Jak ušetřit v kuchyni? Tyhle praktické rady kuchařky vám přijdou vhod!
Základem je nenakupovat zbytečné potraviny, nevyhazovat a pokud možno zpracovat z jednotlivých surovin všechny části. Jak na to? Tohle jsou zaručené rady redaktorky a kuchařky Eriky Pilátové.
Pište si nákupní seznamy
Podívejte se, co doma zbývá, a naplánujte nákup tak, abyste suroviny využila při dalším vaření. Napište si seznam a při nákupu se ho držte. Když budete mít rozmyšlené, co s jídlem provedete, je větší šance, že ho skutečně sníte. Můžete k tomu využít mobilní aplikace, jako jsou Nákupní seznam, Keep nebo Listonic.
Vybírejte sezonní produkty
Snažte se kupovat sezonní suroviny na trhu nebo od místních zemědělců. Lidé často prodávají i přebytky ze zahrádek. Využít můžete i volně rostoucí ovocné stromy nebo sady, kde nakoupíte mnohem levněji než v obchodě. Takové suroviny nemusely cestovat přes půl světa, jdou čerstvé rovnou na váš stůl. Výhodně nakoupené ovoce nebo zeleninu můžete i zamrazit do zásoby.
Nakupujte méně a častěji
Je lepší pořizovat menší nákupy a častěji. Vyhnete se tak tomu, že v záchvatu velkého nakupování pořídíte potraviny, které nestihnete zpracovat, a skončí v koši.
Dejte stop impulzivním nákupům
Zakažte si větu „mám na něco chuť“ a nechoďte do obchodu hladová. Často tak mnoho potravin končí zase v koši. Slevové akce jsou skvělá věc, ale opravdu potřebujete mít doma 10 kilo mouky nebo cukru? S velkou pravděpodobností budete buď více jíst, nebo se něco z toho zkazí.
Myslete na to, kdy budete jíst
Nakupujete na zítřejší oběd do práce? Pak nepotřebujete ingredience s dlouhou trvanlivostí. Sáhněte po těch, které to mají se spotřebou za pár. Jsou většinou vystavené někde vepředu za lepší cenu.
Polotovary jen v případě nutnosti
Vybírejte potraviny s jasně čitelným původem i složením. Z polotovarů málokdy připravíte plnohodnotné jídlo. Navíc si je můžete často připravit doma bez konzervantů a náhražek.
Zásobte se krabičkami
Některé potraviny nebo zbytky jídla končí často v koši jen kvůli tomu, že je nemáte do čeho dát. Něco můžete v pevně uzavřené krabičce uložit do ledničky i na pár dní a něco se může dát do mrazáku. Na suché potraviny, jako jsou luštěniny, cukr, mouka a podobně, je ideální pořídit si skleněné dózy. Budete mít přehled o tom, čeho máte doma kolik, a podle toho sestavíte jídelníček i nákup.
Manuál pro zamrazování
Mnohokrát se stane, že jsou mrazicí šuplíky plné neidentifikovatelných balíčků. Vždy sáčky i krabičky popisujte jak datem, kdy jste je vložila, tak označením, co přesně obsahují. Vyhnete se tak tomu, že jednoho dne všechno ze zoufalství vyhodíte. Pokud zamrazujete obědy nebo večeře, ideální je dělat to po porcích. Přijdou pak vhod jako oběd do práce. Plný mrazák je vždy efektivnější, proto klidně vyplňte prázdné prostory láhvemi s vodou.
Jak je to s označením
Označení Spotřebujte do se používá u potravin, které snadno podléhají zkáze. Mají se proto rychle zpracovat, jinak mohou představovat zdravotní riziko. Mezi takové patří mléčné výrobky, maso, ryby. Oproti tomu pojem Datum minimální trvanlivosti je k potravinám laskavější. Po uplynutí data uvedeného na obalu je potravina stále vhodná ke konzumaci, výrobce však negarantuje její plnou výživovou a chuťovou kvalitu. Mohou to být sušenky, těstoviny, zavařeniny, čaje a konzervy.
Pár slov o ledničce
Abyste uchovala potraviny co nejdéle, je třeba s ledničkou správně zacházet. Správný chlad zpomalí růst nežádoucích mikroorganismů. Optimální teplota je 4 °C, jinak se jídlo rychleji kazí. Nejvyšší teplota je v horní poličce. Neskládejte do ní potraviny bezmyšlenkovitě. Vzduch v ledničce pak nemůže správně cirkulovat a lehce ztratíte přehled o tom, co v ní máte. Potraviny by se neměly dotýkat zadní strany ledničky. Vařené jídlo nechte vždy vychladnout na pokojovou teplotu. V opačném případě zbytečně navyšujete vnitřní teplotu.
Jak zpracovat suroviny, které v mnoha domácnostech končí v koši?
Nať z mrkve i petržele můžete zpracovat do pesta. Jakékoli přebytky ovoce a zeleniny, různé nakrojené kousky můžete použít pro přípravu smoothie. Zelená část pórku i jarních cibulek je jedlá. Části zeleniny, které jsou tvrdé, jako například konce chřestu, řapíky kapusty i zelí, čisté slupky z kořenové zeleniny, to vše můžete zpracovat na vývar nebo usušit v sušičce, nadrtit a použít na polévkové koření.