Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Boží hod velikonoční: Jaké tradice jsou s tímto svátkem spojené?

29. března 2024 | 12:00

Co se dělo na Hod Boží velikonoční? Jaké zvyky, tradice a symboly jsou s tímto důležitým křesťanským svátkem spojené? A proč v tento den, který letos vychází na 9. dubna 2023, začíná období radosti?

Podle židovského kalendáře je neděle prvním dnem v týdnu. A právě tohoto dne za svítání vstal Ježíš Kristus z mrtvých. Tím dovršil Boží stvořitelské a vykupitelské dílo. Proto křesťané tento den nazvali Dnem Páně a pravidelně se scházejí k lámání chleba. 

Tradice o velikonoční neděli

Na velikonoční neděli končí postní období. Křesťané slaví návrat Krista a nastává období radosti. Na Boží hod byly svěceny i pokrmy, po období půstu obvykle střídmé a netučné. Každá návštěva pak dostala kousek. Neděle se nese ve znamení pobožností, radosti, pohody a klidu.

V tento den se pekli velikonoční beránci, a kdo si kousek dal, tomu to pak pomohlo nalézt ztracenou cestu v lesích. Kus svěceného jídla se daroval také poli, zahradě a studni, aby byly úroda, voda a dostatek ovoce. 

Posledním dnem Velikonoc je pondělí, u nás od nepaměti spojené s pomlázkou, koledováním a říkankami koledníků. Na vesnicích se tradice udržuje ve větší míře, ale pomlázky, malovaná vajíčka a zelené osení s kuřátky patří k symbolům jarních svátků i ve městech.

Pro zajímavost: Zjistěte, na který den vychází velikonoční neděle v příštích letech.

Barvy dnů o Velikonocích

Celý velikonoční pašijový týden vděčí za své pojmenování pašijím – biblickým vyprávěním o utrpení Krista, která sepisovali Ježíšovi apoštolové. Prvním dnem předvelikonočního týdne je Květná neděle, následuje Modré pondělí, Šedivé úterý,  Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota.

TIP NA VIDEO: Od Škaredé středy až po Boží hod velikonoční s farářem Davidem Frýdlem.

Recepty na mazanec, beránka i tipy na to, jak na Velikonoce obarvit vajíčka, jsou ZDE >>>

Autor: red, swp

Velikonoce

Termín Výpočet data Pašijový týden Velikonoční recepty Zvyky a tradice Velikonoce ve světě Kam na Velikonoce

V našem velikonočním speciálu najdete vše, co hledáte. Víme, kdy budou velikonoční prázdniny i jak budou mít otevřeno v obchodech.  Řekneme vám, jak uplést pomlázku, vyfouknout a obarvit vejce, vyrobit velikonočního zajíčka. Poradíme vám, jak připravit nejlepšího beránka, mazanec nebo nádivku, a dáme vám spoustu receptů z vajec. S námi si Velikonoce užijete!