Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Oblačno 20°C

Rty prozradí hodně o vašem zdraví! Těchto 7 věcí vás překvapí

 • 13. října 2019 | 06:00

  Lidské rty mají více než milion nervových zakončení a jsou mnohem citlivější než třeba prsty. Potřebují proto zvláštní péči, a to nejen v podobě kosmetických přípravků. Někdy mohou rty signalizovat, že máte skutečně nějaké vážnější problémy se zdravím a že byste tomu měli věnovat pozornost!

  Rty jsou velice citlivý indikátor špatného zdravotního stavu. Věděli jste, že jako diagnostický nástroj se používají v Číně a v ajurvédské medicíně? Díky rtům lze snadno odhalit, co vašemu tělu schází a co potřebuje.

   

 • Prasklinky v koutcích rtů

  Autor: iStock

   

  Jakmile se začnou zachycovat sliny v rozích vašich rtů, začne pokožka vysychat a může začít praskat. Prasklinky se začínají tvořit taky v případě, když si často olizujete rty. Teplo a vlhkost vytvářejí v koutcích ideální podmínky pro vznik infekce. Právě infekce je příčinou těchto trhlinek. Pokud je míváte často, neváhejte a navštivte lékaře.

   

 • Suché a popraskané rty

  Autor: iStock

   

  Suchost vašich rtů může znamenat nedostatek vlhkosti a hydratace ve zbytku těla. Ovšem suché a popraskané rty jsou také způsobeny přírodními vlivy, například sluníčkem nebo stresem. Měli byste více pít a tělo pořádně hydratovat, na rty také použijte hydratační krémy. Důvodem popraskaných rtů však může být také alergie. V případě, že vás navíc rty svědí, vyhledejte alergologa.

   

   

 • Červený kroužek kolem rtů

  Červené rty
  Autor: archiv

   

  Jedním z nejčastějších důvodů červeného kroužku kolem rtů je dermatitida, říká se mu také „červená aura“. Bývá způsoben alergií na běžné potraviny, jako jsou pšenice, mléko, sója, nebo dokonce sycené vody. Někteří lidé jsou citliví na kyselinu benzoovou, kterou jsou syceny nápoje ochucené. Opakované olizování rtů způsobuje jejich vysychání a zbavování se přírodního oleje z kůže rtů. To způsobuje vznik červeného kroužku. Zkuste změnit jídelníček!

   

   

 • Vrásky nad horním rtem

  Vrásky nad rtem
  Autor: archiv

   

  Pokud jste si všimli, že máte nad horním rtem hodně vrásek, můžou být příčinou nejen fyzické důvody, ale také ty emoční. Dávejte si určitě pozor na špatné návyky, jako jsou časté používání brčka k pití nápojů nebo kouření cigaret, a vyhýbejte se stresu.

   

   

   

 • Bledé či namodralé rty

  Bledé rty
  Autor: archiv

   

  Rty získávají barvu podkladové tkáně a krevního proudu, tudíž pokud mají jinou barvu než lehce narůžovělou, něco není v pořádku s krevním oběhem. Modré rty mohou signalizovat špatný oběh kyslíku v krvi, totéž se může objevit i na prstech na nohou. Bílé nebo bledé rty zase mohou znamenat, že trpíte anémií. Je taky možné, že máte nízkou hladinu cukru v krvi, oběhové problémy nebo vám chybějí některé vitaminy. Na vině může být i špatná funkce štítné žlázy.

   

 • Oteklé rty

  Autor: iStock

   

  Otoky rtů mohou být příznakem alergické reakce. Pokud jste si všimli, že se vaše rty zvětší pokaždé, když používáte nějaký konkrétní druh kosmetiky, vyměňte ji za jinou. Totéž platí o alergii na potraviny. Kdyby se vaše rty zvětšily během chvíle skutečně dramaticky, zavolejte záchranku.

   

   

 • Černé skvrny na rtech

  Autor: iStock

   

  Černé skvrnky na rtech můžou mít různé důvody a neměli byste je ignorovat. Nejlepší možností je zajít k lékaři, aby je diagnostikoval. Nahnědlé skvrny může způsobit hyperpigmentace, což je v podstatě běžný stav. V takovém případě by se skvrny objevily i na tvářích, nose či čele. Důvodem může být také to, že vaše tělo absorbuje příliš mnoho železa z jídla, které přijímáte.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Autor: aši
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...