Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Polojasno 24°C

Konečně napořád bílé ponožky! Tyto triky si poradí i s těmi, které už jste chtěla vyhodit!

 • Jak docílit konečně vypraných bílých ponožek?
  10. dubna 2023 | 06:00

  Svou velikostí jsou tak malé, přitom způsobují velké potíže. Když se nám podaří po vyprání vyndat z bubnu pračky všechny páry ponožek bez jediné liché, cítíme se, jako bychom zrovna vyhráli jackpot. A zlatý bludišťák náleží tomu, kdo vypere bílé ponožky bez jediné známky nečistot. Jak toho ale docílit?

  Pokud i vy máte obtíže s praním bílých ponožek, které po důkladném praní vypadají na chodidlech stále špinavé, máme pro vás dobrou zprávu! Víme, jak konečně vyzrát nad tímto problémem, jenž nám způsobuje pravidelně zoufalý výraz ve tváři. Přitom pro ty největší pomocníky nemusíte chodit daleko, dost možná je uchováváte ve své spíži nebo lednici.

 • Příprava před praním

  Několika chyb se ale dopouštíme už před samotným praním. Abyste docílila opravdu čistých bílých ponožek, a to nejen na chodidlech, nepodceňujte jejich třídění podle barev. U světlých kousků se totiž přidání k tmavým odstínům opravdu nevyplácí. A zaplněná pračka vám za zničené každodenní nezbytnosti přece nestojí, že? Dodržujte alespoň základní dělení na tmavé prádlo, barevné a bílé.

 • Občasné praní na více stupňů

  Poté zvolte vhodný prací prášek určený pro bílé prádlo a nastavte program na 40 °C, aby se neponičila vlákna ponožek. Ing. Michaela Křivská, chemička a vývojářka kosmetiky Cannor, ale doporučuje i jejich občasné praní na více stupňů.Ze své vlastní zkušenosti bych ponožky čas od času vyprala i na 60 °C, aby byly odstraněny i veškeré mikroorganismy, které jsme si cestou na chodidlech odnesli. Pokud ale perete opravdu jemné tkaniny, zůstaňte u 40 °C,“ specifikuje. Místo aviváže pak přidejte ocet, který vám zajistí lepší účinek praní, ale i svěží vůni čistoty.

 • Domácí pomocníci i žlučové mýdlo

  Jak ale předejít totálnímu fiasku a pocitu zklamání při pohledu na nedokonale vyprané, špínou zašlé ponožky?

  Před samotným praním nechte znečištěné, jak já říkám oťapkané, bílé ponožky namočit ve vodě přes noc s jedním z pomocníků, které najdete doma. Vyzkoušejte třeba kypřicí prášek, kterým posypete nejvíce postižená místa, jemně propracujte a nechte působit přes noc,“ říká chemička.

  Michaela pak nedá dopustit na žlučové mýdlo. „Napusťte si lavor vodou a namočte v něm ponožky. Připravte si mýdlo, ideálně žlučové. Poté si nasaďte ponožky na ruce tak, abyste měla špinavou stranu ponožek na dlaních. Na chodidla ponožek naneste žlučové mýdlo a následně třete dlaněmi o sebe. Nechte ještě nějakou dobu mýdlo působit a pak ho smyjte. Pokud špína stále přetrvává, zkuste k ponožkám do čisté vody vymačkat šťávu z citronu a nechte působit přes noc,“ dodává.

 • Rada závěrem

  Pokud nestíháte namáčet ponožky přes noc, zkuste aspoň do bubnu pračky při praní přidat tenisové míčky. Ty jsou doslova lapačem chlupů, vlasů či jiných nečistot, zabrání také nežádoucímu žmolkování a prádlo bude rychleji schnout. A o úsporu našeho času přece jde především!

Autor: Žaneta Podlahová
Klíčová slova:  praní prádla, prádlo, ponožky, móda, trendy
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...