Začali jste cvičit a trápí vás křeče? Těchto 7 potravin vám pomůže se jich zbavit

 • Začali jste cvičit a trápí vás křeče? Těchto 7 potravin vám pomůže se jich zbavit
  29. března  2020 
   06:00

  I když svalové křeče trvají pouze pár vteřin, umějí být opravdu nepříjemné. Nejčastěji jsou způsobeny svalovým přetížením například v souvislosti se cvičením. V těle dochází k minerální nerovnováze z nedostatku hořčíku, vápníku, draslíku a sodíku. Křeče se však mohou projevit i při nedodržování pitného režimu nebo v situaci, postrádáte-li vitaminy skupiny B. Předcházet jim tak můžete i stravou.

  Začali jste v karanténě pravidelně cvičit? Pak by ve vašem jídelníčku neměly chybět tyto potraviny.

 • Avokádo

  Autor: istock.com

  Popularita avokáda stále stoupá a není se čemu divit. Vedle toho, že je velice chutné, je také zdrojem důležitých živin. Věděli jste však, že vedle omega-3 mastných kyselin je bohaté také na hořčík a draslík? Ty v těle působí jako elektrolyty, a tak můžete konzumací avokáda snadno zabránit svalovým křečím.

 • Kokosová voda

  Autor: istock.com

  Po kokosové vodě často sáhnou sportovci po náročném výkonu, jelikož dokáže tělo účinně hydratovat a zároveň obsahuje elektrolyty zahrnující vápník, draslík, sodík, hořčík a fosfor.

  Tento přírodní izotonický nápoj se doporučuje speciálně kojícím ženám, u kterých dochází k dehydrataci rychleji než u průměrného člověka. Navíc má kokosová voda schopnost vyloučit nadbytečný cholesterol z těla a současně udržet hladinu HDL ("hodného") cholesterolu.

 • Batáty

  Autor: Shutterstock

  Sladké brambory, neboli batáty, patří mezi nejzdravější druhy zeleniny, jelikož obsahují účinnou kombinaci vitaminů, minerálů a rostlinných sloučenin, které se nacházejí přímo pod slupkou. Batáty tak pokud možno před tepelnou úpravou neloupejte!

  V jednom šálku o dvě stě gramech šťouchaných sladkých brambor se nachází více než dvacet procent doporučené denní dávky draslíku a téměř třináct procent hořčíku.

 • Řecký jogurt

  Autor: Profimedia.cz

  Svaly potřebují ke správné funkci i vápník. Při jeho nedostatku v krvi může docházet nejen ke křečím, ale i k dalším zdravotním problémům spojeným se svaly, jako je nepravidelný srdeční rytmus.

  Mezi kvalitní zdroje vápníku patří zejména mléčné výrobky, jako jsou tvaroh nebo řecký jogurt. Řecký jogurt obsahuje mimo jiné i minerály draslík a fosfor, které působí v těle jako elektrolyty.

 • Masový vývar

  Autor: iStock

  Dušením hovězích či kuřecích kostí ve vodě – po dobu osmi i více hodin – docílíte koncentrovaného masového vývaru. Přidané složky, jako jsou jablečný ocet, bylinky a koření, se obvykle přidávají za účelem zvýšení nutriční hodnoty a chuti.

  Masový vývar může pomoct snížit svalové křeče hned několika způsoby. Vzhledem k tomu, že se jedná o tekutinu, pomůže vám hydratovat organismus, což účinně omezuje křeče svalů. Navíc je vývar skvělým zdrojem hořčíku, vápníku a sodíku.

 • Fermentované potraviny

  Autor: istock.com

  Fermentovaná jídla, jako jsou kyselé okurky a salát kimchi, mají vysoký obsah sodíku a živin, které zabraňují vzniku svalových křečí. Některé výzkumy dokonce ukázaly, že pravidelná konzumace šťávy z nakládané zeleniny může dlouhodobě potlačit svalové křeče u vrcholových sportovců.

  Mějte však na paměti, že se nejedná o návod na léčbu, ale pouze o doporučení jedné ze skupin potravin, které je vhodné do svého jídelníčku občas zařadit.

 • Sardinky

  Autor: istock.com

  Sardinky jsou opravdu malé rybičky, ale po nutriční stránce jsou nabité živinami! Spousta z obsažených látek, jako jsou vápník, železo, fosfor, draslík, sodík, vitamin D a hořčík, navíc může předcházet svalovým křečím nebo je zmírnit. Vedle toho mají sardinky také vysoký obsah selenu – minerálu, který hraje zásadní roli při realizaci svalových funkcí. Nízká hladina selenu může vést ke svalové slabosti nebo jiným svalovým problémům.

/
Autor: Veronika Duží

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji