Středa 18. září 2024
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Polojasno 22°C

Odborník radí: Úpal vs. úžeh. Jaké jsou příznaky, léčba a jaký je mezi nimi rozdíl

Úpal nebo úžeh?
27. července 2024 | 15:00

Slunce umí být pěkně zrádné. V letním žáru vás snadno dostihne úpal nebo úžeh. Jaký je mezi nimi rozdíl, jak jim předcházet a co vás zbaví potíží?

Horko a spalující sluneční paprsky jsou pro naše tělo velkou zátěží. Pokud pak nebudete dodržovat základní pravidla, mohou vás potkat nepříjemné zdravotní problémy, které vám prázdninovou idylku pěkně pokazí.

Úžeh a úpal: Znáte hlavní rozdíl?

Úpal a úžeh většinou lidé považují za totéž, přitom je mezi nimi velký rozdíl. Rozeznáte je přitom od sebe velice snadno. „Úpal je kolaps z horka, úžeh ze slunce. Pokud se jedná o kombinace pobytu v horkém, nevětraném prostředí s vysokou vlhkostí a nedostatkem tekutin, jedná se o úpal. Pokud je příčinou pobyt na přímém slunci, jde o sluneční úžeh“ vysvětluje Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Nejčastější příznaky

Úpal – horečka, suchá a horká kůže, bolesti hlavy, závratě, zmatenost, svalové křeče, zrychlený dech a tep, únava.

Úžeh – malátnost, poruchy koncentrace, bolesti hlavy, závratě, nevolnost, zvracení, svalové křeče, ztuhnutí šíje, bezvědomí.

Proč omdlíváme

Při dlouhém stání na slunci a v horku se můžou dostavit také závratě. Krev se při nich hromadí v dolní části těla a mozek se tím pádem hůř prokrvuje. Tepelné vyčerpání pak bývá způsobeno i větší ztrátou tekutin. „Mezi základní znaky mdlob i tepelného vyčerpání řadíme bledost, studený pot, zrychlený tep, nevolnost, malátnost a závrať. V případě tepelného vyčerpání může být postižený navíc zmatený, podrážděný nebo deliriózní (blouznivý),“ vysvětluje lékárnice. Při těžké tělesné námaze se v důsledku úbytku tekutin a minerálů mohou objevit i svalové záškuby a křeče, které jsou bolestivé. I v tomto případě platí stejné zásady.

VIDEO: Lékárnička na dovolenou: Co vám nesmí chybět?

Video se připravuje ...
Lékárnička na dovolenou: Co vám nesmí chybět? • VIDEO: Videohub

Na co si dát pozor

Úpal nebo úžeh nevyvolává jen horko a sluníčko. Přispívají k nim také vysoká vlhkost, nevětraná místnost u úpalu, nebo spálená pokožka od slunce u úžehu. U spálenin navíc k prvním projevům může dojít až za několik hodin. Vlivem dehydratace a ztráty solí se pak mnohem méně potíme, čímž se ještě více přehříváme, a to velmi rychle. Proto je důležité v horku a na slunci pít čistou vodu, přestože nepociťujeme žízeň.

Předcházejte potížím: Jak se chovat a co pít?

Nejlepší je úpalu nebo úžehu úplně předejít. V první řadě hodně pijte,„Kamkoli půjdete, mějte s sebou vždy láhev s vodou. Dávejte si pozor na nadměrné pití kávy a alkoholu, které mohou přispívat k odvodnění organismu. Osobně během letního počasí dávám přednost minerálním vodám, bylinným a ovocným čajům, ředěným ovocným a zeleninovým šťávám, rozpustným multivitaminům a při zvýšené námaze i iontovým nápojům. Denní příjem tekutin, a to především v letních dnech, by měl dosahovat minimálně tří litrů,“ Ivana Lánová.

Pokud to jde, také omezte pobyt na přímém slunci, zejména kolem poledne, kdy intenzita slunečního záření dosahuje vrcholu (od 11.00 do 15.00). A pokud už jste vystavena spalujícím paprskům nebo horku, tak se pravidelně ochlazujte vodou, ledem nebo studenějším vzduchem, také noste slamák nebo kšilt, kvalitní sluneční brýle a namočte si vlasy. Pokud to jde, vyhněte se též zvýšené fyzické zátěži. Dále noste lehké vzdušné a světlé oblečení z přírodních materiálů (bavlny, lnu, hedvábí), otevřenou obuv nebo alespoň ponožky odvádějící pot a jezte lehké potraviny.

Jak se chránit před sluncem

Kromě omezení pobyt na slunci mezi 11. až 15. hodinou používejte opalovací krémy s dostatečným ochranným faktorem. Chraňte pokožku při pobytu ve stínu, ve vodě, i pokud je pod mrakem. Ochranný krém nanášejte v dostatečném množství, 20–30 minut před pobytem na slunci, a jeho aplikaci opakujte. Natírejte také rty, nos, uši, šíji a nárty. Na místa s pigmentovými skvrnami používejte SPF minimálně 25. Opalovací přípravek nanášejte před použitím repelentu, který snižuje ochranný účinek až o 30 %.

Léčba aneb co dělat, když je vám zle

V případě, že už potíže máte, je potřeba hned zakročit. „První pomoc spočívá v zamezení dalšího přehřívání a přenesení postiženého na chladnější místo. Důležité je okamžitě začít s ochlazováním tak, že se podávají chladné nápoje a aplikují studené zábaly. V případě úžehu se doporučuje přikládat obklady přímo na hlavu,“ objasňuje odbornice.

Zase to ale nepřežeňte a hned do sebe nepumpujte litry vody. Tekutiny naopak přijímejte postupně jen v malých dávkách. Také se vyvarujte velkým teplotním výkyvům. Je sice příjemné vstoupit z žáru do místnosti vychlazené na 18 °C, pro vaše tělo je to ale obrovská zátěž. Snadno se pak nachladíte nebo si zablokujete záda.

Chraňte seniory a děti

Senioři, děti a nemocní lidé jsou nejvíc ohroženou skupinou, u které může úpal a úžeh napáchat opravdu velké škody na jejich křehkém zdraví. Zatímco děti ještě nemají tak vyvinutou schopnost regulace tělesné teploty, s přibývajícím věkem se zase snižuje. Víc než u zdravých dospělých lidí u nich hrozí dehydratace nebo dokonce celkový kolaps organismu. A zejména senioři mají problém pít dostatečně, protože kolikrát ani nepociťují žízeň. „Odměřte si každé ráno do džbánku 2 až 3 litry vody, které byste měla za den vypít a pokuste se to během letních dní dodržovat. Nezvládnete-li vypít tolik tekutin, dejte si alespoň meloun nebo jiné ovoce s velkým obsahem vody, které vám dodá potřebné množství tekutin jiným způsobem,“ radí lékarnice.

Autor: Štěpánka Bínová
Video se připravuje ...