Krev obsahuje více než 80 % vody, kosti 20 %, mozek a svaly 75%. Celkový obsah vody v těle zdravého dospělého člověka se pohybuje mezi 50 a 60 % tělesné hmotnosti. Již při ztrátě pouhého 1 % začne tělo mobilizovat obranné mechanismy, při ztrátě 2 % klesá výkonnost a ztráta 5–10 % může vést až k oběhovému a metabolickému selhání. Absolutní nedostatek tekutin je po několika dnech neslučitelný se životem, smrtelný může být pokles vody v těle o 20 %.
Průběžné popíjení je správné
Zásady správného pitného režimu nedoporučují jednorázové velké dávky tekutin po mnohahodinovém žíznění, tělo je nedokáže efektivně využít. Pít se má v průběhu celého dne, po menších dávkách, aby s tekutinami mohl organismus hospodařit tak, jak potřebuje. To se týká aktivní části dne. V noci hospodaří organismus v jiném režimu a má nižší potřebu tekutin. Ráno stačí doplnit tekutiny nápojem objemu asi půl litru.
Po studeném nápoji máte žízeň
Zatímco v létě máme tendenci pít studené tekutiny s ohledem na venkovní teploty, v zimě preferujeme teplejší. Při provádění sportovní aktivity uvnitř se teplota nápoje samozřejmě řídí teplotou v tělocvičně, nikoli venku. Ani v tomto případě by však nápoj neměl být extrémně studený, protože organismus by na něj reagoval silným prokrvením rtů a nosohltanu, což by mělo za následek pocit ještě větší žízně než před napitím.
Pokračování článku o správném pitném režimu najdete na webu Mojezdraví.cz