- 30. srpna 2019 06:00
Léto se chýlí ke konci a s ním přichází i ochlazení, které k podzimu bezpodmínečně patří. Bohužel pokles teplot s sebou často přinese i nachlazení, nebo dokonce chřipku. Chraňte se proto před bacily už nyní, a zabraňte tak nepříjemnému onemocnění. Stačí věnovat svou pozornost posílení imunity, kterého lze snadno dosáhnout pouze úpravou jídelníčku.
Zařaďte do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vitaminů, minerálů a antioxidantů, díky kterým zaručeně zvýšíte obranyschopnost organismu. Které to jsou?
Česnek
Autor: istock.comRůzné studie prokázaly, že má česnek antibakteriální a antivirové vlastnosti, a bylo také prokázáno, že stimuluje produkci bílých krvinek a působí jako antioxidant v těle. Díky schopnosti působit jako přírodní antibiotikum účinně bojuje se záněty a bakteriemi a působí jako prevence proti onemocnění.
Česnek zařaďte do jídelníčku nejlépe denně. Připravte si teplou česnečku, domácí česnekovou pomazánku nebo ho přidejte do zeleninových pokrmů. Pokud pálivost česneku chcete zmírnit, tepelně ho zpracujte. Největších účinků však dosáhnete za syrova.
Rakytník
Autor: istock.comNejznámějším pomocníkem v boji proti nachlazení je jednoznačně vitamin C. Budete-li ho přijímat dostatek, nachlazení se vám s velkou pravděpodobností vyhne obloukem. Navíc se jedná o vitamin rozpustný ve vodě, a tak se nemusíte bát, že byste se jím předávkovali. Přebytek jednoduše tělo vyloučí močí.
Než sáhnete po citronech a dalších citrusech, které patří k největším přírodním zdrojům vitaminu C, zaměřte svou pozornost na rakytník. Ten v porovnání s pomerančem obsahuje vitaminu C až pětadvacetinásobek! Do svého jídelníčku ho můžete zařadit v podobě sirupu nebo oleje, které jsou zpracovány zastudena.
Zázvor
Autor: istock.comS příchodem podzimu začíná i období čajů a jiných teplých nápojů. S hubnutím vám pomůže zejména čaj zelený. Myslete ale také na svou imunitu a zařaďte do svého pitného režimu i čaj z čerstvého zázvoru, jehož pálivá chuť vás příjemně prohřeje. Působí jako všelék.
Vedle toho, že působí jako prevence proti chřipce, vám podpoří i trávení, a pomůže tak ke snadnějšímu hubnutí. Zázvor můžete přidat i do spousty jídel. Nejlépe se vyjímá zejména v asijské, ale i indické kuchyni.
Barevná zelenina a ovoce
Autor: iStock.comKarotenoidy, jako je betakaroten, patří mezi důležité antioxidanty, které posilují imunitní systém. Nejvíce se vyskytují v jasně žluté, oranžové a zelené zelenině, ale i ovoci. Učiňte tak snadný krok k tomu, abyste zabránili nachlazení, a zpestřete svůj jídelníček i barevně. Různé typy karotenoidů totiž na posílení imunity spolupracují, a tak čím více barev zařadíte, tím větších účinků docílíte.
Po kterých podzimních potravinách s vysokým obsahem karotenoidů sáhnout?
- batáty
- mrkev
- rajčata
- goji, neboli kustovnice čínská
- dýně
- meruňky
- kaki
- šípky
Tučné ryby
Autor: istock.comDostatečný příjem nenasycených tuků je pro posílení imunity nezbytný, jelikož bojují silně proti zánětu. Omega-3 mastné kyseliny spousta lidí při špatné životosprávě postrádá, a tělo tak není schopno účinně bojovat proti cizorodým bakteriím a chránit vlastní tkáně.
Předcházejte proto onemocnění také konzumací rybího tuku. Připravte si i několikrát do týdne tučnější rybu, jako jsou čerstvý losos, makrela, sardinky, ale i tuňák. Pokud patříte mezi příznivce rostlinné stravy, pak nevynechávejte lněné semínko nebo lněný olej, popř. slunečnicová, chia semínka a vlašské ořechy.
Zdravý jídelníček pro posílení imunity
Autor: iStock.com- Snídaně – pohanková kaše s lžičkou rakytníkového sirupu a kaki, sklenice vody s citronovou šťávou
- Svačina – banánové smoothie s lněným semínkem (banán, 250 ml ovesného mléka, lžíce lněného semínka)
- Oběd – batátové pyré s grilovaným lososem
- Svačina – tvarohová pomazánka s česnekem, rýžové chlebíčky, čaj z čerstvého zázvoru
- Večeře – dýňový krém, plátek žitného chleba.
/
Klíčová slova: