest hlavy, závratě, zvýšená teplota nebo horečka, pocení, nevolnost od žaludku a únava. U některých jedinců, zvláště u starších lidí, malých dětí nebo nemocných, se může snížit tlak či se může objevit stav podobný šoku

Jestli jste strávili celý den na sluníčku a málo jste pili, potom vás budou trápit zvýšená teplota, dokonce až horečka, nevolnost doprovázená zvracením, křeče, známky dráždění mozkových obalů, což jsou bolest hlavy, ztuhlá šíje, křeče, nebo dokonce i ztráta vědomí.

Úžeh je o něco horší než úpal, protože při něm může dojít k poškození mozkových blan. Nicméně první pomoc je v obou případech podobná. 

První pomoc při úpalu a úžehu najdete na webu Mojezdravi.cz

Autor: Kateřina Erbsová, Marie Bezděková