Kdy očím nejvíc škodíte? Těmito špatnými návyky si zaděláváte na problémy!
Kdy svému zraku nejvíc škodíte? Když málo spíte, ale o to víc zíráte do svítících obrazovek. Nebo stresu neřeknete jasné dost.
Máme jen jedny a jsou nenahraditelné. O to víc by nám mělo záležet na tom, aby nám oči sloužily co nejdéle a v perfektní kondici. Zkuste se proto vyvarovat následujících chyb, jejichž přehled ve spolupráci s klinikou Gemini a přednostou zařízení Pavlem Stodůlkou připravily kolegyně v měsíčníku Blesk zdraví. Právě v tomhle titulu najdete ještě víc překvapivých informací o těle i duši.
1. Spíte málo hodin
V noci, při spánku, oči regenerují. Když jim odpočinek nedopřejete, můžou být unavené, víčka otečou. Zkuste hodinu před usnutím vypnout všechno, co vydává modré světlo.
2. Nejíte zrovna zdravě
Všeho s mírou, tak zní okřídlené úsloví. A něco na tom je. Když dlouhodobě nebudete jíst vyváženě, můžete si zadělat na vysoký tlak nebo cukrovku. Právě s těmito chorobami se pojí řada očních potíží. Nedostatek vitaminu A zase stojí za pocitem suchých očí a horším viděním za šera.
3. Používáte dlouho jednu řasenku
Dokud barví, nemění se. Tohle pravidlo vyznává spousta žen. Řasenka by se ale měla důsledně obměňovat nejpozději po čtvrt roce. Přece jen v ní může docházet k přemnožení bakterií, které by mohly vyvolat v oku zánět.
4. Kouříte
Záliba v téhle neřesti urychluje proces kornatění tepen, a tím pádem dochází i ke zhoršování vyživování sítnice. Také stoupá riziko vzniku šedého zákalu. Trápit vás může ale i syndrom suchého oka. Dlouhodobý letitý zlozvyk každopádně zhoršuje celkovou kvalitu vidění.
Jak zatočit s tímto ohavným zlozvykem? Na to se podívejte ve videu:
Video se připravuje ...5. Příliš času trávíte u počítače
V průměru sedm hodin prosedí Češi a Češky před blikajícími obrazovkami. Každý den! Oči při tomhle výkonu často řežou, pálí, vidění se může i rozmazávat. Dopřávejte si pauzy, zavírejte oči.
6. Stresujete se
Dlouhodobý velký tlak, který jste nucena snášet, se může projevit i tím, že budete bojovat se suchostí v oku, tiky nebo záškuby v oblasti očních víček. Zvyšuje se nitrooční tlak, který může stát za vznikem zeleného zákalu. Ani migrény nebývají výjimkou. Právě ty se dost často projevují krátkými záchvaty snížené zrakové ostrosti, k tomu se přidávají záblesky, mžitky…
7. Mnete si oči
Saháte si často na víčka, neubráníte se manipulaci s nimi? Podobnými pohyby si dráždíte rohovku, což může vést k jejímu poškození nebo ztenčení. Ve výsledku můžete časem hůře vidět.
Co jíst na ostříží zrak?
Procvičujte je
Stačí pouhé tři čtyři minuty jednoduchých očních pohybů denně, a váš zrak vám poděkuje. Zvlášť jestli se většinu dne díváte do jakékoli obrazovky. V takových případech můžete oční gymnastiku i navýšit a opakovat ji několikrát během dne.
NAHORU A DOLŮ: Uvolněte hlavu, několikrát ji protáhněte na obě strany. Pak ji držte v klidu rovně. Očima zamiřte co nejvíce nahoru a za pár sekund naopak co nejníže. Opakujte pětkrát. Pak oči zavřete a nechte je odpočinout. Cvičení zopakujte ještě jednou.
DO STRAN: Oči nasměrujte prudce doleva (hlava je pořád rovně) a za moment prudce doprava. Opakujte osmkrát. Pak oči zavřete a nechte je odpočinout. Opakujte ještě třikrát. Můžete vyzkoušet stáčení očí do stran i ve chvíli, kdy jsou zavřené.
MRKÁNÍ: Desetkrát za sebou rychle zamrkejte. Odplavíte nečistoty a také tímhle způsobem předcházíte zánětu spojivek.
KROUŽENÍ: Zkuste očima opisovat kruhy a osmičky – minimálně pětkrát.
Další zajímavé články naleznete v měsíčníku Blesk zdraví. Zakoupit si ho můžete na vašich oblíbených stáncích nebo na iKiosku ZDE.