Ať už jde o pocení z vedra, nervů nebo v menopauze, jestli je vaším cílem se ho úplně zbavit, přehodnoťte ho. Nebylo by to prospěšné. „Pocení je zdravé, a pokud si občas dáme sprchu, nemusíme se obávat zápachu," říká hned na úvod bylinkářka Radka Svatošová. Jako prevenci ale určitě noste oděvy z přírodních, lehkých a vzdušných materiálů, jako je bavlna, len nebo hedvábí. „Tělo pak snáší letní teploty mnohem lépe."
Co proti pocení podpaží: Vyzkoušejte krystal
Další rada proti pocení: Místo klasického antiperspirantu doporučuje bylinkářka tzv. krystaly. „Jsou to antiperspiranty, které jsou z minerální soli kamence, působí velmi dobře, ale opravdu našemu tělu neuškodí. Působí antibakteriálně, neucpávají póry, jsou bez barvy a zápachu," shrnuje Radka Svatošová.
Bylinky: Které vás zbaví nadměrného potu?
Nejoblíbenější bylinkou proti pocení je šalvěj, méně známým faktem ale je, v jaké formě ji pít. Lepší než nálev, což je klasický čaj, je totiž odvar. „U nálevu listy zalijeme horkou vodou. Pokud ale šalvěj chceme používat déle, je lepší si připravit spíš odvar, kdy listy bylinky krátce povaříme ve vodě a potom teprve popíjíme. Je to proto, že šalvěj v sobě obsahuje určité množství thujonu, což je látka, která dlouhodobě našemu tělu úplně neprospívá, a ve formě odvaru vyprchá," vysvětluje bylinkářka.
NÁŠ TIP: Jaká další - méně známá bylinky - funguje skvěle v boji proti silnému pocení, ale i na dýchací cesty a trávení, a jakou formou ji užívat? To se dozvíte ve videu v úvodu článku.
Koupel na pocení rukou a nohou
Pokud vás trápí nadměrné pocení rukou nebo nohou, vyzkoušejte lokální koupele z dubové kůry. „Ta působí hodně stahujícím způsobem, takže opravdu ty naše póry stáhne," říká bylinkářka. Dubovou kůru doporučuje i proti hemoroidům, krvácení a na různé rány.
NÁŠ TIP: Kdy a jak sbírat dubovou kůru? Jaké bylinky zmírní pocení v menopauze? Jak často pít bylinkový čaj proti pocení, co ještě pomáhá a co naopak ne? Nejen to se dozvíte v úvodním videu.