Neděle 28. únor 2021
Svátek slaví Lumír, zítra Bedřich
Polojasno 6°C
Premium

Zbavte se nevzhledných skvrn od potu na oblečení jednou provždy! Tyhle levné triky vám pomohou

20. února 2021 | 06:00

Nevzhledné mapy od potu dokážou hodně potrápit. Je ale zbytečné, abyste kvůli tomu vyhodila své oblíbené oblečení, stačí znát v boji proti nim následující rady. Hravě vám postačí domácí levní pomocníci, ale také triky, jak vůbec těmto skvrnám předejít!

Nejen během teplých letních dnů se potíme. Ať chceme nebo ne, ovlivnit, kolik potu z nás vychází, lze jen částečně. Pot sám o sobě je čirá tekutina, která není cítit. Zápach vzniká až ve fázi jeho rozkladu. Pach potu si nesete v genech, ovlivňují ho stres, ale i nemoci. To nám potvrdila i Marcela Eller, majitelka ekologického obchodu Ze Země, a dodává: „Velmi záleží také na skladbě potu. To znamená, co jíte a pijete. Zde se pozitivně odrazí zdravý jídelníček.

Koláče, které vzniknou v podpaží, nejsou jen nepříjemné a ošklivé, ale také zanechávají na našem oblečení nevzhledné skvrny, kterých se jen těžko zbavujeme. Navzdory tomu, že jej několikrát vyperete, bohužel zůstávají. Co tedy s tím? Vyzkoušejte velmi jednoduché a levné způsoby, jak se skvrn dokonale a skoro bez námahy zbavit. Většinu ingrediencí navíc máte doma…

Jednejte rychle

Na začátku je potřeba upozornit na jednu důležitou věc. Pot z jakéhokoli textilu je zapotřebí dostat co nejrychleji, aby nemohl na látku působit, což nám potvrdila i Ing. Michaela Křivská, chemička a vývojářka kosmetiky Cannor, a doplňuje: „Pokud se nám na oblečení objeví skvrna od potu, je nejlepší řešit ji co nejdříve. Rozhodně nenecháváme toto oblečení pouze vyvětrat, nebo dokonce nezkoušíme skvrnu přežehlovat, tím spíš by nám skvrna na oblečení zůstala.“ Navíc by se propocené oděvy neměly brát druhý den znovu na sebe, protože je v nich pot usazen a mnohem rychleji začnou zapáchat.

Než začnete bojovat se skvrnami, zkuste jim předejít

Žluté skvrny jsou nepříjemným jevem, který může vzniknout i na základě nevhodně vybraného deodorantu. Marcela Eller radí, že samotnou prevencí je nanesení deodorantu před samotným oblékáním, kdy dáte deodorantu čas usadit se na pokožce. „Vybírejte deodoranty, které nejsou zabarvené. Žluté skvrny, které jdou obtížně vyprat, často způsobují deodoranty na základě másel, olejů a vosků, které mají přirozenou světle žlutou nebo béžovou barvu. Vybírejte tedy raději bezbarvé nebo krémově bílé deodoranty,“ říká majitelka ekologického e-shopu Ze Země.

Jak se zbavit nevzhledných skvrn od potu?

Chemička a vývojářka kosmetiky Cannor pak doplňuje: „Za nevzhledné skvrny, které nám ničí naše oblíbené kousky, mohou například hliníkové soli v antiperspirantech. Nejenže nám ucpávají póry a mohou způsobovat podráždění pokožky, mohou nám ale zapříčinit i onu bílou skvrnu na tmavém oblečení.“

Pokud však vaše oblečení už vykazuje známky žloutnutí, rozhodně nepoužívejte během pracího cyklu horkou vodu, ta totiž skvrny zafixuje. Jestli už jste oblečení vyprali studenou vodou a skvrny od potu zůstávají, chce to důkladnější očistu…

Citron

Na pomoc si můžete vzít citron. Účinnou lázeň připravíte tak, že do litru vody přidáte asi 10 g kyseliny citronové v prášku. Necháte v ní prádlo asi hodinu odmočit a poté ho klasicky vyperete.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Autor: Žaneta Podlahová