Tuřín: Opomíjená zelenina, která dělá zázraky. S tímhle vším vám pomůže!
Snadno se pěstuje, výborně chutná, a navíc prospívá zdraví. Jak ho nejlépe využít?
Tuřín je nenáročná zelenina, která odolá i mrazu. Také je dobře stravitelný a zasytí, přestože má minimum kalorií. Najdete v něm spoustu vlákniny, bílkovin, vitaminy A a C, karoten a vápník. Jíst můžete nejen bulvu, ale i listy, které navíc obsahují důležitou kyselinu listovou.
Jak ho zpracovat?
Jíst ho můžete syrový. Má štiplavou chuť jako kedlubna, takže bulvu klidně nastrouhejte třeba do salátu nebo ji chroupejte k chlebu. Listy pak můžete zpracovat stejně jako kapustu nebo špenát. Lze ho také nakládat nakyselo, vařit, zapékat, plnit, upravovat jako zelí nebo kombinovat třeba s masem a další zeleninou.
Pěstování a skladování
Na co je dobrý?
Pomáhá při poruchách zažívání. Doporučuje se při zlomeninách a osteoporóze. Snižuje cholesterol a krevní tlak. Zlepšuje zrak a zpomaluje stárnutí. Je vhodný při hubnutí.
Jak si ještě zlepšit zrak? To se dozvíte ve videu:
Recepty z tuřínu
Krkonošská dumlíkačka
Potřebujete:
- 400 g tuřínu
- 2 mrkve
- 3 brambory
- 1 cibuli
- hladkou mouku
- lžičku soli
- divoké kořeníPostup:
Nakrájejte cibuli a osmahněte. Do hrnce přidejte na kostičky nakrájený tuřín, brambory, mrkev a vše zalijte vodou. Osolte, přidejte koření a vařte do změknutí. Zahustěte hladkou moukou, případně dosolte. Polévku ihned rozlévejte.
Tuřínové hranolky
Potřebujete:
- tuřín
- olej
- koření
- bylinky
- stroužek česnekuPostup:
Tuřín nakrájejte na nudličky, potřete směsí oleje, oblíbeného koření s bylinkami a česneku. Pečte v troubě při 220 °C asi 20 minut.
Věděli jste, že má tuřín i jiné názvy?
Můžete se setkat i s pojmenováními jako dumlík, kolník, kvak, hlavatice, klaka, košt, kvaček, kvačka, kvaka, řepa, řepa bílá, vodnatka.
Další zajímavé články naleznete v tištěném Blesku pro ženy. Zakoupit si ho můžete na vašich oblíbených stáncích nebo na iKiosku ZDE.