Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C

Tuřín: Opomíjená zelenina, která dělá zázraky. S tímhle vším vám pomůže!

 • Tuřín dělá zázraky
  8. ledna 2023 | 06:00

  Snadno se pěstuje, výborně chutná, a navíc prospívá zdraví. Jak ho nejlépe využít?

  Tuřín je nenáročná zelenina, která odolá i mrazu. Také je dobře stravitelný a zasytí, přestože má minimum kalorií. Najdete v něm spoustu vlákniny, bílkovin, vitaminy A a C, karoten a vápník. Jíst můžete nejen bulvu, ale i listy, které navíc obsahují důležitou kyselinu listovou.

 • Jak ho zpracovat?

  Jíst ho můžete syrový. Má štiplavou chuť jako kedlubna, takže bulvu klidně nastrouhejte třeba do salátu nebo ji chroupejte k chlebu. Listy pak můžete zpracovat stejně jako kapustu nebo špenát. Lze ho také nakládat nakyselo, vařit, zapékat, plnit, upravovat jako zelí nebo kombinovat třeba s masem a další zeleninou. 

 • Pěstování a skladování

  Bulvy by měly být tvrdé, bez tmavých skvrn. Skladují se na chladném a suchém místě nebo je můžete uložit do bedny s pískem s jinou kořenovou zeleninou. Samozřejmě ho můžete také nakrájet a zamrazit. Pokud si ho chcete vypěstovat sami, pak se vysévá do půdy v dubnu až květnu, a to do řádků vzdálených asi 40 cm a do hloubky do 2 cm. Pak už stačí jen pravidelně zalévat a vzešlé rostlinky se 4–5 lístky vyjednotit na vzdálenost 25–30 cm. Sklízí se v září a v říjnu, ale v půdě ho můžete nechat až do prosince, protože snese bez problémů teplotu i –5 °C.

 • Na co je dobrý?

  Pomáhá při poruchách zažívání. Doporučuje se při zlomeninách a osteoporóze. Snižuje cholesterol a krevní tlak. Zlepšuje zrak a zpomaluje stárnutí. Je vhodný při hubnutí.

  Jak si ještě zlepšit zrak? To se dozvíte ve videu:

 • Recepty z tuřínu

  Krkonošská dumlíkačka

  Potřebujete:

  - 400 g tuřínu
  - 2 mrkve
  - 3 brambory
  - 1 cibuli
  - hladkou mouku
  - lžičku soli
  - divoké koření

  Postup:

  Nakrájejte cibuli a osmahněte. Do hrnce přidejte na kostičky nakrájený tuřín, brambory, mrkev a vše zalijte vodou. Osolte, přidejte koření a vařte do změknutí. Zahustěte hladkou moukou, případně dosolte. Polévku ihned rozlévejte.

  Tuřínové hranolky

  Potřebujete:

  - tuřín
  - olej
  - koření
  - bylinky
  - stroužek česneku

  Postup:

  Tuřín nakrájejte na nudličky, potřete směsí oleje, oblíbeného koření s bylinkami a česneku. Pečte v troubě při 220 °C asi 20 minut.

  Věděli jste, že má tuřín i jiné názvy?

  Můžete se setkat i s pojmenováními jako dumlík, kolník, kvak, hlavatice, klaka, košt, kvaček, kvačka, kvaka, řepa, řepa bílá, vodnatka.

  Další zajímavé články naleznete v tištěném Blesku pro ženy. Zakoupit si ho můžete na vašich oblíbených stáncích nebo na iKiosku ZDE

Autor: Štěpánka Bínová
Klíčová slova:  zdraví, zdravé jídlo, zelenina
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...