Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Zataženo, déšť 9°C

Fenomén ledové vody: Otužování má řadu zdravotních výhod. Jak s ním začít?

 • Otužování prospívá zdraví.
  2. prosince 2023 | 06:00

  Otužování je trend, a to nejen kvůli celkovému zdražování energií. Kromě úspory peněz má i mnoho zdravotních výhod.

  Vinou tepla doma, v autě, dopravních prostředcích a někdy až přílišného oblékání se některé z vás možná staly klepajícím se ratlíkem. Otužování umožňuje zimomřivkám znovu objevit sílu těla a vylepšit svou odolnost vůči chladu. Díky tomu pak dokonce získáte mnohem víc – menší potřebu teplého oblečení, lepší imunitu, rychlejší metabolismus, úžasný spánek i pevnější duševní zdraví.

  VIDEO: Nejsi v tom sama: Novodobý trend otužování...

  Video se připravuje ...
   • VIDEO: .

 • Našlapování, potom skok

  Možností, jak více odolávat chladu, je mnoho. Od snížení teploty v bytě přes méně oblečení venku a sprchování se chladnou vodou až po plavání v ledové vodě nebo ponořování se do vany plné ledu. Než se však pustíte do těch nejnáročnějších, určitě postupujte krok za krokem. Otužování je postupný proces, který vyžaduje trpělivost a pravidelnost.

 • Postupně a pomalu

  „Začněte nejprve s mírným vystavením se chladu, například sprchováním se vlažnou vodou, kterou postupně ochlazujte. Také prodlužujte dobu, po kterou ve studené sprše zůstanete, v zimě je to 1–3 minuty. Při sprchování je ideální se pohybovat a začínat od chodidel,“ vysvětluje MUDr. Ivana Lánová. Sama třeba sprchování se chladnou vodou nemám ráda, volím tedy otužování jiné – méně oblečení i omezené topení. A třeba návštěvy sauny, ano, i tam se dá otužovat – využitím ledového bazénku, ať víte, jak vaše tělo na chlad reaguje. Můžete tak zjišťovat, jak je, či není vám to příjemné.

 • Žádné nárazovky

  Pro správné otužování je podstatné dodržovat několik základních pravidel. Důležité jsou především pravidelnost, postupné otužování částí těl a až potom celého těla a také postupné zvyšování intenzity chladu. Zároveň ale nezapomeňte, že se to s dobou ve studené vodě nemá přehánět – zbytečně se tak tělo vysiluje. Do ledové vody se rozhodně není dobré vydávat ve chvíli, kdy na sobě pociťujete únavu a vyčerpání.

 • Jak poznáte, že už jste přes čáru?

  Po dobré otužovačce vám je příjemně po těle, jste pomalu až ve stavu euforie, protože endorfiny se vám rozlijí do celého těla. Sama mám otužování v rybníku v téhle době na sobě vyzkoušené, není lepší vyčištění hlavy – a to okamžitě. Odpojí vás to od světa a nechá soustředit se jen na dech, správné provedení rozcvičení, na ponor a následný pohyb. Podobný princip otužování můžete zkusit třeba v kryokomoře, kde jste vystaveni účinkům extrémního chladu. Ale když pak „rozmrzáte“ za pohybu na rotopedu, je to božský pocit.

 • Kdo ne?

   „Otužování by se měli vyhýbat především lidé, které trápí onemocnění kardiovaskulárního systému. Vlivem prudkého ochlazení může totiž dojít k srdečnímu selhání. Při otužování by měl mít každý nějakého partnera, se kterým na sebe vzájemně dohlédnou,‘‘ uvádí Lánová. Vystavování se chladu se také obvykle nedoporučuje pacientům s onemocněním močových cest a ledvin, s chladovou alergií nebo pacientům s neurologickým onemocněním, jako je např. epilepsie, dále těhotným ženám nebo lidem, kteří prodělali mozkovou příhodu.

 • Vnímejte sebe

  „Je velmi důležité si uvědomit, že vliv studené vody na lidský organismus je 25x větší než vliv vzduchu. Proto je potřeba jemných kroků,” uvádí lektor Rostislav Václavek z 5 pilířů zdraví. „Otužování je možno provést vzduchem, to může být na principu kontaktu s kůží (tedy když třeba vyrazíte ven, je chladné počasí a jdete jen v kraťasech). Představa spousty lidí je, že to jde jen tak, ale bez dechových technik to nedoporučuji. Dechové techniky totiž podporují práci s endokrinním systémem (biochemická práce s vlastním dechem a hormony), tedy tak, aby byla zajištěna bezpečnost na chladném vzduchu a abyste nepodlehli nějakým zdravotním potížím. Druhá možnost otužování je ve vodě, to může probíhat formou sprchování se, stacionárními ponory do studené vody nebo plaváním. Vždy však v bezpečí technik souvisejícím s daným prostředím.”

 • Co získáte?

  Méně nemocí

  Otužování může ovlivnit imunitní systém tím, že podnítí tvorbu bílých krvinek a zvýší schopnost těla bránit se infekcím a nemocem.

  Více síly

  Pravidelné otužování zlepší krevní oběh a metabolismus, což zvýší energii a vitalitu.

  Mentální odolnost

  Posiluje psychickou odolnost a vytrvalost, protože vás učí lépe zvládat nepříznivé podmínky a stres.

  Lepší spánek

  Studená expozice nejenže vylepší vaši celkovou regeneraci, ale i přispěje ke kvalitnějšímu spánku. Má i protizánětlivé účinky a pomáhá při léčbě zánětlivých onemocnění.

  Odolnost proti stresu

  Otužování snižuje hladinu stresu a úzkost díky pozitivnímu vlivu na nervový systém.

Autor: Blanka Kubíčková
Klíčová slova:  zdraví, otužování, zima, imunita
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...