Neděle 22. prosince 2024
Svátek slaví Šimon, zítra Vlasta
Oblačno 4°C

Křečovými žilami to nekončí. Bez trvalé léčby může žilní onemocnění dojít až k bércovým vředům

Nepodceňujte péči o vaše nohy
16. května 2023 | 12:05

Metličky a křečové žíly jsou jedním z viditelných projevů chronického žilního onemocnění. Upozorňují na to, že žilní systém už delší dobu nepracuje tak, jak má. Nevypadají příliš vzhledně, proto se mnoho lidí rozhodne odstranit je zákrokem. To ale nestačí. Jakýkoliv zákrok na odstranění nevzhledných žilek však neřeší příčinu, proč vznikly. Bez trvalé a nepřetržité léčby se metličky a křečové žíly mohou objevit časem znovu a žilní onemocnění se posunou do dalších stadií.

Zjednodušeně lze říci, že jedním z faktorů, které způsobují chronické žilní onemocnění, je poškození žilního návratu, kdy krev, která se vrací žilami zpět k srdci, teče pomaleji než ta, co přichází od srdce. Dochází k tomu například ve chvílích, kdy dlouho sedíte nebo stojíte a chybí vám pravidelná pohybová aktivita. Krev se začne v žilách městnat, žilní stěny se začnou roztahovat, dojde k rozvoji zánětu a poškození žilních chlopní, které ve zdravé žíle podporují návrat krve nahoru do srdce. Objeví se první příznaky, můžete pociťovat bolavé a oteklé nohy, noční křeče, pnutí nebo mít jakoby těžké překrvené nohy. Tady už je třeba zpozornět, i když zatím nemusíte vůbec žádnou metličku vidět.

VIDEO: MUDr. Júlia Černohorská: Křečovými žilami to nekončí...

Video se připravuje ...
MUDr. Júlia Černohorská: Křečovými žilami to nekončí

„Léčba chronického žilního onemocnění by vždy měla být včasná a měla by být celoživotní. Je to jako když se léčíte s vysokým krevním tlakem, tak také užíváte léčbu celý život. A vzhledem k tomu, že žíly s námi jsou po celý život a postupně s námi stárnou, tak i léčba chronického žilního onemocnění by měla být dlouhodobá a celoživotní,“ říká MUDr. Júlia Černohorská.

Jaké jsou základní pilíře léčby žilního onemocnění?

  • Užívání venofarmak. Léky na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu předepisuje praktický lékař a specialisté na žilní onemocnění.
  • Kompresní terapie. Díky nošení kompresních punčoch a podkolenek jsou žíly podněcovány, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky k srdci a nehromadila se v dolních končetinách.
  • Režimová opatření. Rady a tipy, jak si podpořit návrat žilní krve, najdete na stránkách www.zilniporadna.cz.  

Je možné také absolvovat zákrok (invazivní, neinvazivní) k odstranění metliček či křečových žil. Je třeba si uvědomit, že odstraňovaná křečová žíla je viditelný projev nefunkčnosti celého žilního systému. Pokud se nebudete léčit a nezměníte trvale životní styl, časem se metličky nebo křečové žíly mohou objevit znovu. Operace totiž řeší následek, ne příčinu, tedy špatný stav žil.

10 rad, jak chránit své žíly

  • Udržujte si zdravou hmotnost. Nadměrná hmotnost zvyšuje tlak na žilní systém a zhoršuje návrat krve zpět do srdce.
  • Věnujte se pohybové aktivitě. Za hromadění krve v žilách dolních končetin může i nedostatek fyzické aktivity. Buďte co nejvíce v přirozeném pohybu.
  • Vyvarujte se statických pozic. Žilám neprospívají statické polohy jako celodenní stání nebo sezení. Naučte se žilní gymnastiku, jednoduché cviky, které lze praktikovat vsedě nebo vestoje.
  • Noste pohodnou obuv a oblečení. Těsné gumičky u prádla a oblečení a utažené boty brání cirkulaci krve. Dopřejte si pohodlí.
  • Užívejte léky pravidelně a dlouhodobě. Léky na posílení žilní stěny (venofarmaka) neužívejte pouze v době, kdy vás trápí zjevné příznaky (otoky, bolest). Léčba by měla být dlouhodobá a nepřetržitá.
  • Noste kompresní punčochy. Efekt nošení je obrovský a máte nárok na dva páry ročně s částečnou úhradou pojišťovny.
  • Nevystavujte se slunci a zdrojům tepla. Teplo roztahuje žíly, proto opalování, finské sauny a vířivky přenechte raději jiným.
  • Masírujte své nohy. Vždy začínejte od kotníků a krouživými pohybu prstů pokračujte směrem ke kolenům. Nikdy ne naopak.
  • Sprchujte si nohy studenější vodou. Vyvarujte se ale teplotních šoků.
  • Dávejte si nohy do vyvýšené polohy. Kotníky musí být nad úrovní srdce, aby mohla krev stéci.

Autor: REDAKCE
Video se připravuje ...