Nenechte se zastrašit tím, že kopřiva pálí a nasbírejte si tuto bylinu pro její léčivé účinky. Vedle čaje se hodí do asijských pokrmů a můžete si z ní připravit smoothie, pesto, polévku nebo například špenát.
Vyberte si recept: kopřivová polévka kopřivové pesto kopřivový špenát
Plevel s blahodárnými účinky? I tak můžete vnímat kopřivu dvoudomou, kterou lze využít celou včetně lodyhy. Největší pozornost ale věnujte jejím listům, které obsahují velké množství chlorofylu. Ten působí protizánětlivě, povzbuzuje metabolismus, čistí krev, podporuje krvetvorbu a v neposlední řadě je účinným antirevmatikem. Čaj z kopřivy je účinnou prevencí před chřipkou a působí močopudně. Bývá proto součástí čajových směsí na hubnutí.
Kopřivový čaj na pití i do vlasů
Listy kopřivy lze nasušit a používat celoročně. V probíhající sezoně však využijte čerstvosti byliny. Vložte do hrnce kopřivové listy a zalijte vodou v poměru 1:2, jeden šálek listů a dva šálky vody. Směs přiveďte k varu a stáhněte z plamene. Nechte čaj přibližně pět minut luhovat a poté odvar sceďte. Hotový čaj můžete dochutit lžičkou medu.
Odvar z kopřiv najde své využití i v péči o vlasy, jelikož účinně bojuje proti jejich řídnutí. Začlenit ho ale do své vlasové rutiny může úplně každý, kdo chce podpořit lesk a hustotu svých vlasů nebo se zbavit lupů.
Čerstvá kopřiva jako přísada do jídel i smoothie
Kopřivu doporučujeme do jídel začlenit nejlépe čerstvou. Zachová si tak největší podíl vitaminů a léčivých látek. Skvěle se hodí do salátů, asijských jídel, jako je bún bò nam bô, nebo ji můžete přidat do svého oblíbeného smoothie. Její štiplavá chuť se například výborně doplňuje s banánem, jablky, ale i citrusy. Pro zvýšení nutriční hodnoty můžete do smoothie přihodit i nejrůznější semínka, jako jsou konopná, dýňová nebo slunečnicová.
Nebojte se však připravit si i jídlo, ve kterém bude kopřiva dominovat. Příkladem můžou být špenát z kopřiv, polévka nebo pesto, které má v kuchyni široké využití.
Kopřivová polévka
Budete potřebovat:
- 200 g listů i horní (měkké) výhonky z kopřivy
- 500 ml zeleninového vývaru
- 250 ml 12% smetany ke šlehání
- 1 cibuli
- 2 střední brambory
- 1 lžíci másla
- sůl, pepř
Na másle si osmahněte cibuli a přidejte na kostičky nakrájený brambor. Po minutě vše zalijte vývarem a nechte vařit do změknutí. Mezitím si myjte kopřivy a nadrobno je nasekejte. Vhoďte je do vývaru a už dále polévku nevařte. Vše rozmixujte ponorným mixérem, zjemněte smetanou a dochuťte solí a pepřem.
Špenát z kopřiv
Budete potřebovat:
- 400 g listů i horní (měkké) výhonky z kopřivy
- 50 g másla
- 1 šalotku
- špetku muškátového oříšku
- sůl a pepř
- cca 50 ml vody
Kopřivové listy nasekejte na větší kousky. Na pánvi rozehřejte máslo a osmažte nadrobno nakrájenou šalotku. Následně přidejte listy kopřivy a vše podlijte trochou vody. Směs za občasného míchání vařte přibližně deset minut a nakonec dochuťte solí, pepřem a špetkou muškátového oříšku.
Špenát z kopřiv se skvěle hodí jako příloha nebo samostatný pokrm. V takovém případě podávejte s vařeným bramborem a vařeným vejcem nebo volským okem.
Kopřivové pesto
Budete potřebovat:
- 150 g listů i horní (měkké) výhonky z kopřivy
- 50 g sýru Grana Padano
- 1 lžičku himálajské soli
- 50 g piniových oříšků
- min. 5 polévkových lžic olivového oleje
Piniové oříšky si nasucho opražte na pánvi. Do mixéru vložte čerstvé kopřivy a krátce rozmixujte, aby se s nimi lépe pracovalo. Přidejte oříšky a proces zopakujte. Dále přilijte olej a mixujte alespoň jednu minutu. Jako třetí přidejte sůl a nastrouhaný sýr a opět mixujte. Pokud by byla směs stále příliš suchá, přilijte další lžíci až dvě oleje.
Nápady na další recepty s využitím kopřivy naleznete ve fotogalerii.